Mazáč má limit, Hejnová štafetu k Dauhá přiblížila
Jeho zkušenější kolega ze skupiny Petr Svoboda si na mítinku rovněž nevedl zle. Zvítězil v rozběhu právě před Mazáčem za 7.60. Ve finále pak Svoboda ubral „jen“ setin, čas 7.54 je však i tak druhý nejrychlejší v české historii po jeho vlastním výkonu z Karslruhe. Bronzový z halového ME podlehl pouze Terrenci Trammelovi. Američan se navíc kvalitním výkonem 7.43 vyšvihl do čela tabulek před Kubánce Roblese. Třetí skončil Nizozemec Sedoc za 7.61, Mazáč si odvezl sedmou příčku.
Druhý z výkonů roku na mítinku předvedl publiku domácí Malte Mohr, jenž se v tyči přenesl napotřetí přes 583 cm. Druhý v pořadí Rus Sergej Kučerjanu si zapsal „jen“ 560.
O kus blíže účasti má po dnešku zase ženská čtvrtkařská štafeta, k čemuž tentokrát přispěla výhradně Zuzana Hejnová. Ta si v těsném doběhu poradila jak s Denisou Rosolovou, tak s Jamajčankou Shereefou Lloydovou.
Překážkářská rekordmanka Hejnová ubrala ze svého letošního maxima 39 setin na 53.23. Tím obrazně řečeno urazila polovinu zbývající cesty do Dauhá pro celý tým čtvrtkařek, aktuálně je tedy třeba průměr zlepšit o 41 setin. Rosolové dnes změřili 53.38, nadále jí tak zůstává maximum 53.12, kterým vede i české tabulky. Lloydová zůstala o dvě setiny zpět. V případě nominace celé štafety nemusejí mít Hejnová ani Rosolová individuální ostré limity (52.90), neboť zaběhly entry standard IAAF 53.30.
Mezi ženami se prezentovala potvrzeným limitem na 60 metrů překážek Lucie Škrobáková. Její finálový výkon 8.08 je na setinu stejný jako před týdnem na Grand Prix Olymp. Svěřenkyni Jany Jílkové to stačilo na páté místo. V těsném souboji mezi medailistkami uspěla Lacena Golding-Clarková za 7.98, domácí Nytraová a Američanka Wellsové se za Jamajčankou seřadily po setinách.
Čtvrtou českou medailovou stopou bylo třetí místo Lenky Masné, která tentokrát zaznamenala na půlce čas 2:04.01 a podlehla jen favoritkám, Ukrajince Taťáně Petljukové (2:02.01) a Maročance Halimě Hachlafové (2:03.35).
Českou účast jsme měli také na nejkratším sprintu, přičemž celá trojice postoupila do finále. Jen Libor Žilka však posunul své dosavadní letošní národní maximum na 6.74, když jej nejprve vyrovnal a poté o 2 setiny srazil a skončil šestý. Závod opanoval Jamajčan Leron Clarke v rekordu mítinku 6.55, o tři setiny před Američanem Jelksem. Z Žilkových oddílových kolegyní z Olympu Praha se lépe prezentovala Iveta Mazáčová, která ve finále vyrovnala své (národní) letošní maximum 7.44. Kateřině Čechové vyšel lépe rozběh, kde jí změřili 7.46. V celkovém pořadí zaujaly Mazáčová s Čechovou sedmou a osmou příčku za vítěznou Bulharkou Ivet Lalovovou (7.24).
Proti silné zámořské a domácí konkurenci se postavil Jan Marcell. Po diskařském intermezzu ve finské hale se mu tolik nedařilo, 19.19 stačilo na páté místo. Všichni soupeři před ním překonali 20 metrů, Američan Christian Cantwell jako jediný, o 61 cm, i 21metrovou hranici, čímž ustavil maximum lipského podniku. Kanaďanu Armstrongovi změřili 20.85, lepšímu z Němců Bartelsovi 20.66, světový juniorský rekordman Storl předvedl dospělým náčiním solidních 20.25.
Z dalších výkonů stojí za zmínku dálkařský rekord mítinku v podání Rusky Darji Klišinové, která dolétla na 674 cm a evropský výkon roku 20.95 na nemistrovské dvoustovce domácího Juliana Reuse.
Českou stopu zanechala ve Valencii také další čtveřice atletů. Halový osobní rekord si zde o centimetr vylepšila tyčkařka Jiřina Ptáčníková, když se přenesla napodruhé přes 451 centimetrů. V konečném účtování se musela sklonit pouze před Němkou Caroline Hingstovou, která tutéž výšku zdolala o pokus dříve. Ptáčníková poté zkoušela jednou své absolutní maximum 456, a pak ještě dvakrát o 5 cm výše, pokaždé však bezúspěšně.
Na stupně vítězů se probojovala také půlkařka Veronika Mráčková, 2:04.56 stačilo na bronzovou pozici. Čas však není přiblížením k limitu pro HMS (2:03), před týdnem běžela Mráčková o čtvrt vteřiny rychleji. Zvítězila Maročanka Hasna Benhassiová jasně za 2:01.87.
Vítězstvím se může pochlubit Tomáš Bednář, ačkoli jen závodu slabšího ze dvou závodů. Škoda, neboť v áčku by jistě mohl útočit na o něco lepší čas než 3:45.31. V mílařské Mekce, jíž je Španělsko, však jistě potěší nechat za sebou sedm domácích borců v řadě (jen jeden z nich navíc neběžel pod 3:50). Ve zmíněném silnějším běhu byl nejrychlejší z trojice Keňanů William Biwott (3:35.86).
Čtvrtý český účastník, dálkař Roman Novotný, posunul své letošní maximum, ale jen na 762 cm a k limitu má tak pořád daleko. Čtveřice před Novotným překonala o centimetry 8 metrů, vítěz Španěl Luis Felipe Meliz o sedm.
Plánovaný útok na evropský rekord na 3000 metrů se vydařil. Domácí Sergio Sanchez Martinez nebyl časem 7:32.41 daleko (tři čtvrtě vteřiny) ani od letošního světového maxima. V historických tabulkách starého kontinentu předčil dalšího Španěla Alberta Garciu o půl vteřiny.
Těsný souboj svedli medailisté na osmistovci. Držitel letošního maxima Jurij Borzakovskij měl nejvíce sil a časem 1:46.54 ustavil i nový rekord mítinku. Za Rusem se seřadili s odstupem 7 a 12 setin Polák Kszczot a Němec Schembera.
Ačkoli s výbornou konkurencí, o dost slabší než v Lipsku byla soutěž koulařů. Ani vítěz Tomasz Majewski nepřekonal 20 metrů, chybělo mu 7 cm. Výškařky Ruth Beitiaovou a Chaunte Howardovou rozsoudily ve prospěch domácí skokanky pokusy, když obě překonaly 194.
Výsledky z Valencie
Michal Balner obsadil na tyčkařském mítinku v německé postupimi třetí příčku, když si vylepšil letošní maximum na 560 cm a v národních tabulkách sezony se dotáhl na vedoucího Jana Kudličku, který v Postupimi skočil o 10 cm méně a skončil osmý. Právě decimetr, ale v plusové hodnotě, nyní oběma svěřencům Boleslava Patery schází k limitu na HMS. Závod vyhrál kýženým výkonem 570 cm Ukrajinec Maxim Mazuryk.
Výsledky z Postupimi