Maslák druhý v Záhřebu
Čtvrtkař Pavel Maslák (na foto z MS) byl jedinou českou „akvizicí“ na úterním mítinku IAAF Světové Challenge v chorvatském Záhřebu. Jakožto finalista světového šampionátu a stávající evropský šampion v hale i venku patřil mezi favority závodu a to také víceméně potvrdil, když doběhl na druhém místě poté, co o 13 setin podlehl Martynu Rooneymu. „Na třístovce jsem byl první a myslel jsem si, že to v pohodě udržím. Soupeře po své pravé ruce jsem si hlídal, ale překvapil mě z druhé dráhy Rooney. Stalo se tak kousek před cílem a já už nedokázal reagovat,“ přiznal přes facebook Pavel a postěžoval si na únavu z náročné sezony. „Už je to dlouhé a dneska jsem nemohl najít motivaci, abych se hodně kousl,“ dodal k výkonu 45.42, po kterém za svými zády nechal třeba člena stříbrné jamajské štafety Steela nebo Američana Clementa.
Senzací večera, byť pro tamní diváky jistě nemilou, byla porážka hlavní hvězdy mítinku. Domácí diskařka Sandra Perkovičová našla přemožitelku poprvé od července 2012 a po šňůře 15 vítězství v řadě se sklonila před Američankou Guiou Luis-Smallwoodovou. Ta si ve svých 34 letech vylepšila osobní maximum na 66.29 a pokořila tak rekord mítinku. Perkovičová za ní zaostala o zhruba tři čtvrtě metru.
Americký sprinter Mike Rodgers předčil výkonem 9.97 své spolufinalisty z moskevské stovky Kemara Bailey-Colea (9.99) a Justina Gatlina (10.01). Nad překážkami spolu svedli těsný souboj jeho krajané David Oliver a Ryan Wilson, když oběma byl zaznamenán čas 13.25 a o prvenství světového šampiona Olivera rozhodlo až pečlivé zkoumání cílové kamery. Třetí o pět setin zpět byl bývalý světový rekordman David Robles z Kuby. V kouli potvrdil svůj vysoký standard další Američan Ryan Whiting, když vrhl 21.60 m, o 15 cm dále než druhý muž pořadí, Kanaďan Dylan Armstrong. Na svoji „fazonu“ z posledního období navázal i finský oštěpař Tero Pitkämäki hodem 86.36. Vyhrál před krajanem Antti Ruuskanenem (85.64) a Keňanem Juliem Yegem (84.92)
Z ženských disciplín stojí spolu s výše uvedeným diskem za zmínku třeba stovka za rovných jedenáct v podání Američanky Bianky Pierrové či půlka, kterou vyhrála Ruska Jekatěrina Poistogovová za 1:59.03 a kontroverzní mistryně světa z Berlína, Jihoafričanka Caster Semenyaová, v ní skončila výkonem 2:00.74 pátá. Nad překážkami porazila Američanka Dawn Harperová výkonem 12.63 o 12 setin Australanku Sally Pearsonovou a ve výšce se před zraky Blanky Vlašičové v roli prominentní divačky dostaly tři závodnice přes 195 cm a dále už ne. Kvalitou zápisu ostatní převýšila Ruska Irina Gordějevová. Těsné to pak bylo i v trojskoku, kde se první tři vešly do šesti centimetrů. Vyhrála Ukrajinka Olga Saladuchová výhonem 14.44, u druhé Izraelky Kňaževové a třetí Jamajčanky Williamsové rozhodovaly o pořadí při totožném maximu 14.38 m lepší druhé pokusy.