Maraton zachránil život Ireně Ellisové

Aktuality
úterý 31. srpna 2010
Akce společnosti PIM nejsou jen sportovně-společenskými událostmi, ale i polem pro charitu i zdraví. Nadcházející Tesco Grand Prix v sobotu 11. září není výjimkou.

„PIM vždy usiloval o to, aby lidé vnímali běhání jako ideální činnost pro udržení zdraví a fyzické kondice,“ uvedl v úvodu dnešní tiskové konference marketingový ředitel PIM Jiří Nečásek. „Čím více lidí povzbudíme k tomu, aby začali s pravidelným tréninkem a zapojili se do některého z našich závodů, tím větší bude náš vliv na celkové zdraví,“ přidal přímou úměru Nečásek.


Zleva: Martina Šmuková, Jan Antonín Duchoslav, Tereza Kostková - dvě foto: PIM

Jako potvrzení svých slov mělo tematické setkání s novináři „charita a zdravý životní styl“ podporu v několika osobnostech. První část tématu – charitu – reprezentovala akce „Tesco Běh pro život“ Nadačního fondu dětské onkologie Krtek, v čele s jeho ředitelkou Martinou Šmukovou. „Za loňský výtěžek dvou milionů korun jsme zorganizovali domácí péči – buď v terminální fázi nebo šlo o výživové potíže a malí pacienti tak nemuseli být hospitalizováni,“ přiblížila nakládání s penězi Šmuková, podle níž je zatím úspěšnost léčení onkologických nemocí u dětí 83 procent.

Jakým způsobem se peníze k dětem dostanou? Z každého startovního čísla zakoupeného pro tento doprovodný, 3.8 kilometru dlouhý běh před hlavním programem, putuje tři stovky. Další možností jak přispět jsou tkaničky v modré barvě, které lze za padesát korun zakoupit ve obchodech společnosti Tesco, nebo v den samotného závodu. „Letos jsme si stanovili tři miliony korun, zatím nám chybí milion. V regionech jsme vybrali dvakrát víc peněz od lidí než loni,“ řekla spokojeně zástupkyně společnosti Tesco Eva Karasová.

V roli patronů projektu působí herecké osobnosti, Tereza Kostková už podruhé. „Strašně bych si přála, abychom vybrali ne tři, ale šest milionů, abychom mohli příště běžet „pro radost“ ne „pro život“,“ prohlásila. „Ale bude fajn, i když se podaří strhnout Pražany k něčemu tak krásnému jako je běh. Já sama běhám třikrát, čtyřikrát týdně a vím, že běhat se dá i v gumákách,“ řekla Kostková v nadsázce a již vážněji dodala: „S patronací jsem neváhala ani na chvilku.“

Letos ke Kostkové přibyl ještě Jan Antonín Duchoslav. „S ‚Krtkem‘ jsem ve spojení delší dobu. To téma je tragické, když jsem byl navštívit děti v Brně, musel jsem dvakrát odejít z pokoje, abych zamáčkl slzy. Byly úžasné a statečné, nebylo možné před nimi brečet,“ vybavil si herec. „Pro mě bylo automatické přijmout patronství, považuji to za čest. Můj příspěvek není zásadní, alespoň tím málem,“ připustil Duchoslav, který by byl rád, kdyby se podařilo překročit cílovou částku, byť jen „o jedno startovní číslo“, tedy tři sta korun. „Běhu příliš nedám,“ přiznal nicméně, „ale občas se jedu projet na kole, zahraju si nějaký kolektivní sport, zimu trávím na lyžích a v létě na golfu. Projdu se po hřišti, to je ten nejzdravější pohyb,“ dodal s úsměvem.

Druhou polovinu tiskovky – zdravý životní styl – uvedl Jiří Nečásek do souvislosti s projektem „PIM Women’s Challenge“, tedy snaze zapojit do běhání i hezčí polovičku lidstva. „Ve světě je běh normální součástí života i pro ženy, poměr pohlaví na masových závodech se běžně blíží jedna ku jedné. U nás se účastní zhruba dvacet procent žen, v čemž vidíme volné pole působnosti,“ vysvětlil Nečásek.


Zleva: Jiří Nečásek, Pavel Pafko, Irena Ellisová

Jedna z účastnic projektu Irena Ellisová, jež se dostala mezi deseti vybraných, které dostaly navíc vybavení – kvalitní obuv – i trenérské vedení – zkušeného Miloše Škorpila, pak předstoupila před novináře se svým strhujícím příběhem. „Život mi doslova zachránil maraton,“ řekla Ellisová. „V roce 2005 jsem žila v Anglii, psychický stav mě přivedl k tomu skoncovat se životem. Vydala jsem na Beachy Head, smutně proslavený útes (křídový mys vysoký 162 metrů). Až na místě jsem zjistila, že se tam ten den zrovna běží maraton. Když jsem viděla ty lidi, říkala jsem si, že jim to nemůžu zkazit, obrátila se a šla domů.“


Beachy Head - foto: E. Bowman

Lidský život byl zachráněn, vrátit se do normálu však Ellisové trvalo mnohem déle. Po čase stráveném v psychiatrické léčebně a po intenzivní medikaci přibrala třicet kilo. Sen zaběhnout si maraton, jako jakési „díkuvzdání“ se však uhnízdil – zkoušela se připravovat sama, ale stále začínala a končila, znovu a znovu. A pak se objevil zmíněný projekt PIM, zajišťující také kvalitní připravu. „Nemohla jsem se nepřihlásit. Cíl dostat se zpátky do své kůže od nuly během 4 měsíců se mi podařilo splnit,“ říkala s úlevou v hlase.

Ve výsledcích letošního maratonu jméno Ellis nenajdete, v čase 7:37 se objevila v cíli až po sedmihodinovém limitu. „Musela jsem to dokončit,“ povídala přesvědčeně. „Půlmaraton jsem ještě zvládla v limitu, ale od třicátého kilometru jsem už jen šla. Na 40. km bylo po limitu a já viděla, jak už sklízejí trať. Potkala jsem člověka, který šel s medailí už pryč. Když pochopil situaci, tak mi tu medaili se slovy, ‚vydrž až do konce‘ dal,“ popsala Ellisová situaci jako ze dojemného filmu. Tohle však byla realita. „Běhání mě dostalo zpátky k životu,“ říkala Ellisová a znělo to opravdově. „Od deseti do dvaceti let jsem dělala orientační běh, ale běhala jsem ze „špatných“ důvodů, abych vyhrávala.Teď každý den, který začnu během, dává větší smysl.“

Že dává běhání smysl, ví i profesor Pavel Pafko: „Osobní lékař Eisenhowera prý říkal, že nejhorší co vás může potkat, je auto, televize a dobře vařící žena,“ řekl na úvod jen částečně v žertu. „Nejsem obezitolog ale chirurg, takže jsem si ta čísla musel zjistit: V České republice je dvacet procent dospělých lidí obézních, a 50 % žen a 60 % má nadváhu,“ uvedl Pafko neveselá čísla*) a přidal trefné přirovnání: „Víte, tělo je taková vana, do níž vše přitéká a odtéká. Bohužel někteří lidé nemají odtok. Vymýšlejí jak zhubnout, místo aby jednoduše vypouštěli vanu.“

„Nejzdravější je chůze, ale to bychom museli chodit denně, abychom vydali potřebnou energii,“ uvažoval nahlas Pafko, jak se zbavit přebytečných kil. „Běh je mnohem energeticky náročnější, proto je daleko lepší. Jezdím hlavně na kole, ale chodím také běhat, a výhoda běhu je, že sportuju od chvíle, kdy zavřu dveře domu. Oproti jiným sportům jako plavání, kdy strávím jen hodinu cestou tam a zpět. A nepotřebujete žádné velké náčiní, navíc ostatní jsou rizikové, jako jízda na kole,“ uzavřel svou úvahu.

Ideální příležitostí, jak začít s během je právě sobota 11. září. Kromě dvou „mistrovských“ tratí – mužů na 10 km a žen na poloviční vzdálenosti – je na programu i přívětivých 3.8 km – „běh pro život“. Pořadatelé z PIM očekávají v kontextu nárůstu počtu startujících na předešlých akcích – půlmaratonu a maratonu – účastnický nárůst na 4100 v hlavním závodě, v doplňkovém běhu pak na 3500. Více v rubrice Zaostřeno na a www.pim.cz

*) Pozn. Běžně se pro určení správné váhy používá Body Mass Index (BMI): váha (kg) děleno výška na druhou (m2). Pásmo hodnot 25-30 udává nadváhu, 30 a více obezitu. 0,6 % českého hrubého domácího produktu se vydá na léčbu obezity.

Michal Procházka

Fotogalerie