Maslák znovu zdolal rekord a má bronz

sobota 13. července 2013
Sprinter Pavel Maslák si připsal další cenný kov do sbírky, na šampionátu do 22 let zopakoval na své doplňkové trati dva roky starý úspěch z Ostravy. Navíc znovu vylepšil národní rekord. Blýskl se i Michal Brož, který doběhl pátý na 400 m př., když výrazně pokořil 50vteřinovou hranici.

Česká výprava slaví po včerejším Helceletově úspěchu další bronz. Postaral se o něj sprinter Pavel Maslák, když stejně jako v rozbězích vylepšil svůj vlastní národní rekord na této trati. Tentokrát z něj mistr Evropy na čtvrtce v hale i venku srazil navzdory protivětru -0.3 m/s o dvě setiny na hodnotu 20.49. "Byl to dobrý závod. Třetí místo je super, čas mohl být ještě lepší, ale jsem spokojenej," prohlásil po doběhu svěřenec Dalibora Kupky , který dnes zopakoval své umístění z minulého šampionátu, který hostila před dvěma lety Ostrava. "Ale tohoto si cením víc. Byli tu lepší soupeři a také jsem tehdy dvoustovky běhal mnohem častěji než v současnosti,"   dodal Maslák, který nestčil jen Poláka Zalewského (20.41) a Brita Talbota (2é.46). Naopak o dvě setiny  za svými zády nechal favorizovaného vítěze stovky, Brita Gemiliho. "Musím říct, že výsledky mě zas tak nepřekvapily. Karol (Zalewski) běžel dobře už v rozběhu a to měl mnohem větší protivítr," dodal Maslák, kterého na šampionátu dvaadvacetiletých čekají ještě zítra štafety (rozhovor s ním zde).

"Konečně jsem překážkář," byla první slova Michala Brože těsně poté, co dokončil finále čtvrtky překážek jako pátý jen dvě setiny za čtvrtým Britem Falnnerym, ale hlavně srazil svůj osobní rekord pod padesát vteřin. A to velmi výrazně, na 49.78. V dlouhodobých tabulkách se tím zařadil na deváté místo národních dlouhodobých tabulek, za limitem pro mistrovství světa zaostal jen o 18 setin. "O něj jsem přišel na osmé překážce, do ní mi vše vycházelo jako nikdy. Byl jsem v totálním tranzu, ani jsem nevěděl, jak běžím. Pak jsem ale musel upravit kroky, což mě zbrzdilo a možná i připravilo o medaili. Ale i tak, v něco takového jsem vůbec nevěřil,"  prohlásil svěřenec Dalibora Kupky. Doplňme, že cenné kovy ležely opravdu vysoko. Zlato připadlo Srbu Bekričovi za národní rekord 48.76, stříbro Britu Rodgerovi, který po výkonu 49.19 porazil o tisíciny dalšího novopečeného národního rekordmana,  Estonce Mägiho.

Jedenáctá. Na tomto místě skončila Aneta Morysková ve finále tyčky, když jejím dnešním maximem bylo 405 cm. Útoky na osobní rekord o decimetr výše svěřenkyni Zdeňka Lubenského již nevyšly.  Mistryní Evropy ve věkové kategorii do 22 let se stala po zásluze Ruska Žuk-Krasnovová, která měla v soutěži jediný křížek a poté, co uspěl i její útok na rekord šampionátu ve výšce 470 cm, dále nepokračovala. Stříbro brala její krajanka Sidorovová taktéž kvalitním výkonem 460 cm, další medaili z mládežických šampionátů do sbírky přidala Švédka Bengtssonová.

Marku Bártovi změřili ve finále jediný pokus, který doletěl do vzdálenosti 54.01 m, což nestačilo na lepší než dvanáctou pozici. Zvítězil Litevec Gudzius díky svému hodu ze druhé série 62.40, stříbro bral Rus Butěnko, na bronzový stupínek se na poslední chvíli vyhoupl Černohorec Furtula.

Cesta překážkářky Jany Sotákové šampionátem skončila již v rozbězích, kde dosáhla času 13.66, což ji v porovnání se soupeřkami řadí na 13. místo. Pro titul si doběhla Norka Pedersenová v čase 13.12, ani zakolísání na poslední překážce nepřipravilo o stříbro Polku Koleczekovou (13.30), bronz o prsa vybojovala k nadšení slušně zaplněných tribun Finka Neziriová (13.39).

Aleně Galertové patří po prvním dnu sedmiboje průběžná 16. příčka. Svěřenkyně Lukáše Drbohlava do něj nevstoupila zrovna šťastně, v úvodní disciplíně div že neupadla po kolizi s předposlední překážkou a přestože to nakonec neustála a poslední bariéru překonala na druhou nohu, stálo ji to cenné desetiny. Po výkonu 14.52 se na sebe v cíli hodně zlobila. Náladu si posléze snad alespoň trochu spravila na své poměry vydařenou výškou, v níž si skočila osobák 166 cm. Následná koule, v níž vrhla 11.88 m, je zase na její poměry spíše podprůměrná, také dvoustovky již předvedla lepší než dnešních 26.30. V čele pořadí víceboje přenocuje Britka Johnson-Thompsonová, jež vyhrála všechny disciplíny vyjma koule, kde byla naopak s 11.76 až šestnáctá.

Medaile bez české účasti

200 m - Druhou medaili na šampionátu si připsali dvě nejrychlejší z dvoustovky. Časem 22.92 vítězná Britka Williamsová tak navázala na stříbro ze stovky, Francouzka Guion Firminová dosáhla stejné kombinace hodinu po triumfu na čtvttce. Setinovou bitvu o bronz vyhrála Italka Hooperová.

400 m - Rumunka Lavričová individuální double nezkompletuje, a to přestože si na čtvrtce  vytvořila nový osobák 52.06. Vítězka půlky se totiž na poloviční trati musela sklonit před Francouzkou Guion Firminovou, která byla ještě o 38 setin rychlejší. V souboji polských závodnic vybojovala bronz Swietyová před Holovou.

5000 m - Na dopolední patnáctistovce upadl a coby velký favorit nepostoupil z rozběhů. Vše si Nor Henrik Ingebrigtsen vynahradil na pětce, kterou vyhrál svým drtivým finišem v závěrečné dvoustovce. V cíli byl za 14:19.39, o 65 setin dříve než stříbrný Brit Farrell. Zkrátka nezůstala ani evropská běžecká bašta Španělsko, a to díky bronzu Fernándeze.

stýpl -Němka Krausová potvrdila pozici nejvýše postavené v tabulkách a závod vyhrála stylem start- cíl v rekordu šampionátu 9:38.91. V posledních dvou okruzích setřásla i poslední konkurentky, které s ní držely krok, Rusky Sokolenková a Bukinová se tak musely spokojit se stříbrem a bronzem.

110 m př.- Nejrychleji přeběhl v protivětru 0.4 m/s les překážek Francouz Krauss a trvalo mu to 13.55 s. O tři setiny později proťal cíl Nizozemec Smet, bronz pro Německo získal za 13.66 Traber.

400 m př - Jako by jí někdo zapnul přídavný pohon, Ruska Rudakovová po dvoustovce razantně zrychlila a v zatáčce získala náskok, na který už soupeřky neměly. Z Tampere si tak odveze nejen osobní rekord 55.92, ale též evropský titul. Přetahovanou v cílové rovince o zbylé medaile nejlépe zvládla Holanďanka Baaková, Ukrajinka Lebeďová brala bronz.

výška - Vypadalo to, že skončí bez medaile, to když bojovala s výškou 190 cm. Pak se však Italka Trostová zmátořila a vyšponovala svůj výkon až ke 198 cm, za což brala zlato. Litevka Palsyteová možná myslela po čisté jízdě až ke 192 cm na lepší než stříbrnou příčku, vzhledem však k tomu, že se dále nezlepšila, zůstalo u ní. Bronz pověsili na hruď  Rusce Krasnokutské.

kladivo - Mužské finále bylo napínavé do posledního hodu , vždyť trojice nejlepších byla od sebe vzdálena ani ne metr. Nakonec však ani Maďar Hudi ani Francouz Bigot nedokázali ke svým maximům přidat dostatečný počet centimetrů, aby brali titul. Ten si tak z Finska odveze Bělorus Machrošenka za výkon 74.63.

Svým posledním pokusem, který o 72 cm přelétl ceněnou sedmdesátku, vydobyla titul Britka Hitchonová. V pořadí za sebe poslala Slovinku Spilerovou (69.69), bronz poputuje do Francie v držení Sedychové (66.67).

Dopolední blok

Celkem pět diskařek překonalo přímo postupový limit stanovený na 54 m a k naší radosti mezi nimi nechybí Jitka Kubelová. Svěřenkyně Josefa Šilhavého se v kvalifikaci průběžně zlepšovala až k  54.70 m, což byl čtvrtý nejlepší výkon rozřazovacího kola. Ten úplně top předvedla Němka Rühová, která dokonce překonala šedesátu (o 79 cm).

Také štafeta čtvrtkařů splnila cíl a postoupila z rozběhů do bojů o medaile. Neobešlo se to však bez zádrhele, který nastal při předávce mezi druhým a třetím úsekem. Při zmatcích, kdo kde má vlatně stát a horečném přeskupování, dobíhající Patrik Šorm upadl a Miroslav Burian musel kolík převzít z jeho paže u země. Touto ekvilibristikou náš kvartet samozřejmě ztratil poměrně dost času a také postupovou pozici, kterou pak musel dohánět. "Řazení na předávce se určuje podle pořadí na dvoustovce a tam jsme byli jasně druzí. Ale rozhodčí si nás zřejmě spletli s Nory, kteří mají podobné drezy a pustili mě až jako čtvrtého. Proto ty zmatky," popsal důvody Burian, který pak předával kolík českému finišmanovi Němečkovi jako čtvrtý těsně právě za Nory. Němeček se hned v prvních metrech dostal před svého norského protějška, který navíc záhy pro zranění odstoupil. To však šestý z včerejšího individuálního finále netušil a tak běžel naplno. "Pořád jsem se ohlížel a nikde ho neviděl. Bylo mi divné, že tak najednou zmizel," popsal Němeček po doběhu, kdy už věděl, že štafeta mezi elitním tuctem chybět nebude, neboť doběhla na přímo postupové pozici. Ostatně ani čas 3:11.60 není vzhledem k okolnostem k zahození, byť sám o sobě by nestačil. Pro nedělní finále dostali Češi přijatelnou sedmou dráhu, navíc se budou moci spolehnout i na služby mistra Evropy  Pavla Masláka, který bude mít už za sebou své dnešní finále poloviční trati, kde je jedním z favoritů.

Ani statečný výkon a vylepšení osobního maxima na 4:18.24 nestačily Dianě Mezuliáníkové, aby se probila do finále patnáctistovky. Elitní tucet jí unikl o jedinou příčku, od které ji dělilo něco přes půl vteřiny.

Do bojů o medaile se bohužel nedostala ani jedna z českých oštěpařek. A nutno říci, že obě k tomu měly dosti daleko. Irena Šedivá se svým dnešním maximem 48.58 obsadila celkově 21. místo, Petra Andrejsková je s 46.23 čtyřiadvacátá. Jako poslední postupovala výkonem 52.52 Srbka Vučenovičová.

A co zahraniční závodníci? S velkou suverenitou si na šampionátu počíná Holanďanka Schippersová. Vítězce včerejší stovky stačil jediný skok, aby se jako jediná ze všech dálkařek dostala za kvalifikační limit pro finále 6.45 m. Překonala ho o čtyři centimetry.

Ve finále patnáctistovky nebude chybět Nor Ingebrigtsen. Nebude to však mistr Evropy a pátý z olympiády Henrik, který v rozběhl upadl a doběhl mimo postupové příčky, ale jeho mladší bratr  Filip.