Masná začne sezonu zostra, v Šanghaji
Loňská sezona určitě byla nejúspěšnější v dosavadní kariéře čerstvě 26leté běžkyně. Na halovém mistrovství světa Lenka Masná jen těsně nepostoupila do finále, pod otevřeným nebem v evropské konkurenci vybojovala šesté místo, když dvakrát pokořila do té doby nezdolanou hranici dvou minut. Osobní rekord si rodačka z Kopřivnice zlepšila na své hlavní trati v hale i venku, navíc i na poloviční čtvrtce. Hlasující v anketě „Atlet roku“ ji zařadili poprvé do elitní desítky, na sedmé místo.
Halové ME jí nevyšlo, na venkovní sezonu hledí optimisticky - foto: J. Kucharčík
Paříž zhatilo zdraví
Letošní rok začal pro svěřenkyni Jiřího Sequenta podle časů slibně, zimní vrchol v Paříži však pro ni skončil překvapivě již v rozběhu. „Právě proto, že jsme neočekávali, že by to nemělo vyjít, tak jsem následně podstoupila řadu lékařských vyšetření,“ uvedla včera Masná. „Zjistilo se, že tam byly zdravotní problémy, takže jsem po Evropě čtrnáct dní netrénovala a odpočívala. Začala jsem trénovat až na soustředění v Maroku.“
Ve výpadku Masná problém vzhledem k délce závodního období nevidí. „Myslím, že sezona se dá rozdělit na dvě části, jeden vrchol může být na přelomu června a července, druhý pak v srpnu na mistrovství světa.“ Pro aktuálně nejlepší českou půlkařku by tou první „špičkou“ měla být třeba účast na mistrovství Evropy družstev, popř. na jiném kvalitním závodě, v němž by se ráda pokusila probojovat na MS.
Možná trochu skromný cíl, ale při pohledu na nominační kritéria se není čemu divit. Ostrý limit 1:59.8 je na úrovni jejího osobního rekordu, lépe než mírnější kvalifikační čas 2:00.8 pak běžela zatím pouze čtyřikrát, byť z toho třikrát loni.
Příprava se snad vydařila, ostrý test v Číně
Na měsíčním soustředěním v marockém Ifrane se spolu s Masnou připravovali kolegové ze skupiny Milan Kocourek a Jiří Homoláč, ale také další běžci, například Marcela Lustigová nebo Jakub Holuša. Podobně jako on si podmínky pochvalovala také Masná. „Ono nic moc zvláštního nepotřebujete, dobré jídlo, postel a aby tam bylo čisto. To, že bychom hotelu u nás dali dvě hvězdičky místo jejich třech, mi nevadilo.“ Především se však ze severní Afriky se vrátila minulý týden spokojená. Zatím sice absolvovala jediný závod, stylem start-cíl však při libereckém Memoriálu Zuzany Krejčové zaběhla slušný čas 2:03.32. „Nevypadalo to vůbec nijak zle, takže věřím, že příprava šla dobrým směrem.“
Více bude Masná znát v neděli v Šanghaji, kde se podruhé postaví na start v Diamantové lize. „Je to určitě díky práci manažera (pozn. Zdeněk Simon), ale i on musí mít svou snahu o něco opřít,“ řekla s odkazem na minulou úspěšnou sezonu. V ní už jeden závod v nejprestižnějším seriálu absolvovala, oproti londýnskému béčku však tentokrát bude moci bojovat o případné první „diamantové“ body. „Zjistím, jak na tom jsem sama i soupeřky. Snad se to vydaří,“ řekla směrem ke konkurenci, jíž výkonnostně dominují Ruska Andrianovová a Britka Meadowsová.
První dlouhý let
Novinkou je pro Masnou také destinace. „Ještě nikdy jsem takovouto cestu neabsolvovala, sama nevím, co to se mnou udělá. Už jsem se i dívala, v kolik hodin startuji a jaký to bude čas u nás. Vychází to na odpoledne, tak věřím, že s tím nebude problém, když svůj režim v Česku přesunu do Číny,“ přála si včera. „Všechno je jednou poprvé a když chce být člověk nejlepší, musí si na tyhle skoky zvykat. Většinu soupeřek ale znám, takže si myslím, že to bude spíše o připravenosti v úvodu sezony,“ uzavřela Masná. Každopádně by ji případný úspěch přiblížil ke startu v dalšími diamantovém závodě v Eugene, kam má předběžně přislíbenu účast.