Marešová i Holuša v Pekingu končí

Marešová i Holuša v Pekingu končí
Aktuality
čtvrtek 27. srpna 2015
V Číně pokračuje světový šampionát, dnes je ve hře trio českých atletů. V dopoledním programu se představili výškařka Marešová a mílař Holuša, do dalších bojů se jim však probít nepodařilo.

Výškařka Oldřiška Marešová při své premiéře na mistrovství světa zvládla napoprvé 180 i 185 cm, napodruhé pak 189. "Základ 180 jsem nešla ani ve své největší fazóně a ten se povedl. Pak už se neskákalo tak špatně," těšilo svěřenkyni Evy Voňavkové. Nad její síly se ukázala úroveň 192, která nakonec třinácti úspěšným skokankám zajistila postup do finále. "Očekávala jsem, že na postup bude potřeba 194, takže mě trošku mrzí, že jsem se do finále nedostala. Bylo třeba troška štěstí, ale 192 cm není výška, na které si můžu dovolit chyby. Já to nechytla a stálo mě to finále,uznala Oldřiška. V něm budou k vidění prakticky všechny největší adeptky medaile, včetně vedoucí ženy letošních statistik Rusky Čičerovové. "Letos jsem na mondu vůbec neskákala, jak ho zrušili ve Stromovce, nikde jinde nebylo," připomněla česká zástupkyně. "Na mě to bylo hodně rychlé, mohly jsme se rozeskákat rovnou na 180, tak to byl pro mě docela šok se seznamovat s rychlým povrchem ještě na takové výšce. Ale myslím, že jsem se s tím popasovala celkem dobře," zhodnotila se 19. výškařka světa.


Zrádnost taktických bojů na patnáctistovce nepříjemně pocítil Jakub Holuša. Čerstvý český rekordman se v posledním kole závodu ze zadních pozic těžce prokousával vnějšími drahami vpřed a když už to v cílové rovince vypadalo, že se vejde mezi šestici přímo postupujících, klesl se na osmé místo. A jelikož byl rozběh svěřence Jiřího Sequenta ze všech nejpomalejší, ani čas 3:43.66 takřka o čtyři vteřiny nestačil na semifinále - v něm naopak nebudou chybět favorité v čele s obhájcem Kipropem z Keni, kvůli zranění nedokončil Souleiman z Džibutska. "Udělal jsem chybu, propadl jsem se, z osmistovky jsem během 300 metrů ztratil dobrou pozici," přiznal český zástupce. "Byl jsem u mantinelu, najednou se to přese mě překulilo a neměl jsem se tam kudy dostat. Do poslední stovky jsem byl na postup, ale pak jsem zatuhl a už to nešlo," popsal klíčové momenty halový mistr Evropy. "Je to mistrovství světa, bylo tady deset silných lidí, poslední kolo se šlo za 53, bohužel jsme neměl svůj den a kluci byli lepší. Je to zklamání, ale jedeme dál, je to sport," dodal Holuš, jenž obsadí celkově 30. pozici.


Kvalifikace bez české účasti

Velice zajímavou soutěž nabídla kvalifikace dálkařek. Díky vylepšenému národnímu rekordu na 691 ji ovládla Srbka Španovičová, účast v boji o medaile si zajistily také vícebojařka Johnson-Thompsonová, kterou právě tato disciplína v soutěži všestrannosti zradila (dnes 679), či letos sedmimetrová Američanka Bartolettaová (6.71). Senzací je však vyřazení její krajanky Reesové, která ovládla poslední čtyři velké akce v řadě (Berlín, Tegu, Londýn, Mosvku plus dvakrát na HMS), v nepodařené sérii bylo nejdelších 639 cm, byť Američanka přiznala zdravotní potíže v sezóně.

V první skupině diskařů si s nominační normou pro finále poradili lídr letošních tabulek Polák Malachowski (díky záchrannému třetímu pokusu 65.59) a Jamajčan Dacres - 65.77. Nikdo další z druhé "party" se k nim nepřidal, a tak stačil na finále i výkon těsně pod 62.5 m. O prodloužení senzační série medailových úspěchů na MS i OH trvající od Helsinek 2005 může dál usilovat Estonec Kanter, se 64.78 třetí v kvalifikaci.

Žádné velké překvapení se nekonalo v první fázi závodu na pět kilometrů, do bojů o medaile prošly všechny hlavní adeptky na cenné kovy. Své běhy pak vyhrály Etiopanky, pomalejší G. Dibabaová (15:20.82), rychlejší pak objev sezóny Ayanaová za 15:09.40.

Úvodní kolo mají za sebou překážkářky na stovce, postup si zajistily všechny favorizované sprinterky, vcelku jasně nejlepší byla Američanka Rollinsová s 12.67.

Výsledky

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík, videa: česká televize, partner ČAS