Marešová do dalších bojů nezasáhne

Marešová do dalších bojů nezasáhne
Aktuality
čtvrtek 9. srpna 2012
V Londýně byl na programu relativně poklidnější první blok, v němž hráli prim desetibojaři. Svou kvalifikaci si odbyly výškařky, v ní bohužel skončila Oldřiška Marešová.

Výškařka Oldřiška Marešová zůstala v kvalfikaci. 25letá svěřenkyně Jaroslava Kováře sice zvládla napoprvé 175 i 180 cm, laťka o pět centimetrů výš však již třikrát odolala. "Mrzí mě, že jsem nedala 185 při druhém pokusu," litovala skoku, při němž jen lehce shodila, "scházelo mi trošku výškařského štěstíčka, byť by mě to posunulo jen o dvě místa, takže by to moc neznamenalo, ale určitě by to vypadalo líp," uvedla Marešová, která pak na svou poslední šanci prosila stadion o klid, ale utišujte 70tisícový (dnes dopoledne nebylo úplně nabito) kotel ... "Ono by to asi šlo, ale nesměly bychom skákat obě skupiny dohromady. Když jedna závodnice chce a druhá ne, tak se samozřejmě diváci přikloní k té, která chce povzbudit. Já jsem se bohužel na té vlně nadšení nedokázala svézt," mrzelo debutantku na olympiádě, která přestože vypadla, setrvala v sektoru skoro až do konce soutěže. "Přeci jen se na tenhle stadion už asi nepodívám, mistrovství světa je za dlouho," říkala s odkazem na šampionát v roce 2017 Marešová, která se od začátku sezony potýkala se zdravotními potížemi a prakticky nezávodila. "Dneska mě rozhodně nelimitovalo to zranění, se kterým jsem bojovala, spíš se na to nabalily jiné problémy, a projevilo se tréninkové manko," uzavřela česká reprezentantka, která se 180 cm zařadila na konečnou dělenou 29. příčku. Kvalifikací neprošla Němka Friedrichová, byť si vylepšila letošní výkon na 193 díky úspěšnému třetímu pokusu. Tato výška (i napodruhé) stačila na finále a největší favoritky v čele s vedoucí ženou letošních tabulek Ruskou Čičerovovou.

O finálovou účast také bojovaly mužské dlouhé štafety. Nejprve smolně a nakonec šťastně skončily rozběhy pro Jihoafričany, ještě než se dostal kolík k "Blade runnerovi" Pistoriovi, upadl kolega Mogawane. Jury však nakonec usoudila, že to bylo vinou soupeře a tak poběží JAR jako devátá štafeta. Favorité v čele s USA a Bahamami (shodný nejlepší čas 2:58.87) si postup zajistili na dráze, štěstí měli Poláci, které do osmičky poslala diskvalifikace Venezuely.

Desetiboj po disciplíně

Druhý den soutěže atletické všestrannosti zahájila stodesítka s překážkami a podle očekávání ji opanovali vedoucí Američané. Kvůli menší chybě na osmé překážce to však nebyl Eaton, kdo byl nejrychlejší, ale jeho týmový kolega Hardee, který proťal pomyslnou pásku jako první, navíc v osobním rekordu 13.54. Světový rekordman však v závěru zabojoval a prohrál jen o dvě setiny a vylepšil si alespoň své letošní maximum, takže jeho náskok nikterak neutrpěl, Eaton stále držel na Hardeeho více než dvěstěbodovou výhodu. Ani třetí příčka se po šesté disciplíně nezměnila, ovšem na Kanaďana Warnera (14.38) se díky osobáku 14.09 dotáhl na pouhé tři body Ukrajinec Kasjanov.

V disku se nejvíce dařilo Němci Freimuthovi, jenž si vylepšil osobní rekord na 49.11 a stále hraje minimálně o bronz. Na průběžně třetí pozici se posunul Kasjanov (46.72), ale jen o pár bodů před Warnera (45.90). Vedení nadále patřilo Eatonovi, jenž opět trochu  ztratil na možný světový rekord (42.53), ale především se k němu přiblížil na 99 bodů Hardee (48.26).

Odpoledne pak navázala nejdelší disciplína desetiboje, tyčka. Nejlépe si s ní počítal Chilan Barroilhet, ale ani skvělých 540 cm jej neposunulo výš než na průběžnou 10. příčku. Náskok znovu navýšil Eaton, když zdolal 520, zatímco Hardee o čtyři decimetry méně. Drama vrcholilo v boji o bronz, kde po osmém dílu čtveřici Freimuth, Warner, Kasjanov, Van Alphen, Karpov

Výsledky jsou zde.

Foto z dopoledne: Aleš Gräf, graf.cz


Michal Procházka, foto: graf.cz

Fotogalerie

1 2
Následující stránka »