Sobota ve Zlíně přinesla tři rekordy šampionátu

Soňa Maléterová
sobota 29. června 2024
Ve Zlíně proběhl první soutěžní den mistrovství České republiky mužů a žen na dráze. V jeho průběhu padly hned tři rekordy šampionátů, a to díky Karolíně Maňasové na stovce, Amálii Švábíkové v tyči a Tomášovi Habartovi ve stýplu.

Švábíková kralovala v rekordu šampionátu

Amálie Švábíková musela v soutěži tyčkařek dlouho čekat na svůj první pokus, jelikož zakládala až na 441 centimetrech, kde už proti ní skákaly pouze dvě soupeřky. Napodruhé se však přes tuto hodnotu s přehledem přenesla. Na následných 453 si pak definitivně zajistila hned napoprvé svůj pátý mistrovský titul. Nezaváhala ani a 463 a poté si nechala na stojany nastavit 473 centimetrů, což by byl nový absolutní osobní rekord a také splněný ostrý limit pro start na olympijských hrách v Paříži. První dva pokusy ještě nevyšly, ale napotřetí laťku přeci jen zdolala a mohla se těšit nejen z centimetrového posunutí osobáku, ale také z překonání rekordu šampionátu, který měla od roku 2010 v držení výkonem 466 centimetrů Jiřina Kudličková. Stříbro si vyskákala Nikola Pöschlová za 441 a bronz získala ve vyrovnaném osobním rekordu 431 centimetrů juniorka Viktorie Ondrová. Obě závodnice si tak oproti minulému MČR v Táboře prohodily pořadí. Jasným vládcem tyčkařského sektoru mezi muži byl Matěj Ščerba, jenž svůj premiérový titul ozdobil novým osobním rekordem 567 centimetrů. Druhý skončil Filip Bartoněk za 551 centimetrů, které zdolal na rozdíl od bronzového David Holého hned napoprvé. Obhájce zlata Holý bral tentokrát bronz.

Oba tituly ze stovky putují do Vítkovic, Veleba se loučil

Už rozběh ženské stovky nabídl divákům na rozpáleném stadionu ve Zlíně rekord mistrovství a jeho novou držitelkou nemohl být nikdo jiný než Karolína Maňasová. Svěřenkyně trenéra Iva Pištěka prolétla rovinku v čase 11.21, čímž srazila dvanáct let starý rekordní zápis Kateřiny Čechové o 11 setin. Ve finále pak sice rychlejší nebyla, ale i tak mu naprosto dominovala za 11.24 a získala svůj první mistrovský titul. Pro další medaile si dosprintovaly Natálie Kožuškaničová v sezóňáku 11.56 a Tereza Lamačová díky osobáku 11.70.

Také zlato z nejkratšího sprintu mužů putuje do Vítkovic, a to zásluhou Zdeňka Stromšíka. I jemu se skvěle vydařil už rozběh, kde se prezentoval letošním nejlepším českým výkonem 10.26. Následné finále pak lákalo na poslední z řady tradičních duelů s loučícím se Janem Velebou. Stromšík v něm byl úspěšnější a získal své páté zlato v čase 10.43. Jan Veleba však při své poslední kariérní individuální stovce příliš nezaostal a předklonil se do cíle na stříbrné pozici za 10.48. Svou bilanci z domácích republikových šampionátu na stovce tak završil třináctým cenným kovem. Bronz si na krk pověsí Petr Hroch (10.56).

Dominovali a bojovali o Paříž

Pro stýplaře Tomáš Habartu byl mistrovský závod nesmírně důležitý hlavně směrem k případném posunutí v rankingu a potencionální účasti na olympijských hrách v Paříži. Ač tomu úmorné vedro nenahrávalo, museli společně s tréninkovým parťákem Damiánem Víchem cílit na rychlý čas. V posledních dvou okruzích už se musel Tomáš spoléhat jen na vlastní síly, jelikož se od Damiána odpoutal. Své tempo se snažil ještě stupňovat a výsledkem byla úspěšná obhajoba titulu v novém rekordu mistrovství 8:29.24. Víchovo maximum ze sezóny 2022 vylepšil o víc než sedm vteřin. Nyní již bývalý rekordman šampionátu proběhl cílem jako druhý za 8:37.49. Bronz získal Daniel Marák (9:07.24). Závod žen na 3000 metrů překážek opanovala Karolína Jarošová v čase 10:21.32 před loňskou mistryní Soňou Kouřilovou (10:24.57) a Bárou Stýblovou (10:24.60).

Také diskař Marek Bárta živí nadějí na start pod pěti kruhy a MČR pro něj bylo též zásadním kláním, které by ho mohlo k tomuto cíli přiblížit. Marek byl jasným favoritem své disciplíny a o zisku osmého mistrovského titulu a šestém v řadě rozhodl hned svým úvodním pokusem na 62.06. Další centimetry bohužel už nepřidal a bude tak muset čekat, zda mu přeci jen pozvánka do Paříže přijde. Další medaile si vyházeli stříbrný Jakub Forejt (56.24) a bronzový Jan Svozil (53.62). V kategorii žen si veze ze Zlína třetí mistrovské zlato v řadě Barbora Tichá, a to díky výkonu 53.15. Přes 50 metrů se pak dostala už pouze stříbrná Eliška Zahradníčková (50.03). Třetí skončila Klára Klonová (47.64).

Co ještě přinesla mistrovská sobota

V uplynulých čtyřech letech kraloval při MČR kladivářskému kruhu Patrik Hájek. Ve Zlíně ovšem jeho vítězná série skončila, když se musel spokojit „pouze“ se ziskem stříbrné medaile za 73.83. Přemožitelem se mu stal Volodymyr Myslyvčuk, jenž hned při své premiéře na českém republikovém šampionátu vybojoval zlato díky hodu na 75.48 a potvrdil tak pozici leadera letošních průběžných tabulek. Na bronzový stupínek vystoupá Samuel Camara za 67.77.

Mistrovské soutěži koulařek vládly mladé závodnice. Titul z loňského roku úspěšně obhájila Katrin Brzyszkowská, které k zopakování zlatého úspěchu bohatě stačil vrh o hodnotě 16.48. Také majitelka stříbrného cenného kovu se oproti minulému šampionátu v Táboře neměnila. Byla jí Martina Mazurová, když zapsala nejlépe 15.80. Bronz pak náleží velezkušené Lence Valešové (15.18), pro kterou se jedná o jubilejní dvacátou medaili z MČR.

Na stovce překážek se mezi úspěšné obhájkyně titulu zařadila vítězná Helena Jiranová. Ta vytěžila už z povedeného startu a náběhu na úvodní překážku a své snažení dotáhla do úspěšného konce v čase 13.24 před Terezou Elenou Šínovou (13.34) a Nicoletou Turnerovou (13.58). Na mužské stodesítce byl nejrychlejší Vilém Stráský v čase 13.95 a mohl se tak radovat ze svého prvního mistrovského titulu mimo desetiboj. Na stupně vítězů ho doprovodili stříbrný Štěpán Štefko (14.09) a Jonáš Kolomazník (14.13).

Papírovou favoritkou trojskoku byla Linda Suchá, která se letos blýskla nejhodnotnějším českým zápisem za posledních osm let. V mistrovském závodě jí ovšem bohužel zradilo zdraví, zvládla pouze dva pokusy a následně musela ze soutěže odstoupit. Výkon 12.62 na medailové umístění nestačil. V dalším průběhu se před ni totiž dostaly tři soupeřky. Ve vyrovnaném osobáku 12.98 zvítězila Tereza Vlková před Emmou Maštalířovou (12.85) a Veronikou Skalickou (12.65). Mužský trojskokanský titul si odnáší Zdeněk Kubát díky výkonu 15.77. Stříbro bere obhájce z loňského MČR Pavel Halátek v osobáku 15.70 a bronz vybojoval Ondřej Vodák (15.49).

Nejdelší běžeckou distancí šampionátu je pětka. Mezi muži byl nejrychlejší Jan Friš v čase 14:08.02 před Martinem Zajícem (14:10.59) a Damiánem Víchem (14:15.65), pro kterého se jednalo už o druhou medaili v rámci sobotního programu. Závod žen na 5000 metrů ovládla Barbora Lampová v čase 17:20.64 následovaná Anitou Žákovou (17:23.84) a Ivou Gieselovou (17:23.94).

Mužskou štafetu na 4x100 metrů vyhrála sestava Dukly Praha s Janem Velebou na finiši. Ten společně se svými svěřenci dosáhl času 40.17, což bohatě stačilo k prvenství. Mezi ženami byly nejrychlejší sprinterky z USK Praha za 44.95.