Soňa Maléterová, Aleš Gräf
pondělí 1. července 2024
Uplynulý víkend byl ve znamení národních šampionátů. Pokračovala také americká olympijská kvalifikace, kde padl díky Sydney McLaughlin-Levrone světový rekord na 400 metrů překážek. K vidění byly i další výjimečné výkony.

Jedinečná Sydney a další top výkony nad překážkami

Absolutním vrcholem americké olympijské kvalifikace byla čtvrtka překážek žen. Hvězdná Sydney McLaughlin si loni od této disciplíny odpočinula a letos se vrátila opět v životní formě, což potvrdila právě v Eugene, když jasně kralovala v novém světovém rekordu 50.65. Vlastní historický zápis z mistrovství světa na stejném stadionu před dvěma lety vylepšila o tři setiny. Velmi rychlých časů dosáhly i další závodnice v pořadí. Do olympijského týmu se vešly ještě druhá Anna Cockrell (52.64) a třetí Jasmine Jones (52.77). Naopak Shamier Little nestačil ani špičkový čas 52.98 k nominaci do olympijského týmu.

Že má o motivaci směrem k olympiádě postaráno, ukázal v závodě na 400 metrů překážek mužů Rai Benjamin. Věčně stříbrný muž loni doufal, že se konečně dočká velkého vítězství, ale místo toho odjel z Budapešti bez medaile. Letos však předvádí jedinečné výkony a své možnosti naznačil i v Eugene, když prolétl trať v pátém nejrychlejším čase historie a letošním nejlepším světovém výkonu 46.46.

Na stodesítce překážek kraloval Grant Holloway a svůj primát ozdobil letošním nejrychlejším světovým časem a čtvrtým nejhodnotnějším výkonem historie 12.86, což je pouze šest setin za světovým rekordem jeho krajana Ariese Merritta z roku 2012. Pod 13 vteřin stlačili své časy také druhý Freddie Crittenden (12.93) a třetí Daniel Roberts (12.96), přičemž oba měli do té doby osobní rekordy právě rovných třináct vteřin.

Vládkyní stovky překážek žen byla Masai Russel, která se svým vítězným časem 12.25 vyhoupla do čela letošních průběžných světových tabulek. Tento výkon pro ni znamená také posun na dělenou čtvrtou příčku historických světových statistik po bok Bulharky Gingy Zagorchevové. V jednom z nejrychlejších závodů historie na této distanci dosáhly díky osobákům 12.31 na olympijskou nominaci ještě Alaysha Johnson a Grace Stark. Čtvrtá Nia Ali už měla s výkonem 12.37 smůlu. To samé platilo pro pátou Toneu Marschall (12.37) a šestou Kendru Harrison (12.38).

Lyles poběží v Paříži o double, Richardson se na 200 metrů nekvalifikovala

Poté, co Noah Lyles vyhrál minulý víkend stovku ve vyrovnaném osobáku 9.83, se dalo očekávat, že se hladce kvalifikuje na olympiádu i na své oblíbené dvoustovce. Už v semifinále se prezentoval vynikajícím časem 19.60 a ve finále byl ještě rychlejší, jelikož posunul hodnotu vlastního letošního nejlepšího světového výkonu na 19.53. Zdatně mu však sekundoval Kenny Bednarek v novém osobáku 19.59, kterým se dostal do TOP 10 historických tabulek a v Paříži ho čekají také dva individuální starty. I na stovce byl totiž druhý za Lylesem. Jako třetí se do cíle předklonil Erriyon Knighton za 19.77. Pro něj byla americká kvalifikace vůbec prvním startem od únorového halového mítinku v Lievin. Stejně jako na stovce, byl i na dvojnásobné trati čtvrtý Christian Coleman (19.89) a v Paříži ho tak čeká pouze start ve štafetě.

Zatímco Lyles bude mít možnost na Stade de France získat ceněný sprinterský double, stejnou možnost mít nebude Sha´Carri Richardson. Minulý víkend sice suverénním způsobem opanovala stovku v čase 10.71 a také v semifinále dvoustovky zaběhla velmi nadějných 21.92, ale ve finále skončila až čtvrtá za 22.16. Vítězkou olympijské kvalifikace se stala Gabby Thomas v letošním nejlepším světovém výkonu 21.78 před Brittany Brown (21.90) a McKenzie Long (21.91).

Nečekaně rychlé běhy a kvalitní ženské vrhy

Ozdobou US Trials bývají tradičně sprinty, ale tentokrát padaly velmi kvalitní výkony i na běžeckých distancích. Na patnáctistovce zaběhlo hned osm závodnic pod 4 minuty. Zvítězila v novém rekordu tohoto klání 3:55.33 Nikki Hiltz před Emily Mackay (3:55.90) a Elle St. Pierre (3:55.99).

Velmi rychlé rekordy šampionátu zaznamenali také vítěz půlky Bryce Hoppel (1:42.77) a Valerie Constein ve stýplu (9:03.22).

Diskařka Valarie Allman už v kvalifikaci přehodila sedmdesát metrů, když si posunula své sezónní maximum na 70.89. Ve finále za tímto výkonem příliš nezaostala a s přehledem vyhrála za 70.76. Hranici světové extra třídy pokořila také koulařka Chase Jackson, která triumfovala vrhem dlouhým 20.10. Dvacítku jen těsně nepokořila druhá Raven Saunders (19.90). Oštěpu kralovala v rekordu šampionátu 64.58 Maggie Melone Hardin.

Rovných sedm metrů zajistilo vítězství v dálkařském sektoru Taře Davis-Woodhall. Při tomto pokusu ovšem měla neregulérní podporu větru o hodnotě +2.6 m/s. Naopak 698 centimetrů druhé Jasmine Moore už bylo regulérních. Olympijská kvalifikace našla také nový trojskokanský objev, kterým je vítězný Salif Mane, jenž doskákal nejdále ze všech na 17.52.

Jamajští sprinteři se vrací na výsluní, chybět nebude ani Shelly

Po ukončení kariéry hvězdného Usaina Bolta jamajští sprinteři na vrcholné úrovni dlouho tápali, nicméně jejich olympijská kvalifikace naznačila, že by se mohlo blýskat na lepší časy. Stovku opanoval v letošním nejlepším světovém výkonu 9.77 objev loňské sezóny Kishane Thompson. Tímto výkonem se momentálně dělí o deváté místo v historických světových tabulkách. Druhý Oblique Seville zazářil časem 9.82 a třetí skončil Ackeem Blake za 9.95. Dvojnásobnou trať vyhrál Brian Levell v čase 19.97.

Už na své páté olympijské hry odcestuje Shelly-Ann Fraser-Pryce. Účast pod pěti kruhy si zajistila třetím místem na stovce za 10.94. Ještě rychlejší byla v semifinále, kde zaběhla 10.91. V semifinálovém kole zaznamenaly nejhodnotnější časy také další dvě medailistky Shericka Jackson (10.84) a Tia Clayton (10.86). Ve finále pak vyhrála Jackson za 10.90, která následně nenašla přemožitelku ani na dvoustovce v čase 22.29.

Do TOP 10 historických světových tabulek se dostaly vítězky obou překážkových sprintů. Na stovce překážek se Ackera Nugent posunula časem 12.28 na dělenou devátou pozici po bok Australanky Sally Pearson. Rushell Clayton se pro změnu zaskvěla na čtvrtce překážek časem 52.51 a stala se tak osmou nejrychlejší ženou historie. Hladkou čtvrtku vyhrála Nikisha Pryce za 49.63 před reprezentantkou Barbadosu Sadou Williams (49.80).

Ostře sledovanou soutěž dálkařů vyhrál Carey McLeod, jenž dolétl na 838 centimetrů. Do olympijského týmu ho doprovodí Shawn-D Thompson (830) a Wayne Pinnock (827).

Některé další zajímavé výsledky z národních šampionátů

O nejlepší výkon kanadského mistrovství se postaral kladivář Ethan Katzberg, který poslal své náčiní do vzdálenosti 82.60. Půlkař Marco Arop už v semifinále zaběhl 1:43.53, ve finále pak byl jen nepatrně pomalejší a získal titul za 1:43.71.

Tyčkař Emmanouil Karalis se blýskl na řeckém šampionátu novým národním rekordem 593 centimetrů.

Vítěz stovky na německém mistrovství Owen Ansah se stal první závodníkem této země, který zaběhl 100 metrů od deset vteřin, když triumfoval v čase 9.99. Oštěpař Julian Weber vyhrál hodem dlouhým 86.63.

Trojskokan Jordan Díaz Fortún doskákal na španělském šampionátu na 17.71. Enrique Llopis zaběhl stodesítku překážek za 13.09.

Blízko k sedmimetrové hranici se dostala čerstvá bulharská mistryně ve skoku dalekém Plamena Mitkova, která si zajistila titul díky osobáku 697 centimetrů.