Maratonům kralovali Kirui a Chelimová, Vrabcová 14.

neděle 6. srpna 2017
Poprvé v historii světových šampionátů se běžely oba maratonské závody v jeden den. Zlaté medaile na nejdelší mistrovské běžecké distanci vybojovali Keňan Goeffrey Kirui a Rose Chelimová z Bahrajnu. Eva Vrabcová doběhla čtrnáctá. Tyčkaři Jan Kudlička a Michal Balner skončili v kvalifikaci.

Maratonský závod žen byl dramatický v celém jeho průběhu. Po desátém kilometru nasadila k odvážnému trháku domácí běžkyně Alyson Dixonová a na metě půlmaratonu měla již více než třicetivteřinový náskok na hlavní pole favoritek. Ve vedení vydržela téměř do třicátého kilometru, kdy ji elitní závodnice dotáhly. O medailistkách se rozhodovalo až v závěrečném kilometru. Těsné vítězství získala pro Bahrajn Rose Chelimová, která se zhruba osm set metrů před cílem dostala před do té doby vedoucí Keňanku Ednu Kiplagatovou a vybojovala titul mistryně světa na této distanci v čase 2:27.11. Kiplagatová finišovala na druhém místě o sedm vteřin zpět za 2:27.18 a navíc musela ještě odrážet útok nakonec bronzové Američanky Amy Craggové, se kterou doběhly v jedné vteřině. Velmi dobře se dařilo i naší Evě Vrabcová. Ta se postupně prokousávala startovním polem, až to dotáhla na velice solidní čtrnácté místo. K tomu se mohla těšit z vylepšení osobního rekordu na 2:29.56. Své dosavadní životní maximum posunula o čtrnáct vteřin.

Vícebojařky zahájily druhý den sedmiboje v dálkařském sektoru. Eliška Klučinová zaznamenala nejdelší pokus ve druhé sérii, kdy dolétla na 616 centimetrů. Kateřina Cachová skočila nejdále závěrečným pokusem, který měřil 615 centimetrů. Po páté disciplíně se vrátila do čela Belgičanka Nafissatou Thiamová, když si vylepšila sezónní dálkařské maximum na 657 centimetrů.

Poté se naše reprezentantky přesunuly do oštěpařského sektoru. Cachová předvedla vyrovnanou sérii, ve které zapsala nejlépe 43.67. Klučinová měla nejlepší první pokus, kterým dokázala hodit své sezónní maximum 41.91, druhým pokusem přešlápla a třetím se již přes čtyřicet metrů nedostala. Oštěpařskou část opanovala Nizozemka Anouk Vetterová, jejíž náčiní dolétlo na 58.41, čímž vylepšila historické vícebojařské oštěpařské maximum v rámci světových šampionátů.

Před závěrečnou osmistovkou je Eliška Klučinová na osmém místě se součtem 5392 bodů. Kateřina Cachová okupuje sedmnáctou příšku s 5185 body. V suverénním vedení je Belgičanka Nafissatou Thiamová (5980 b.) před Nizozemkou Anouk Vetterovou (5805 b.) a Němkou Carolin Schäferovou (5802 b.).

Dvojnásobné zastoupení jsme měli v kvalifikaci tyčkařů. Ani jednomu z našich borců se ovšem nepodařilo postoupit do finálové dvanáctky. Jan Kudlička zdolal pouze svou základní výšku 545 centimetrů a o patnáct čísel výše již neuspěl. V celkovém pořadí tak obsadí osmnácté místo.  Michal Balner pokořil též 545 centimetrů, ale zvládl to až třetím pokusem, což mu přisoudilo pětadvacátou příčku. Všichni ostatní favorité do finále postoupili.

Disciplíny bez české účasti

První nedělní medaile se rozdávaly na maratonské trati a ta nejcennější putuje do Keni zásluhou Goeffreye Kipkorira Kirue, jenž rozhodl o svém triumfu nástupem na pětatřicátém kilometru, kdy se utrhl Tamiratu Tolovi z Etiopie a svůj náskok už pouze navyšoval. Cílem proběhl vítězně ve svém sezónním maximu 2:08:27. Tamirat Tola měl co dělat, aby uhájil stříbrnou medaili před dotírajícím Tanzánijcem Alphonsem Felixem Simbem. Etiopan nakonec přeci jen doběhl druhý za 2:09:49. Bronzový Simbu zaostal o pouhé dvě vteřiny zpět (2:09:51).

Své rozběhy měla na programu čtvrtka překážek mužů a cesta hned dvou velkých favoritů skončila již v úvodním kole. Američana Michaela Stiglera a leadera světových tabulek Kyrona McMastera postihla totiž diskvalifikace. Nejlepší rozběhový čas zaznamenal Kubánec v tureckých barvách Yasmani Copello (49.13).

Naopak v úvodním kole hladké čtvrtky nezaváhala ani jedna z kandidátek na cenné kovy. Možná trochu překvapivě běžela nejrychlejší ze všech čtvrtkařek Salwa Eid Naserová, která zvládla jeden okruh za 50.57.

V rozbězích na 3000 metrů překážek byl nejrychlejší Američan Evan Jager, který opanoval druhý běh za 8:20.36. Dál jsou i všichni ostatní favorité.

Nejrychlejším mužem rozběhů na 110 metrů překážek byl Američan Aries Merrit, jenž proběhl rovinku s ploty za 13.16. Z favoritů nepostoupil pouze Jamajčan Ronald Levy, který závod nedokončil.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben