Martínková při premiéře na MS 21.

sobota 16. července 2022
V americkém Eugene odstartovalo mistrovství světa. Z Čechů závodila jako první chodkyně Eliška Martínková, která si došla na své první velké mezinárodní akci pro jedenadvacáté místo.

Vůbec první českou atletkou, která zasáhla do soutěží mistroství světa byla chodkyně Eliška Martínková v závodě na 20 kilometrů. Svěřenkyně Kateřiny Čermákové byla ve svých dvaceti letech vůbec nejmladší závodnicí z celého jedenačtyřicetičlenného startovního pole.

V extrémním vedru zvolila opatrnější začátek a po prvních pěti kilometrech se pohybovala okolo průběžné třicáté pozice. Postupně se ale dostávala stále výše, až z toho bylo velmi pěkné 21. místo v čase 1:34:45, což byl vzhledem ke klimatickým podmínkám velmi solidní výkon. Svou premiéru na velké mezinárodní akci tak může hodnotit pozitivně.

Pro svůj první velký cenný kov si došla v novém peruánském národním rekordu 1:26:58 Kimberley García Leónová. Nutno dodat, že zvítězila opravdu zaslouženě, jelikož byla po celou dobu velmi aktivní. Národní historické maximum své země posunula také stříbrná Polka Katarzyna Zdzieblová, a to na 1:27:31. Na stříbro z Dauhá navázala bronzem Číňanka Shijie Qieyang za 1:27:56.

Mužskou chodeckou dvacítku ovládli japonští chodci. Vítězný Toshikazu Yamanishi úspěšně obhájil titul světového šampiona v čase 1:19:07. Stejně jako loni na olympiádě v Tokiu byl i v Eugene stříbrný jeho krajan Koki Ikeda za 1:19:14. Bronz z posledního MS zopakoval Švéd Perseus Karlström, když se v posledním okruhu dostal před Keňana Samuela Gathimbu a doprovodil tak japonské duo na stupně vítězů.

V průběhu dopoledních hodin se závodilo také na stadionu. Z kvalifikace kladivářů postoupili všichni favorité. Nejdelší pokus předvedl čtyřnásobný světový šampion Polák Pawel Fajdek, jenž jako jediný poslal své náčiní za 80 metrů (80.09). Ve stejné disciplíně žen zaznamenala nejhodnostnější kvalifikační pokus Američanka Janee Kassanavoidová (74.46).

Ve finále výškařů uvidíme oba úřadující olympijské šampiony z Tokia. Cesta k postupu však byla pro každého z nich velmi odlišná. Zatímco Katařan Mutaz Essa Barshim byl naprosto suverénní. Ital Gianmarco Tamberi se trápil a zásadní hodnoty zdolával až napotřetí. Nakonec se přeci jen mezi finálovou dvanáctku vešel a bude mít možnost bojovat o cenné kovy.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová