Maraton na OH se zřejmě poběží v Sapporu

Maraton na OH se zřejmě poběží v Sapporu
Aktuality
čtvrtek 17. října 2019
Silniční závody se při nadcházejících olympijských hrách nejspíše neuskuteční kvůli zdejšímu horkému klimatu přímo v Tokiu, ale několik set kilometrů severněji vzdáleném Sapporu. Uvedl to ve svém prohlášení MOV, krok podporuje i světová atletická asociace.

Maratonské a chodecké závody se ocitly v centru pozornosti již na nedávném mistrovství světa v Dauhá, kde se navzdory startům kolem půlnoci museli vytrvalci vyrovnávat s velkým horkem, ke kterému se (vlivem aktuálního počasí) přidalo trochu neočekaně i vlhko. V japonské metropoli panuje uprostřed léta – hry se tu konají na přelomu července a srpna – velmi podobné klima jako na začátku podzimu v Kataru. Přes den je průměrná teplota 30 °C, letos bylo v danou dobu ještě tepleji. Už dříve tak bylo ohlášeno, že soutěže mimo stadion budou startovat v Tokiu brzy ráno. Aktuálně však Mezinárodní olympijský výbor došel k razantnějšímu opatření – přesunu do Sappora.

Sapporo se nachází na nejsevernějším ze čtyř velkých japonských ostrovů Hokkaido, Tokio je odsud asi 800 kilometrů jižně vzdušnou čarou. V Sapporu, kde mimochodem se konala v roce 1972 zimní olympiáda, má být v létě v průměru o 5 až 6 stupňů Celsia méně. MOV o svém návrhu již informoval Světovou atletiku (dříve IAAF), její šéf Sebastian Coe krok vítá. „Úzce spolupracujeme s MOV a Tokiem 2020 na návrhu přesunout silniční závody do Sappora. Poskytnout sportovcům co nejlepší podmínky pro jejich výkony je ústředním bodem všech významných akcí a budeme spolupracovat s organizátory na vytvoření co nejlepších trat,“ uvedl Coe, který MS v Kataru "zdědil" po předešlém předsedovi Diackovi.

Co na to říkají čeští atleti, kterých se to týká? „Pokud je šance, že tam budou pro maratonce alespoň trochu pro výkon vhodnější podmínky, tak jsem pro,“ zní první reakce letošního mistra republiky na královské trati Víta Pavlišty, který měl splněná kritéria pro MS, ale do Dauhá se nevydal. „Vedro mi nedělá dobře a vím, že bych to tam odtrpěl a z výkonu neměl dobrý pocit,“ vysvětluje vytrvalec z Liberce pod Jizerským horami. Pokud ale jde o přesun z Tokia, upozorňuje, že „tím padá myšlenka olympijských her“ a že tak půjde „spíš jen o separátní závod kdesi daleko od všeho ostatního dění“.

Také Pavlištův hlavní soupeř na dlouhých tratích Jiří Homoláč mohl na světovém šampionátu startovat. „Chtěl jsem ale zkusit zaběhnout limit právě na olympiádu, a to by se mi v Dauhá určitě nepovedlo a ani dobré body do žebříčku bych nezískal,“ přibližuje svou úvahu Homoláč, který raději na konci září zvolil maraton v Berlíně. Kvalifikační výkon pro Tokio sice nezaběhl, ale zdejších příznivějších podmínek přesto využil k vylepšení osobního rekordu (také to je nejrychlejší český čas roku).

V prvotní reakci tak aktuální maratonská jednička zdůrazňuje, že ještě na olympiádě není. Ale pokud by se mu tam povedlo probojovat, přesun do Sappora vítá. „Ze sportovního hlediska je to určitě dobře,“ souhlasí. A že tak závodníci nejspíš budou mimo Tokio? „Maraton je poslední den,“ zdůrazňuje s tím, že on by se tak stejně předtím soustředil na samotný závod a mnoho by z dění kolem neměl. A přidává ještě jeden postřeh. „Japonsko je svým způsobem maratonskou Mekkou, takže se nebojím o kulisu ani v Sapporu. Možná to bude ještě lepší, protože si budou místní vážit, že je to přímo u nich,“ myslí si Homoláč.

Z českých reprezentantů okusily katarské peklo chodkyně Anežka Drahotová a běžkyně Marcela Joglová, pro niž to byla vůbec první reprezentační akce. „Kdybyste se mě zeptal hned poté, řeknu vám, že už nic podobného absolvovat nechci. Teď – i s ohledem na to, že se mi to povedlo – bych si to vlastně měla přát i příště,“ vtipkuje Joglová. „Pravda je, že to mám nastavené „kde to bude, tam to bude“ a snažím se na to připravit,“ dodává vážněji.

Než však odpoví na otázku o přesunu, ujistí se, o kolik stupňů má být v Sapporu chladněji. „Pět až šest? To není moc,“ usmívá se. „Ale jasně, každý stupínek dobrý. A je to logický postup, lidi chtějí vidět kvalitní výkony, nikdo není zvědavý na to, jak závodníci odstupují,“ má pro postup MOV pochopení, byť přiznává, že vidět jiné sporty i život v olympijské vesnici by chtěla. I ona ví, že nemá vůbec nic jisté. Od „superlimitu“ byla při svém výkonu v Rotterdamu sedm a půl minuty. Poté, co v sobotu absolvuje půlmaraton na Mallorce v rámci triatlonové štafety, už se budou její myšlenky ubírat k tomu, jak se tomu času co nejvíce přiblížit.

Vedle vytrvalců mimo stadion se rozhodli pořadatelé spolu s MOV a atletickou federací upravit časové pořady pro běhy pět a deset kilometrů na drázte, které se z dopoledních programů přesunou do večerních. Předpokládá se také, že časné ranní starty pro maratonce a chodce (v 6 hodin, chodecká 50 pro muže v 5:30) zůstanou i po přesunu do Sappora.

A změny v harmonogramu kvůli vedru se nedotýkají jen atletiky. Ragbistům by měly dopolední zápasy skončit před polednem, závodníkům na horských kolech odstartují soutěže naopak zase později, až ve tři odpoledne.

Michal Procházka

Fotogalerie