Maslák do semifinále, ze hry Čechová a Mazáč
Semifinále čtvrtkařů bude s Pavlem Maslákem. Mistr Evropy v hale i venku postoupil přímo z třetího místa ve svém rozběhu v čase 45.44. Nadšený ale příliš nebyl. "Mám z toho divný pocit, ani necítím, že jsem na mistrovství světa, jakoby to byly nějaké normální závody, mítink. Musím se na semifinále nahecovat víc," uznal svěřenec Dalibora Kupky. Nutno podotknout, že ani dnes není stadion v Lužnikách příliš zaplněný. "To je jako bych běžel někde na tréninku," připadalo 22letému rodákovi z Havířova. Nejlepší byl v první fázi soutěže vítěz Maslákova běhu Američan L. Merritt (44.92), bez potíží (z první pozice) prošel i spolufavorit na vítězství Grenaďan James.
Překážkář Martin Mazáč si v rozběhu stodesítky počínal výtečně, přesto to nestačilo na semifinálovou účast. Svěřenec Luďka Svobody zaznamenal výborných 13.52 s (+0.5 m/s), nevešel se mezi přímo postupující trojici ve svém běhu a v součtu všech čtyř běhů mu k nejlepší šestnáctce chyběla dvě místa. "Druhý nejlepší čas kariéry, vypadá to ale, že to nebude stačit," povzdychl si 23letý rodák z Uherského Hradiště, ještě než znal konečný výsledek. "Bohužel pořadatelé to udělali tak, že na startu je nás 34 a podle pravidel si myslím, že je to tak, že pokud startuje nad 32 lidí, tak by měly být tři semifinále o 24 lidech, to by pro mě bylo lepší," uvědomoval si Mazáč. "Brzký start mě nijak nerozhodil, vstával jsem už teď dva dny dříve, abych si na to navykl. Myslím, že jsem měl trochu na víc, mohl jsem si zaběhnout osobní rekord a to by se určitě na mistrovství světa počítalo. Ale druhý nejlepší čas kariéry tady, to je taky dobrý, takže jsem spokojený," uzavřel. Jasně nejlepším v rozbězích byl Američan Oliver, který nic neštetřil, což dokazuje čas 13.05 (-0.6). Z letošní "top ten" do semifinále neprošel Francouz Martinot-Lagarde.
Mnohem méně se start na MS vydařil Mazáčově partnerce Kateřině Čechové. V rozběhu hladké stovky se svěřenkyně Ludvíka Svobody v lehkém protivětru (-0.3 m/s) dostala do cíle za 11.67. "Běžet nejhorší čas sezony zrovna na takovéhle akci a ani nevědět proč, co se stalo. Od začátku až do konce všechno špatně," žehrala další členka "Svobodagroup". "V rozcvičování jsem byla taková rozhozená, ale trenér říkal, že to vypadá technicky dobře, a i Martin (Mazáč) mi říkal, že se taky cítil špatně v rozcvičení, stejně jako já, ale že mu to pak běželo. Tak jsem si věřila, ale všechno jsem tam pokazila, stydím se," sypala si popel 25letá rodačka z Brna, která skončí na děleném 34. místě. Jinak ale sprinterky nabídly už v této fázi soutěže časy na hranici 11 vteřin a Američanka Gardnerová dokonce pod ní (10.94, -0.5).
Desetiboj po disciplíně
Po nedělní úvodní disciplíně se na pořadí čelné čtveřice nic nezměnilo, bodové rozestupy však pochopitelně ano. Vedení si podle očekávání upevnil Američan Eaton, nejrychlejší nad překážkami za 13.72 (0.4), na krajana Nixona (14.57, -0.1) navýšil náskok na 118 bodů. Na minimální 3b rozdíl se scvrkl odstup Němce Schradera (př. za 14.29), od Kanaďana Warnera (13.96).
Nejlepším výkonem v disku se Schraderův týmový kolega Freimuth (48.74) posunul na průběžnou bronzovou pozici. Není to však žádná jistota, Warnerova (44.13) ztráta činí jen 17, Nixonová (42.38) 19 bodů. Naopak na "dostřel" celému triu (34 b od Freimutha) je Schrader (46.44), o poznání pohodlnější náskok tak má nad všemi Eaton (45 rovných), na čele o 119 b.
V tyčce se k radosti domácího publika blýskl osobním rekordem 540 cm Škureněv a poskočil 11. na 6. místo. Pořadí na čele se nezměnilo, ovšem rozdíly narostly poté co 1. Eaton skočil 520, 2. Schrader 500, 3. Freimuth 490 a 4. Warner 480.
Kvalifikace bez české účasti
Žel bez Terezy Čapkové proběhlo první kolo patnáctistovky. Žádné velké překvapení se nekonalo, snad jen výpadek medailistky z halových MS Etiopanky Burkaové. Naopak nejrychleji dnes běžela její krajanka G. Dibabaová (4:06.78).
Hlavní adeptky cenných favoritky koule uvidíme v zítřejším finále, nejdále se z nich dostala novozélandská superfavoritka Adamsová (19.89). Z letos nejlepší desítky nakonec nebude chybět ani Běloruska Kopecová, ač o jejím postupu rozhodl až druhý lepší pokus.
Fotogalerie: Aleš Gräf, www.graf.cz