Manuel skončila pátá při svém diamantovém debutu

Soňa Maléterová, Jaroslav Svoboda
pátek 12. července 2024
Diamantová liga se přesunula do monackého knížectví, kde si poprvé v kariéře na tomto okruhu zazávodila čtvrtkařka Lurdes Gloria Manuel a pátým místem v čase 50.72 se rozhodně neztratila. Představili se také Amálie Švábíková s Janem Štefelou.

Lurdes Gloria Manuel si v den svých devatenáctých narozenin odbyla premiéru v Diamantové lize a soupeřky měla vskutku elitní. Však přímo pod ní například do závodu odstartovala vicemistryně Evropy Rhasidat Adeleke a Irka byla také nakonec v cíli nejrychleji z celého startovního pole ve vynikajícím čase 49.17. Z nového kariérního maxima 49.64 se mohla radovat Nizozemka Lieke Klaver. Česká juniorská rekordmanka finišovala jako pátá a časem 50.72 zaostala jen dvě desetiny za osobákem z římského evropského finále. Nad její síly byly ještě čerstvá americká šampionka Kendall Ellis (50.39) a Francouzka Amadine Brossier (50.43).

Amálie Švábíková se vrátila na diamantový okruh poprvé od loňského srpnového mítinku ve švýcarském Curychu. Svěřenkyně Štěpána Janáčka zahajovala v soutěži tyčkařek na 446 centimetrech a tuto hodnotu zdolala napodruhé. Následných 456 už skočila hned prvním pokusem. O deset centimetrů výše už bohužel její cesta monackým závodem skončila a obsadila v něm osmé místo. Zvítězila Australanka Nina Kennedy, která hned napoprvé zdolala 488 centimetrů. Druhé Švýcarce Angelice Moser se to podařilo napotřetí a vlastní švýcarský rekord tak vylepšila o celých deset centimetrů. Třetí příčku obsadila vedoucí žena letošních světových tabulek Molly Caudery z Velké Británie za 483.

Na Diamantové lize debutoval také výškař Jan Štefela. Na svůj první diamantový start ovšem nebude vzpomínat v dobrém, jelikož zvládl skočit pouze svou základní výšku 216 centimetrů a na 221 už bohužel úspěšný nebyl a bral dělené sedmé místo. Zvítězil Novozélanďan Hamish Kerr za 233 centimetrů před Američanem Shelbym McEwenem (231).

Rekordní zápisy pro Ingebrigtsena a Hull

Norská mílařská hvězda Jakob Ingebrigtsen musela na letošním mítinku Diamantové ligy v Eugene zkousnout další porážku svého britského přemožitele z loňského mistrovství světa Joshe Kerra. V monackém knížectví ovšem Jakob dokázal, že se nachází v životní formě. V závodě na 1500 metrů nenašel přemožitele a svůj triumf navíc ozdobil novým evropským rekordem 3:26.73. Vlastní rok starý zápis z Chorzówa srazil o 41 setin a na světový rekord Maročana Hichama El Guerrouje už ztrácí jen 73 setin. Celkově se jedná o šestý nejrychlejší čas historie. Hluboko pod 3:30 se dostala také dvojice Keňanů Timothy Cheruiyot (3:28.71) a Brian Komen (3:28.80).

Australská běžkyně Jessica Hull na patnáctistovce v Paříži potrápila i staronovou světovou rekordmanku Faith Kipyegon při jejím historickém počinu, když zazářila kontinentálním rekordem 3:50.83. Tentokrát chtěla na světový rekord útočit ona a v jejím hledáčku bylo historické světové maximum na trati 2000 metrů, které držela od roku 2021 časem 5:21.56 Burunďanka Francine Niyonsaba. Australanka dotáhla neohroženým výkonem svůj cíl do úspěšného konce, když pět okruhů proběhla v čase 5:19.70, čímž ukrojila z předešlého rekordu téměř dvě vteřiny. Druhá Britka Melissa Courtney-Bryant (5:26.08) i třetí Keňanka Edinah Jebitok (5:26.09) posunuly národní rekordy svých zemí. Čtvrtá Američanka Cory Ann McGee zaběhla časem 5:28.78 dokonce historické kontinentální maximum.

Souboji titánů kraloval Benjamin, Hall prvním čtvrtkařem pod 44

Na mužské čtvrtce překážek se proti sobě utkali tři nejrychlejší muži historie této disciplíny, kteří mají dohromady na svědomí celkem patnáct nejhodnotnějších výkonů, co kdy byly běženy. Vítězně vyšel z tohoto ostře sledovaného souboje Američan Rai Benjamin, jenž potvrdil roli leadera letošních světových tabulek v čase 46.67 a měl silnější závěr než norský světový rekordman Karsten Warholm, který se do cíle předklonil za 46.73. Brazilci Alisonovi dos Santosovi tentokrát závod nevyšel rytmicky a skončil až třetí za 47.18.

Monacká zastávka diamantovky nabídla také letošní první mužskou hladkou čtvrtku pod 44 vteřin. Novým leaderem průběžných světových tabulek se stal vítěz nedávných amerických Trials Quincy Hall. Bronzový medailista z loňského světového šampionátu v Budapešti proběhl jeden okruh v novém osobním rekordu 43.80. Druhý byl jeho krajan Vernon Norwood za 44.34. Ten však bude v individuálním olympijském závodě chybět, jelikož se nedokázal dostat na americké kvalifikaci mezi trojici nejlepších.

Zlaté časy mužské půlky se potvrdily i v Monaku, další diamantový primát pro Haruku

Před necelým týdnem v Paříži byl k vidění historicky nejrychlejší závod mužů na 800 metrů a stejnou ambici měli i pořadatelé mítinku v Monaku. Startovní listina byla skutečně nabitá a výsledné časy opět jedinečné. Stejně jako ve francouzské metropoli si nejlépe rozvrhl síly Alžířan Djamel Sedjati a byl z toho nový rekord Diamantové ligy a sedmý nejrychlejší čas historie 1:41.46. Historické maximum tohoto seriálu Keňana Davida Rudishy z roku 2012 Sedjati vylepšil o 8 setin. Vlastní letošní nejlepší světový výkon srazil o jednu desetinu. Novým španělským národním rekordem 1:42.04 se blýskl Mohamed Attaoui. Třetí místo z Paříže zopakoval Francouz Gabriel Tual za 1:42.10. Ještě šestý Kanaďan Marco Arop zaběhl 1:42.93. Jedinečnou kvalitu závodu potvrzuje i to, že další francouzský reprezentant Benjamin Robert byl poslední za 1:43.95.

b33df70b-90c9-499b-b8a2-782445107e6c-file-023-20240528-jsvoboda-tretra-copy-1.webp

Závod oštěpařek se sice musel obejít bez české účasti, ale pro naše fanoušky mohl být zajímavý díky účasti japonské světové šampionky Haruky Kitaguchi, která se připravuje pod vedením kouče Davida Sekeráka a v Monaku opět ukázala, že je ženou šestých pokusů. Podobně jako například při finále loňského mistrovství světa v Budapešti si totiž zajistila svůj osmý diamantový primát až v posledním možném okamžiku, když poslala své náčiní do vzdálenosti 65.21 a dostala se před do té doby vedoucí Australanku Mackenzie Little. Ovšem i ta mohla být s výrazným posunutím sezónního maxima na 64.74 na výsost spokojena.

Tebogův úspěšný comeback, Holloway udržel neporazitelnost

Poprvé od dubnového mítinku v keňském Nairobi zaklekl do bloků závodu na 200 metrů Botswaňan Letsile Tebogo a návrat to byl vítězný, jelikož byl jediným z osmičky sprinterů, kterému se podařilo zaběhnout pod 20 vteřin. Časomíra v cíli mu ukázala 19.87, a to si přitom závěr závodu už spíše kontroloval. Ukázal tak, že pro olympijská klání je s ním třeba počítat. Druhý byl vítěz z Paříže Alexander Ogando z Dominikánské republiky za 20.01.

Na stodesítce překážek udržel svou letošní neporazitelnost americký trojnásobný světový šampion Grant Holloway, který jen těsně nepokořil třináctivteřinovou hranici. Jeho vítězný čas měl hodnotu 13.01. Pro druhé místo si dosprintoval za 13.08 mistr Evropy Lorenzo Simonelli. O dvě setiny pomalejší byl další zástupce překážkářské školy ze Spojených států amerických Cordell Tinch (13.10).

V nejkratším sprintu na 100 metrů žen potvrdila stoupající formu směrem k olympijským hrám Julien Alfred. Reprezentantka karibského ostrova Svatá Lucie kralovala této distanci v čase 10.85 a v Paříži bude jistě patřit mezi favoritky na pódiové umístění. V cíli ji následovaly Američanka Tamari Davis a Britka Dina Asher-Smith. Obě se prezentovaly časem 10.99.

Jedinou závodnicí, které se v tomto roce podařilo v trojskoku dostat za 15 metrů byla při svém prvenství na HMS v Glasgow Thea Lafond z Dominiky. Ta byla v Monaku druhá za 14.87. Patnáctce se ovšem už na pouhé čtyři centimetry přiblížila vítězná Kubánka Leyanis Pérez-Hernández. Výkon 14.96 je vůbec tím zatím nejhodnotnějším na světě pod otevřeným nebem v této sezóně. Třetí skončila při svém letošním prvním trojskokanském startu Ukrajinka Maryna Bekh-Romanchuk (14.81).