MČR dvaadvacítek je v poločase

sobota 27. srpna 2022
V Brně se uskutečnil první soutěžní den mistrovství České republiky do 22 let. V jeho průběhu byla k vidění řada zajímavých soubojů o cenné kovy. Žádný rekord šampionátu však nepadl.

Štěpán Schubert letos dokázal několikrát posunout český juniorský rekord na stodesítce překážek, ale v Brně ukázal, že si umí velmi dobře poradit i s mužskými ploty. Už v rozběhu si vylepšil i s vypuštěným závěrem osobák na 14.02 a ve finále byl pak naprosto dominantní, když jasně zvítězil za 13.94 a poprvé v kariéře tak prolomil hranici čtrnácti vteřin. Rychleji u nás letos běželi pouze Petr Svoboda a David Ryba. Také finále ženské stovky překážek mělo jasnou vládkyni, a tou byla Tereza Elena Šínová, která úspěšně obhájila titul z loňského roku v čase 13.57. V protivětru -1.3 m/s se pak pod čtrnáct vteřin dostala už jen stříbrná Andrea Zabloudilová (13.99).

Trojskok žen měl napínavé vyvrcholení. Už od úvodní série byla ve vedení Emma Maštalířová, která se postupně zlepšila až na 13.25. V závěrečných pokusech však o vedoucí pozici přišla, když se před ni dostala obhájkyně loňského prvenství Linda Suchá. Svěřenkyně Jakuba Ryby doskákala na 13.41, čímž zaostala jen deset centimetrů za vlastním rekordem mistrovství z minulého šampionátu. Maštalířová se tak musela spokojit se stříbrem a v jejím podaní se jedná už o pátý trojskokanský cenný kov z MČR do 22 let v řadě. Vítěz mužského závodu Jakub Kunt kraloval v novém osobáku a letošním nejlepším českém výkonu této kategorie 15.82.

Letošní nejlepší český výkon v kategorii do 22 let padl v závodě žen na 1500 metrů. V těsném finiši se radovala z úspěšné obhajoby zlata plzeňská Anna Suráková v čase 4:24.21. Těsně za ní finišovaly stříbrná Natálie Millerová (4:24.34) a Soňa Kouřilová (4:24.59). Všechny tři medailistky si vylepšily osobní rekordy. Na mužské patnáctce vyhrál nezkušenější borec z celého startovního pole. Domácí Daniel Kotyza si počkal na závěrečný finiš, kde byl jasně nejrychlejší a triumfoval v solidním čase 3:48.31. Pod 3:50 stlačil svůj čas i stříbrný Pavel Vinduška (3:49.67).

Tyčkařské tituly brali Filip Bartoněk (518) a Viktorie Ondrová (393). Na stovce byli nejrychlejší Natálie Kožuškaničová (11.64) a Eduard Kubelík (10.74). V diskařském kruhu kralovali Jakub Forejt (56.15) se Sárou Dočekalovou (47.56). V kladivářském sektoru potvrdil roli favorita Jan Doležálek (63.98). Na nejdelší běžecké distanci 5000 metrů nenašli přemožitele René Sasyn (14:32.59) a Julia-Anna Lily Bell (16:34.58).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Martin Edlman