Maratonské „majory“ ovládli Mikitěnková a Wanjiru
Němka Irina Mikitěnková a Keňan Samuel Wanjiru už totiž měli před New Yorkem nedostižný zisk, shodně 90 bodů. A tak aniž by tentokrát běželi, přijdou si oba na velmi příjemnou sumu půl milionu amerických dolarů. Projekt je koncipovaný v tomto ohledu jako Zlatá liga, kdy první muž i žena berou vše – podělí se rovným dílem o milion USD.
Irina Mikitěnková - foto: www.graf.cz
Přesto uveďme pořadí na dalších místech, kterým totiž New York zahýbal. Mezi muži skončil druhý světový rekordman Haile Gebrselassie s rovnou padesátkou bodů. Na třetí se posunul vítěz dvouletého období 2006 a 2007 Keňan Robert Kipkoech Cheruyiot, včera druhý, celkově nasbíral 41 bodů; o jeden více než Maročan Abderahim Gumrí. O páté místo se dělí se 35 b Etiopan Tsegay Kebede a Maročan Jaouad Gharíb, v New Yorku třetí; na šesté příčce ukončil Deriba Merga (Et.) s 30. Až na dělené osmé pozici spolu s dalším Keňanem Emmanuelem Mutaiem zůstal Martin Lel, šampion minulé „dvouletky“ (2007-8).
V bezprostředním pořadí za obhájkyní vítězství z let 2007 až 2008 Mikitěnkovou se New Yorkem nic nezměnilo. Etiopance Dire Tuneové patří druhé místo za 40 bodů, Ruskám Lidiji Grigorjevové a Liliji Šobuchovové dělené třetí se 35 b. Pohyb vpřed pořadím naopak včera zaznamenala další Ruska Ludmila Petrovová (v NYC druhá), a také Keňanka Salina Kosgeiová (pátá), obě se sešly na 31 bodech. Nejpilnější maratonkyně z let 2006-7 Gete Wamiová (Et.) se bodově nedostala ani mezi top dvacítku.
Co jsou to „World Marathon Majors“?
23. ledna 2006 spustily spolu sérii (WMM) velké světové maratony – Boston, Londýn, Berlín, Chicago, New York –, v níž by si vítěz přišel v obou kategoriích (muži i ženy) na 500 000 $. Soutěž na WMM je koncipována ve dvouletých cyklech, které však začínají každý rok. (Např. výkon na letošních závodech tak byl započítán do dvouletky 2008-2009 i 2009-2010.) Vedle pětice každoročních městských maratonů se do hodnocení zahrnuje také mistrovství světa a olympijské hry. Boduje vždy prvních pět vytrvalců (vytrvalkyň) – 25 bodů, 15, 10, 5 a 1 bod.
Stav po první časti 2009-2010
Z výše uvedeného je jasné, že jsme v polovině hodnocení dalšího dvouletého období (resp. za polovinou, příští rok není ani OH ani MS), a tak zmíníme krátce aktuální stav. S náskokem jednoho vítězství na majoru vede Samuel Wanjiru s 50 body, dalších pět vytrvalců už získalo 25 bodů. Vedle třech Etiopanů Mergy, Kebedeho, Gebrselassieho a Keňana Kiruie se sem zařadil také čerstvý vítěz New Yorku Meb Keflezighi. O sedmou příčku se zatím dělí Emmanuel Mutai a včera třetí Jaouad Gharíb (20 b), devátý je Robert Kipkoech Cheruiyot (16). Jen o bod za druhým mužem z NY najdeme čtveřici, včetně Ryana Halla, druhého z včera úspěšných Američanů (skončil 4.).
Ještě o něco vyrovnanější je souboj mezi ženami. Za vedoucími Irinou Mikitěnkovou se 40 body a Lilijou Šobuchovovou s 35 se na třetí místo posunula díky bodu v New Yorku za páté místo Keňanka Salina Kosgeiová. Jen o tento bod zpět jsou však hned další tři běžkyně, Číňanka Xue Bai a Etiopanky Atsede Haptamuová a včerejší vítězka Derartu Tuluová. Pak už následuje pět maratonkyň s 15 body, včetně včera druhé Ludmily Petrovové.
Více o seriálu zde.
To, že štědré finance velkých maratonů nejsou vše dokazují výsledky ze Soulu, kde se běželo o chlup rychleji než v New Yorku. První tři Keňané všichni pokořili 2:10, ba dokonce 2:09:30. Vítěznému Francisi Kibiwottovi změřili rovných 2:09, David Kipkorir Mandago zůstal o vteřinku zpět, třetí Stehen Kibiwott dosáhl na 2:09:24. Ženám vládla domácí Lee Sun-Young za 2:34:22.
A bez zajímavosti nejsou ani vítězové maratonu v černohorské Podgorici, kteří se rekrutovali z pouhých 231 startujících. Rusovi Dmitriji Safronovi unikl jen o 5 vteřin traťový rekord 2:11:46, Srbce se Oliveře Jevtičové se to časem 2:31:18 povedlo.
Michal Procházka s využitím EME NEWS