Maslák a Kudlička jsou stříbrní

pátek 8. července 2016
Pavel Maslák a Jan Kudlička rozšířili stříbrnou sbírku české výpravy na mistrovství Evropy. Maslák si doběhl pro cenný kov drtivým finišem v závěrečné rovince a Kudlička využil zaváhání hlavního favorita Lavillenieho.

Česká republika má další stříbrnou medaili, a to zásluhou čvtrtkaře Pavla Masláka, který si z osmé dráhy doběhnul pro titul vícemistra Evropy v čase 45.36 a jen těsně podlehl Martynu Rooneymu z Velké Británie (45.29). Domácímu publiku udělal radost bronzovým umístěním Nizozemec Liemarvin Bonevacia (45.41). "Mám velkou radost, ale trochu cítím i zklamání. Osmá dráha byla trochu nevýhodou, protože jsem před sebou nikoho neviděl a až do výběhu ze druhé zatáčky jsem nevěděl, jak na tom jsem, ale věřil jsem, že na medaili mám. Stále ještě neprodávám formu, kterou mám na tréninku. Chtěl jsem běžet pod 45, ale dnes nebyly příliš dobré podmínky. Hodně se točí vítr. Až se mi to rozleží, tak to malé zklamání opadne a budu šťastný za stříbro," řekl.

Jen několik minut po Maslákově úspěchu se mohl radovat také tyčkař Jan Kudlička. I on si totiž odveze z Amsterdamu stříbro. Stačilo mu k tomu skočit 560 centimetrů na druhý pokus. "Abych se přiznal, tak mám smíšené pocity. Dnes jsem měl vyhrát. Na 570 jsem si chtěl vzít tvrdší tyč, ale zjistil jsem, že je naprasklá, tak jsem skákal s tou předešlou. Dnes opravdu nebyly dobré podmínky pro skákání a myslím, že jsem byl dnes z kluků nejlépe připravený. Proto mě mrzí, že jsem nevyhrál. Věřím, že v Riu na tom budu ještě o něco lépe," zhodnotil. Stejnou hodnotu, ale hned napoprvé překonal Polák Robert Sobera, který tak bral zlato. Na bronzový stupínek vystoupá Slovinec Robert Renner. Obrovské zklamání zažil Francouz Renaud Lavillenie. Ten si jako základní výšku zvolil až 575 centimetrů, ale s touto metou si ani jednou neporadil a ukončil soutěž bez výkonu.

Deváté místo z předešlého evropského šampionátu zopakovala i v Amsterdamu kladivářka Kateřina Šafránková. Tentokrát se nedostala přes sedmdesát metrů a hodem dlouhým 69.55 obsadila již zmíněnou devátou příčku. "Po dnešním závodě jsem opravdu zklamaná. Cítila jsem se dobře. Šla jsem do závodu s tím, že se dá závodit s každým, když tedy vynechám Wlodarczykovou. Chtělo to víc štěstí, ale třeba si ho vyberu na olympiádě v Riu," věří. Svou suverenitu opět potvrdila právě Polka Anita Wlodarczyková, která vedla od úvodního pokusu a stala se mistryní Evropy za 78.12. Stříbro si na krk pověsí Němka Betty Heidlerová (75.77) a třetí byla Hanna Skydanová z Azerbajdžánu (73.83).

Poslední českou finálovou zástupkyní byla diskařka Eliška Staňková. Svěřenkyně Josefa Karase a Věry Cechlové nakonec obsadila čtrnácté místo za 55.90. Závod jasně opanovala chorvatská suverénka Sandra Perkovičová, které poslala své náčiní do vzdálenosti 69.97. O stříbro a bronz se podělily Němky. Druhá byla Julia Fischerová (65.77) a třetí skončila Shanice Craftová (63.89).

Kateřina Cachová si v průběžném pořadí sedmiboje nepolepšila ani po kouli, kde zahájila přešlapem a poté zvládla nejlépe 11.84. Nejdelší vrh předvedla Litevka Austra Skujiteová (16.31). Nepříliš povedený první den zakončila solidní dvoustovkou za 24.30 a přenocuje na čtrnácté pozici se ziskem 3437 bodů. "Dnes jsem neměla svůj den. Sama nevím, čím to bylo. Věřím, že ten druhý bude o něčem úplně jiném a snad do něj vykročím správnou nohou," dodala. Průběžnému pořadí vévodí domácí Anouk Vetterová (3882) před Francouzkou Antoinette Nana Djimouovou (3786) a Ivanou Dadičovou z Rakouska (3715).

Finále bez české účasti

Vrchol večerního programu obstarala domácí hrdinka Dafne Schippersová, která dle očekávání jasně vyhrála závod na 100 metrů, když nedala svým soupeřkám nejmenší šanci a prolétla stovku za 10.90. Stříbrné Bulharce Ivet Lalové-Colliové (11.20) nadělila tři desetiny. Z bronzu se radovala Švýcarka Mujinga Kambundjiová (11.25).

Na dvojnásobné trati ji mohl napodobit její reprezentační kolega Churandi Martina. Ten dokonce proběhnul ve finále dvoustovky cílem jako první, ale následně byl diskvalifikován za vyšlápnutí z dráhy a mistrem Evropy se tak stal Španěl Bruno Hortelano, který finišoval v čase 20.45. Pro stříbrnou medaili si dosprintoval Turek Ramil Guliyev (20.51) a bronz získal Brit Danny Talbot (20.56).

Na čtvrtce žen propukla italská radost. Zlatou medaili pro tento jihoevropský stát získala Libania Grenotová, která proběhla vítězně jeden okruh za 50.73. Stříbro putuje do Francie díky Florii Gueiové (51.25) a bronz si pověsí na krk Britka Anyika Onuoraová (51.47).

Závodu na 10 000 metrů jasně dominovali turečtí běžci, kteří se hned v úvodu závodu odpoutali od zbytku startovního pole a svůj náskok navyšovali. O vítězství si to pak rozdali v závěrečném okruhu. Rychlejší byl nakonec Kemboi Arikan, který zvítězil za 28:18.52. Ali Kaya se musel spokojit se stříbrem (28:21.42). Třetí byl Španěl Antonio Abadía (28:26.07).

Finále mužského stýplu se stalo kořistí Francouze Mahiedine Mekhissi-Benabbada, který měl jasně nejrychlejší finiš a vyhrál v čase 8:25.63. Další turecký běžecký cenný kov přidal stříbrný Aras Kaya (8:29.91). Francouzskou radost zdvojnásobil bronzový Yoann Kowal (8:30.79).

Dálkařskou královnou evropského šampionátu se stala Srbka Ivana Španovičová. Ta dolétla ve druhé sérii na 694 centimetrů a na tento skok již žádná ze soupeřek nedokázala odpovědět. Stříbro si vyskákala Britka Jazmin Sawyersová za 686 a na stupně vítězů se vešla ještě Němka Malaika Mihambová (665).

Pozici leadra evropských tabulek potvrdil ve finále čtvrtky překážek Turek Yasmani Copello, který měl nejrychlejší závěřečné metry a zvítězil v čase 48.98. Pro trochu překvapivé stříbro si doběhl Španěl Sérgio Fernández (49.06), jenž těsně přefinišoval obhájce titulu Kareima Husseina ze Švýcarska (49.10).

Petr Jelínek, foto: E. Erben