Maslák do Ruska, Veselý do Jižní Afriky
Oba absolvovali úspěšnou sezonu, v jejich kariéře dosud nejlepší, což vyjádřila i ocenění v závěru roku: Vítězslav Veselý se stal v 29 (!) letech českým „objevem roku“, o osm let mladší Pavel Maslák vycházející hvězdou Evropy. Veselý k titulu z Helsinek přidal triumf v Diamantové lize a čtvrté místo na olympiádě, což mu vyneslo čelní pozici v prestižních žebříčcích v jeho disciplíně; Maslák zase prošpikoval rok úctyhodnou řádkou národních rekordů, které vyvrcholily prolomením 45vteřinové hranice a účastí v semifinále olympijkých her. Vzhledem k rozdílnosti disciplín je čeká v dalším měsíci zcela jiný program: oštěpařský šampion oslaví své třicáté narozeniny (27.2.) v jihoafrickém Potchefstroomu, kde bude až do konce dubna, mladého čtvrtkaře (22 mu bude o šest dní předtím) čeká série závodů s útokem na evropské halové zlato o prvním březnovém víkendu v Göteborgu.
Relax ve škole a na přijímači
Po náročné sezoně 2012 oba potřebovali odpočinek, dostalo se jim ho? „Bylo to dlouhé a vyčerpávající, i když jsem neměl tolik závodů. Pozice favorita, ve které jsem do většiny z nich šel, byla náročná. Odpočinek ale nebyl jen dovolenkový, vyplnil jsem ho také studiem,“ prozradil Veselý, který se vrátil na FTVS po přerušení, aktuálně do třetího ročníku. „Měl bych dělat bakalářku, ale rozkládám ročník, takže to bude nejdříve až za rok,“ dodal „věčný student“, který vlastně přišel do Prahy za školou a ne atletikou, v roce 2005. „Před Pekingem jsem to ale zanedbal, a tak jsem musel jsem začít znova. Třeťák je zlomový,“ říkal s úsměvem k ročníku, do kterého se právě už před lety dostal.
Maslák jak známo absolvoval po sezoně vojenský přijímač. „Moc času na odpočinek jsem neměl,“ říká o říjnu stráveném ve Vyškově, „ale zas tak těžké to nebylo a hlava přišla určitě na jiné myšlenky.“ Podle testovacích závodů to vypadá, že to Pavla ani moc nepoznamenalo tréninkově. Ostatně o tom, že takovýto „relax“ může být i prospěšný, ví své i Víťa, který přijímač absolvoval o rok dříve. „Mně to taky pomohlo a sezona, kterou jsem měl, to potvrzuje,“ připomněl a hned navázal srovnáním: „To škola je větší stres, učitelé mě už znají, takže si nedovolím, jít to tam jen zkoušet.“
Trénink jde, jak má I: Více času na ryby pro trenéra
Oba svorně hlásí, že nemají žádný problém a na následující dny a týdny se těší. „V tréninku jsem od listopadu a zatím jde vše podle plánů, nebylo to ničím narušené,“ pochvaloval si Veselý. „Vypadá to lépe než minulé roky. Odjíždím s dobrou náladou,“ říká oštěpař, kterého čeká dlouhý let na jih Afriky a ve svém dočasném bydlišti by měl být v neděli dopoledne. Hlavní jeho přání pro následující čtvrtrok je vcelku přirozené. „Soustředění je úspěšné, když jsem zdravý a pokud to s tréninkem nepřeženu. Ale to už vím, kdy si orazit, zkušenosti mám,“ usmívá se Veselý, který bude muset první týdny zvládnout sám.
Až později se k němu přidá trenér Železný a parťáci ze skupiny, nově ochuzené o nastávající maminky. „Když přišla Bára do skupiny, už byla světová rekordmanka, olympijská vítězka, to bylo skvělé vidět, jak k tomu přistupuje. Teď to bude změna hlavně pro trenéra, protože loni jsme třeba házeli odděleně a ještě ho spousta lidí z jiných skupin, třeba vícebojařky, žádala pomoc. Myslím, že Afrika pro něj bude záživnější. A bude mít víc času na ryby,“ říká Veselý, pro nějž samotného je rybaření oblíbenou relaxací. „Chodím na ně od prvního roku, co tam jezdím.“
Trénink jde, jak má II: „Chci další rekordy“
Po halové sezoně se Veselý v Potchefstroomu potká i s Maslákem, ale nejspíš ne na rybách. „Tolik mě to nebaví,“ říkal mladík, který se svým trenérem Daliborem Kupkou, rovněž vášnivým rybářem, párkrát byl a teď s úsměvem vyprávěl, jak jemu – na rozdíl od kouče – vůbec „nebrali“. „A může to být nebezpečné, Kuba Holuša si přitom zlomil prst na noze,“ přidal i další „veselý“ protiargument. „Ne, mám radši aktivnější volno,“ dodal vážněji.
Do Afriky se Maslák vydá v podstatě hned po „Evropě“. Doufejme úspěšné, ale zatím nic nenasvědčuje opaku. „Zpočátku jsem trénoval doma sám, většina byla na „Kanárech“, Kuba Holuša nabíhal na Zadově kilometry. To pro mě nebylo zrovna jednoduché,“ přiznal nelehký začátek, který měl ale vydařený závěr v lednu v JAR. „Potrénovali jsme dobře,“ pochvaloval si Maslák a kvitoval rozrostlou skupinu, kde se jako výborní sparingpartneři osvědčili právě nováčci Prorok (tempo), Veleba (rychlost).
Před opravdovým startem sezony tak může směle říct: „Závody se povedly, mám dobře našláplo,“ míní a před nedělní Moskvou vůbec nehovoří o limitu (47.10). „Chtěl bych rovnou začít útokem na rekord (46.14) a nebojím se říct, aby tam byla za čtyřkou i pětka,“ prozrazuje své nemalé ambice.
Příští neděli pak Maslák vyrazí do Gentu na třístovku, kde se utká s jedním z dvojčat Borleéových. „Chtěl bych Kevina porazit a zaběhnout pod 33 vteřin,“ říká ke svému startu v Belgii. Po něm jej čeká domácí šampionát, kde by měl 16.2. běžet šedesátku. Před Göteborgem je ještě v jednání účast při mítinku v hlavním městě Švédska, Stockholmu, 21. února.
Pro Veselého je hlavní MS
U kolegy Veselého je na plánování sezony relativně brzo, už nyní je ale jasné, že obhájce prvenství v Diamantové lize se chystá na úvodní dva květnové díly do Dauhá (10.5.) i Šanghaje (18.5.). Přesto pro něj nebude nejprestižnější seriál prioritou, chce uspět především na mistrovství světa v Moskvě. „Nemůžu si klást nižší cíle, než čeho jsem dosáhl v sezoně předtím,“ uvědomuje si. „Je samozřejmě pohodlnější jít „zespodu“. Ale snažím si to v hlavě srovnat, že se ode mě čekají ty nejvyšší příčky,“ uzavírá Veselý.
Více fotografií z tiskovky naleznete zde.