Maratonský bronz pro Vrabcovou

neděle 12. srpna 2018
Třetí cenný kov pro českou výpravu na mistrovství Evropy v Berlíně vybojovala Eva Vrabcová Nývltová. Svůj medailový úspěch navíc ozdobila novým národním rekordem.

Jednoho z největších českých vytrvaleckých úspěchů dosáhla dnes dopoledne Eva Vrabcová-Nývltová. Naše reprezentantka se již před startem nechala slyšet, že pokud chce pomýšlet na dobrý výsledek, tak musí běžet co nejdéle se špičkou, a to se jí podařilo. V první polovině závodu se pohyboval v osmičlenné vedoucí skupince a za třicátým kilometrem byla i u rozhodujícího trháku, když se společně s Běloruskou Volhou Mazuronakovou a Francouzkou Clémence Calvinovou odpoutala od ostatních soupeřek. Na několik kilometrů se k nim později ještě přidala další Běloruska Maryna Damačevičová, ale velmi záhy opět ztratila kontakt. Bylo tak jasné, že o medailích se rozhodne mezi touto trojicí.

V závěru závodu se ujala tempa Mazuronaková. Na čtyřicátém kilometru pak Vrabcová začala nabírat na dvojici konkurentek ztrátu a vznikla nepříjemná mezera, která se Evě jen těžko stahovala. O vítězce se rozhodovalo až v závěrečných metrech. Silnější finiš měla Volha Mazuronaková a proběhla cílem vítězně v čase 2:26:22. Clémence Calvinová brala stříbro za 2:26:28. Nakonec pouhé tři vteřiny za ní finišovala pro bronz Eva Vrabcová a čas byl vynikající. Na výsledkové tabuli svítilo 2:26:31, což je hodnota nového národního rekordu. Předešlé historické maximum Aleny Peterkové z roku 1995 zlepšila o 29 vteřin. Hodnotu svého osobního rekordu z loňského newyorkského maratonu posunula dokonce o neskutečné tři minuty a deset vteřin. Elitní pětici uzavřely další dvě Bělorusky Maryna Damačevičová (2:27:44) a Nastasia Ivanovová (2:27:49).

Muži odstartovali do mistrovského maratonského závodu necelou hodinu po ženách. Zejména v první polovině byl hodně aktivní Švýcar Tadesse Abraham, který před dvěma lety v Amsterdamu vyhrál půlmaraton. Byl to právě on, kdo okolo dvacátého kilometru roztrhal početné pole závodníků a na čele vykrystalizovala třináctičlenná vedoucí skupinka, ze které krátce nato velmi překvapivě vypadl evropský rekordman Sondre Moen.

Zhruba po hodině a dvaceti minutách se utrhla trojice Koen Naert z Belgie, Tadesse Abraham ze Švýcarska a Yassine Rachik z Itálie. K rozhodujícímu momentu došlo na třicátém kilometru, kdy nastoupil Naert a začal velmi rychle navyšovat svůj náskok. O pět kilometrů později již činil více než půl minuty. Abraham se od Rachika odpoutal na sedmatřicátém kilometru a o medailích bylo v podstatě rozhodnuto. Naert si neohroženě doběhl nejen pro titul evropského šampiona, ale také pro nový rekord mistrovství 2:09:51. Abraham získal po zlatu v Amsterdamu tentokrát stříbro za 2:11:24 a nový osobní rekord 2:12:09 vynesl bronz Yassine Rachikovi. Čtvrtý skončil Španěl Javier Guerra (2:12:22) a pátý byl další Ital Eyob Ghebrehiwet Faniel (2:12:43).