Masná v Šanghaji čtvrtá
Lenka Masná nebyla při první účasti v bodovaném závodě Diamantové ligy na osmistovce daleko i od premiérového zisku. Po závodě však byla spíše zklamaná. „Jsem nespokojená, měla jsem spoustu sil, myslím si, že na třetí místo jsem měla. Trochu jsem nezvládla taktiku a nechala se zavřít,“ věděla o chybě před poslední zatáčkou, která ji neumožnila dostat se vpřed. „Asi jsem měla trochu respekt a nevěděla, co udělá předchozí dlouhé cestování a šestihodinový časový posun. S trenérem Sequentem jsme vymysleli denní program tak, abych ihned přešla na místní časový režim, to nám vyšlo bez problémů.“
foto: J. Kucharčík
Spíše tempo závodu, které udávala Ruska Soldatovová, bylo proti plánu pomalejší, Masná tak probíhala po prvním kole v čase přes minutu. Vítězství bez větších potíží uzmula Britka Jennifer Meadowsová za čas 2:00.54 před Maročankou Akkaouiovou a Polkou Cichockou. Masná si vylepšila letošní výkon na 2:02.21, k mírnějšímu z limitů pro Tegu potřebuje srazit ještě vteřinu a půl. Další start čeká svěřenkyni Jiřího Sequenta na extralize v Ostravě příští sobotu, zatím v jednání je start na dalším diamantovém mítinku v Eugene 4. června.
Oštěpař Petr Frydrych nenavázal na úspěch z Dauhá, v Šanghaji skončil šestý, když tentokrát ani v jednom ze všech šesti měřených pokusů nepřehodil osmdesáti metrovou hranici a nejdelší z nich měřil 79.40 m. Příliš se nedařilo ani jeho kolegovi z tréninkové skupiny Jana Železného Jakubu Vadlejchovi, jenž si odbyl premiéru výkonem 75.75 m a jedenáctým místem. Před týdnem třetí Tero Pitkämäki se dostal do čela hodnocení disciplíny, když zvítězil vyrovnaným výkonem roku 85.33. Obhájce prvenství v seriálu Nor Thorkildsen skončil druhý, hodil o 21 cm méně než Fin, Jihoafričan Oosthuizen bral bod (83.73).
Počet výkonů roku v Šanghaji nedosáhl takových čísel jako v Dauhá, nečekaně byly ale k vidění tři vyrovnané. K velké radosti čínského publika se o jeden z těch překonaný postaral Liou Siang, když na stodesítce srazil nejlepší čas na sedm setin k třinácti vteřinám. Sklonit se před ním musel i loni takřka neporažený David Oliver, Američan zvládl přeběhnout deset plůtků za 13.18.
Také další dva překážkové běhy skončily nejlepšími časy sezony, na čtvrtce se o něj postarala loňská diamantová vítězka Kaliese Spencerová – 54.20. Jamajčanka v závěru předstihla po většinu trati vedoucí se Američanku Demusovou (54.58). Parádní souboj ve stýplu vedl k výtečným časům. Brimin Kipruto byl nakonec v „otevřeném keňském přeboru“ nejšťastnější, když se do cíle dostal po 8:02.28 minuty. O 14 setin zpět finišoval Paul Koech. Třetí skončil trochu kuriózně pacemaker závodu Hillary Yego (8:07.71).
Podle očekávání padl nejlepší čas sezony také na pětce, kde dosavadní maximum vymazalo deset běžkyň v čele s Vivian Cheruiyotovou (14:31.92). Keňanka však musela k prvenství uspět ve finiši proti Etiopance Ejiguové a krajance Masaiové. Ve svižném tempu pracovali také patnáctistovkaři, vítězný Nixon Chepsemba si vedle maxima roku 3:31.42 připsal i rekord mítinku. Předešlý výkon sezony překonal i další Keňan Asbel Kiprop (3:31.76), který před týdnem vyhrál v Dauhá osmistovku.
Na nejkratších hladkých sprintech kralovali jamajští sprinteři. Asafa Powell zvládl rovinku jako jediný pod deset vteřin za 9.95, Američan Rodgers už zůstal setinku od této mety. Veroniku Campbell-Brownovou doplnila v čase pod 11 vteřin (10.92) ještě Američanka Jeterová (10.95). Čtvrtku pro sebe získal v dramatickém finiši zezadu útočící Američan Calvin Smith, syn slavného otce běžel 45.47.
Jednoznačným pánem dálkařského sektoru byl Mitchell Watt, Australan ke čtyřem diamantovým bodům přidal i vyrovnaný vlastní nejdelší světový výkon roku 844 cm. V ideální formě ještě zjevně není Blanka Vlašičová, přesto chorvatská výškařka zvítězila, protože jako jediná překonala 194 a rovněž dosáhla úrovně maxima sezony. Ostatní skokanské disciplíny byly co do srovnání s dosavadní výkonností ještě skrovnější. V trojskoku se prosadila Kubánka Yargelis Savigneová s 14.68 m a v tyčce Němka Silke Spiegelburgová (455).
O druhé prvenství čínských atletů se postarala koulařka Kung Li-ťiao (Gong Lijiao), která poslala své náčiní na šest centimetrů od dvacítky. Tři ze čtyř měřených hodů by Sandře Perkovičové stačily na prvenství, nejdelší měřil 65.58.