Maslák šampionem Evropy, Rosolová vicemistryní

Maslák šampionem Evropy, Rosolová vicemistryní
Aktuality
pátek 29. června 2012
Smršť českých finále: Maslák zlatý, Rosolová stříbrná, Hejnová čtvrtá, Holuša pátý, Bergrová sedmá, Bába osmý.

Kdo že je v Evropě nejlepším čtvrkařem? No přeci Pavel Maslák! Ve finále nedal talentovaný svěřenec Dalibora Kupky svým soupeřům šanci a prolétl čtyřstovkou za 45.24. Jen o sedm setin tak zaostal za svým národním rekordem z počátku června. Druhý doběhl s odstupem 28 setin Maďar Deák-Nagy, třetí byl Francouz Fonsat (45.82).  "Myslel jsem si, že to bude těžší. Spoustu soupeřů ale odpadlo. Na zlato jsem si myslel od začátku, vždycky se ale může někdo naráz objevit, takže jsem to nechtěl podcenit,"  řekl po doběhu. 

Denisa Rosolová
dokázala získat třetí velkou medaili, přičemž pokaždé z jiné disciplíny. K bronzu z HME 2007 v dálce a titulu halové mistryně Evropy na čtvrtce dnes přidala stříbro na trati 400 m př. Pomohl jí k tomu osobní rekord 54.24, jímž zaostala o 43 setin za Ruskou Davydovovou, která časem 53.77 vylepšila tabulkově nejlepší výkon na světě. "Dnes jsem chtěla běžet pod hranici 54 vteřin, ale zatáčky jsou hrozně klopené a musela jsem od stopadesátky přidávat kroky, tak to docela ubíralo. Doufám, že v Londýně bude lepší dráha," hlásila usměvavá Rosolová s národní vlajkou kolem ramen. "Jsem moc šťastná, že jsem to dokázala ve své nové disciplíně a děkuji všem, co mi věřili i nevěřili, protože mi to dodalo síly a odhodlání v tom pokračovat. Abych jim dokázala, že na to vážně mám," vzkázala čerstvá vicemistryně Evropy. 

Velmi zklamaná naopak byla kolegyně Rosolové ze skupiny Rychlý holky Zuzana Hejnová, která o 14 setin prohrála boj o bronz s Ukrajinkou Jaroščukovou. Opakuje se tak  situace z ME v Barceloně, čekání na cenný kov se  jedné z nejlepších čtvrtkařek překážkářek na světě prodlužuje. „Připadá mi, že jsem úplně zapomněla běhat. Nevím, co se se mnou děje. Neběžím plynule. Fyzicky jsem na tom výborně a pak mezi překážkami předvádím takové věci. Nevychází mi rytmus, zastavuju se. Pak nemůžu čekat, že poběžím rychle. Před závodem jsem se cítila dobře, věříla jsem si. Posledních pár metrů před cílem jakoby mě někdo vzal přes nohy, nemohla jsem je zvedat. A bohužel se přese mě  přehnala Ukrajinka, o které jsem vůbec nevěděla. Je to pro mě obrovské zklamání, ale pořád doufám, že se vzpamatuju a na olympiádě předvedu to, co umím a ne tohle," prohlásila sklesle. "Jsem z toho už hrozně psychicky unavená. Stále mi něco těsně nevychází. Už jsem z toho zoufalá a nevím, jak to prolomit. Pokusím se udělat nějakou změnu, ale zatím vůbec nevím, jaká by to měla být," dodala bezradně
Třetí ze svěřenkyň Martiny Blažkové, Zuzana Bergrová, skončila s 56.26 sedmá.   

Půlkař Jakub Holuša medaili nezískal, byť v určité fázi finiše to vypadalo, že by mohl navázat na své stříbro z HMS v Istanbulu. V nepříliš rychle rozběhnutém závodě (mezičas na 400 m -  53.44) nestačil na čtyři soupeře a obsadil pátou příčku. "Chtěl jsem medaili, takže jsem trošku zklamaný. Na druhou stranu jsem sem přicestoval se sedmým časem, odvedl jsem, na co jsem v tuto chvíli měl. Neměl jsem takovou formu jako v Istanbulu, ale běžel jsem nejlíp z těch tří běhů. Při pomalých bězích je to po létech vyrovnané, rozhoduje každý moment, každá chybička. Nechtěl jsem se moc tlačit dopředu, abych měl v poslední dvoustovce co nejvíce sil, ale to nakonec měli všichni. Finiš pak byl vyrovnaný a k medaili chybělo kousek. Čtvrté místo mi uniklo o setinu," zhodnotil finále ze svého pohledu. "Myslím si, že nakonec budu spokojený. Není to taková radost, že by člověk juchal, ale zklamaný rozhodně nejsem. Víc asi dneska nešlo,“ dodává svěřenec Dalibora Kupky. Zvítězil olympijský šamppion Borzakovskij z Ruska, další medaile si podělili Dán Bube a Francouz Bosse.  

Koulař Antonín Žalský dosáhl v Helsinkách svého životního výsledku, když zásluhou vrhu z první série do vzdálenosti 19.94 obsadil šestou příčku. "Umístění dobré, ale sám moc dobře vím, že takový výkon na olympiádě nic neřeší a že budu muset přitlačit aspoň 15 cm. Ale přiznám se, že jsem byl trochu srab a pochystal jsem formu na kvalifikaci. Dneska už trochu chyběly síly. Přeci jen to je ruční práce a koule má sedm kilo. Ale asi je to lepší takto, než mít formu dneska, ale koukat se na finále z tribuny,"  prohlásil Žalský. Vyhrál Němec Storl, který byl kategorií sama pro sebe, když svým maxime 21.58 porazil stříbrného Smitje z Nizozemska o více než metr. Třetí byl s 20.36 Srb Kolašinac.
  
Výškař Jaroslav Bába se podělil o osmou příčku s Rumunem Donisanem, když jejich maximem zůstalo 224 cm na druhý pokus. Titul krále evropské výšky vybojoval Brit Grabarz, který tak potvrdil svoji letošní vysokou výkonnost. Kontinentální zlato získal za výkon 231 cm. Největším konkurentem mu byl Litevec Stanys, jehož na stříbro odsunul pouze horší zápis. Bronz získal za 228 cm Francouz Hanany.      

Eliška Klučinová zakončila zdárně úvodní den sedmiboje. Při dvoustovce si vytvořila nový osobní rekord 24.56 (-0.5) a po čtyřech disciplínách má na svém kontě 3726 b, tedy o 34 více než při kladenském TNT Fortuna mítinku, kde složila český rekord. V průběžném pořadí jí patří čtvrtá příčka, 59 bodů za vedoucí Ukrajinkou Josipenkovou.  „Jsem na tom docela dobře sprintersky. Projevilo by se to bývalo i na překážkách, kdybych tam trochu neklopýtla, mohl to být zajímavý čas. Bylo to rozběhnuté rychle, takže to byl nakonec osobáček (14.03).  Zpětně to potěší," začala své hodnocení dnešních výkonů. "Pak už to žádný vyloženě zázrak nebyl. Na výšce jsem se moc nechytala (1.83), je tu jiný povrch, než na který jsem zvyklá.  S koulí jsem byla spokojená. Moc mi to nešlo v rozhazování, takže jsem pak byla vděčná za ten výkon (14.21). A dvoustovka (24.56) byla úžasná, mám radost. Když to zítra nezkazím, tak si myslím, že bych mohla vylepšit český rekord.  Na medaili rozhodně nemyslím, “ dodala.

Vojtěch Šulc ulil start semifinále dvoustovky a byl za to diskvalifikován. Nejlepší výkonem - 20.63 - prošel do finále Martina z Nizozemska. Mezi ženami dosáhla Kateřina Čechová výkonu 23.64 a skončí šestnáctá. Nejrychlejší v semifinále byla Schippersová z Nizozemska (22.70). "Po rozběhu jsem si myslela, že pro mě mistrovství Evropy skončilo, teď mohu říct, že jsem spokojená. K absolutní spokojenosti chybí kousek," řekla svěřenkyně Ludvíka Svobody. 

Mistryní Evropy v kouli se stala Němka Kleinertová, která jako jediná z finalistek převrhla 19metrovou hranici, a to o 18 cm. Stříbro brala Ruska Tarasovová za 18.91, první velkou medaili své kariéry získala i bronzová Italka Rosaová. 

Stýplaři dlouho pojímali finálový závod jako páteční podvečerní vycházku, zrychlovalo se až v závěru. Zlato si odveze favorizovaný Francouz Mekhissi-Benabbad, kterému však až do poslední překážky byl zdatným soupeřem o více než hlavu menší García. Jenže pak škobrtl, poroučel se k zemi a přišel i o stříbro, ke které se lacino dostal naturalizovaný Turek Akdag. García zachránil alespoň bronz.  

Nikoliv  favorizovaná Němka Obergföllová, ale Ukrajinka Rebryková vyhrála závod oštěpařek. Třiadvacetileté drřžitelce juniorského světového rekordu k tomu dopomohl národní rekord 66.86 m. Nejdelší hod Obergföllové byl o více než metr a půl kratší a stále tak čeká na velkou zlatou medaili. Třetí byla s 63.69 obhájkyně titulu Stahlová, krajanka Obergföllové.  

Titul z omistovky si nekompromisně přivlastnila Ruska Aržakovová. Halová mistryně z Paříže, kde triumfovala na patnáctistovce, měla nejlepší finiš a do cíle doběhla nikým neatakována v čase 1:58.51. Stříbro si vynikajícím závěrem a novým osobním rekordem 2:00.52 vysloužila Britka Sharpová, třetí byla další Ruska Maračevová, která většinu závodu odtáhla. Na podium dlouho mířila i Běloruska Arzamasavaová, nakonec byla ráda, že se po velkých křečích dostala do cíle ve zdraví.    

Pohledný a dlouho vyrovnaný závod na 400 m př. mužů vyhrál Brit Williams svým letošním maximem 49.33. Stříbro putuje do Srbska zásluhou Bejriče, těsný boj o bronz pro sebe o setinu rozhodl Ukrajinec Melnykov.

Nebylo pochyb, kdo vládne kontinentálnímu trosjkoku. Ukrajinka Saladuhaová by vyhrála každým ze svých čtyř měřených pokusů, nejdelší byl hned ten první, který vetknul do čela světových tabulek výkon 14.99 m.  Minimálně dva důvody k radosti měla i Portugalka Mamonová, která si pro stříbro doskočila národním rekordem 14.52. Bronz si odveze Ruska Borodinová za 14.36. 

Páteční soutěžní program uzavřela čtvrtka, která přinesla největší radost Švédce Hjelmerové a jejím příznivcům.  Zvítězila v novém národním rekordu své země 51.13 po pěkném souboji s Ruskou Zadorinovou, jíž porazila o 13 setin. Bronzo pro Bělorusko získala za 51.94 I. Usovičová. 

Výsledky jsou zde

Adam Pražák