Maslák opět zlatý na halovém světě

sobota 3. března 2018
V birminghamské aréně se představili v sobotu večer čtyři čeští muži, mezi nimi i adept cenného kovu na čtvrtce Pavel Maslák. Na dráze z toho bylo třetí místo, ale díky rozhodčím byl nakonec zlatý. Skvělé výkony byly k vidění i v dalších disciplínách, padly tři rekordy mistrovství plus Genzebe Dibabaová zkompletovala double.

I na třetím halovém světovém šampionátu vybojoval Pavel Maslák medaili! Púvodně to vypadalo, že po dvou zlatech přijde vydřený bronz. Nakonec však kvůli diskvalifikacícm dvou prvních závodníků to aktuálně vypadá na zkompletování hattricku, tedy pokud španělská výprava neuspěje s protestem. Jejich atlet Oscar Husillos totiž senzačním způsobem zaběhl dva okruhy pod 45 vteřin (44.92), a pokořil tím rekord mistrovství i evropský. Jenže spolu s původně druhým Luguelinem Santosem z Dominikánské republiky byli diskvalifikováni za vyšlápnutí v zatáčce.

Jaký byl průběh závodu? Na seběhu byl jasně v čele Husillos, Santos se pral s Maslákem o druhou pozici, uspěl prvně jmenovaný a po zatáčce získal menší náskok, který udržel, naopak Pavel musel o udržení třetho místa bojovat do posledních metrů. Dokázal to však a bylo z toho zlepšení letošního maxima takřka o sedm desetin na 45.47. Medailisty se díky výroku rozhodčím stali Američan Michael Cherry (45.84) a Trinidaďan Deon Lendore (46.37).

Neskutečné! Světový rekordman Christian Coleman už v semifinále běžel skvěle, před nejlepším ze soupěřů byl o 7 setin, když prolétl rovinku za 6.45. V boji o medaile pak Američan svůj výkon vyšperkoval výkonem 6.37, už třetím časem pod světovým rekordem, který platil před touto sezónou. V tomto případě přepsal kolonku "CR", tedy rekord šampionátu. Skvěle sprintoval i stříbrný Číňan Bingtian Su, který vylepšil asijský rekord na 6.42, bronz pak poputuje opět do USA zásluhou Ronnieho Bakera (6.44).

Vysokou kvalitu mělo již semifinále 60 m překážek žen, první nepostupující Australanka Pearsonová zaběhla na této nepopulární pozici nejkvalitnější čas v historii 7.92, a od finále ji dělila jedna setina. Američanka Kendra Harrisonová opět přes překážky letěla, byť ne tak rychle jako v rozběhu, tentokrát 7.79. Ovšem ve finále? Tam světová rekordmank venkovní 100 překážek zase zabrala a bylo z toho rekord šampionátu 7.70! Rychleji běžela v historii pouze Ludmila Enquistová (7.69) a pochopitelně držitelka absolutního maxima Susanna Kallurová (7.68). Soupeřky, jakkoli skvělé, byly v roli "statistek", další Američanka si vysloužila stříbro za 7.79, kompletní stupně USA senzačně překazila Nizozemka Nadine Visserová (7.84), když o dvě setiny předčila Nelvisovou (7.86).

Úchvatná soutěž ve skoku o tyči. Elize McCartneyové ani rekord Oceánie 475 nestačil na medaili. Ty ležely na 480 a výše. Tolik skočila Řekyně Katerina Stefanidiová a vydřela bronz. O decimetr výš, tedy na 490, uspěla nejlépe "nezávislá" Ruska Anželika Sidorovová, pro niž je tato úroveň novým osobním rekordem. A vítězka? Sandi Morrisová z USA předvedla srdce bojovnice, celkově 14. pokusem v soutěži zdolala rekord šampionátu 495 a vybojovala zlato. A pak se ještě třikrát pustila do světového rekordu! Už tedy bez úspěchu.

Famózní bitvu předvedli divákům v aréně trojskokané, tři nejlepší nakonec dělily pouhopouhé tři centimetry. Nejvíce důvodů k radosti měl Američan Will Claye, jenž vylepšil světový výkon roku 17.43, Brazilec Almir Dos Santos si posunul osobák na 17.41 a brazilský veterán Nelson Évora posunul národní rekord na 17.40.

Soutěž v sedmiboji vygradovala ve skvělé finále. Kanaďan Damian Warner podle očekávání osvědčil skvělé běžecké schopnosti. Ani jeho výtečný a vítězný kilometr 2:37.12 nakonec nestačil. I Francouz Kevin Mayer šel, jak se říká, na dřeň a do cíle doklopýtal o dvě a půl vteřiny později a nakonec zlato uhájil o pouhých pět bodů. Vítěz vylepšil výkon roku na 6348, poraženého mohl těšit národní rekord 6343. V bitvě o bronz neponechal nic náhodě Estonec Maicel Uibo a nechal za sebou Němce Kazmirka, oba si vylepšili osobák, prvně jmenovaný na 6265, druhý na 6238 bodů. Jan Doležal zvládl kilometr za 2:47.99 a se součtem 5775 bodů obsadil deváté místo.

Výbornou úroveň finále čtvrtkařek dala Američanka Courtney Okolová, která i nejbližší soupeřku deklasovala takřka o vteřinu a pro zlato si doběhla v osobním rekordu 50.55. Pro stříbro zafinišovala její krajanka Shakima Wimbleová v čase 51.47, bronz nakonec udržela dlouho druhá Britka Eilidh Doyleová (letošňík 51.60).

Na patnáctistovce se zopakovala medailová bitva z trojky. Vítězka byla stejná, Genzebe Dibabaová tak zkompletovala birminghamský double a celkově přidala už svou pátou zlatou z HMS. Čas dokázala i přes pomalý úvod vytáhnout na 4:05.27. Domácí Laura Muirová dokázala oplatit porážku Sifan Hassaneové a vybojovala po bronzu stříbro.

Půlkaři předvedli zaplněné birminghamské aréně vrcholně taktickou bitvu (400 m za 56 vteřin). Z té dokázal nejvíce vytěžit Adam Kszczot. Polský běžec šel na čelo před šestistovkou a dokázal tempo vystupňovat tak, aby si soupeři takzvaně "nečuchli". Pro titul si doběhl v čase 1:47.47, stříbro nakonec zůstalo Drewovi Windlovi (1:47.99), jenž byl původně diskvalifikován, ale Američané uspěli s protestem. Bronzovou pozici v dramatickém finiši udržel Španěl Saul Ordoňez (1:48.01).

Rozběhy a semifinále s českou účastí

Dominik Záleský se mezi světovými sprintery v semifinále šedesátky neztratil. Dokázal o sedm setin vylepšit svůj výkon z rozběhu a v čase 6.67 obsadil konečné 17. místo.

Překážkář Petr Svoboda bez větších potíží prošel do zítřejšího semifinále. Ve svém běhu obsadil druhé přímé postupové místo v čase 7.68, což je jeho nejlepší čas od zranění při Czech Indoor v Ostravě. 60metrovou rovinkou prosvištěl nejrychleji domácí Pozzi (7.53), pod 7.60 se dostali ještě čtyři další borci, včetně obou Američanů, Eatona a Merritta.

Michal Procházka, Adam Kolář, foto: Aleš Gräf