Filip Toul si doběhl pro evropské zlato na patnáctistovce

Soňa Maléterová
sobota 20. července 2024
Česká výprava na mistrovství Evropy do 17 let v Banské Bystrici se může radovat ze zisku prvního cenného kovu. Mílař Filip Toul se stal evropským dorosteneckým šampionem v běhu na 1500 metrů.

Filip Toul odstartoval do finále závodu na 1500 metrů jako leader letošních evropských tabulek a velký favorit na zisk nejcennějšího kovu. Už od úvodních metrů bylo jasné, že tempo nebude závratné a rozhodovat se bude až ve finiši. Filip se v první polovině závodu držel spíše na zadních pozicích, ale dvě kola před cílem už figuroval na předních pozicích, aby zachytil případné nástupy svých soupeřů. K tomu zásadnímu došlo těsně před metou jednoho kilometru, kdy se vydal do čela Srb Aldin Catovič. Toul však jeho atak zachytil a v náběhu do poslední dvoustovky se před svého hlavního soka v boji o titul dostal. V cílové rovince pak měl nejvíce sil a vybojoval pro české barvy první medaili na tomto šampionátu. Pro titul mistra Evropy si doběhl v čase 3:54.77. Aldin Catovič dotáhl své snažení do stříbrného konce za 3:55.14. Bronz si na krk pověsí Francouz Alois Abraham (3:56.55). Zítra Filipa čeká ještě finálový závod na 3000 metrů, kde se pokusí zkompletovat zlatý double.

Stejně jako ve včerejším rozběhu předvedl naprostou dominanci i v semifinále čtvrtky překážek Michal Rada. Ten i s vypuštěným závěrem s přehledem vyhrál svůj běh časem 50.97 a byl jasně nejrychlejší z celého startovního pole. Příliš nezaostal ani za šest let starým rekordem šampionátu, který mají ve spoludržení Maďar Daaniel Huller s Francouzem Martinem Frayssem a jeho hodnota je 50.63. Pro finále bude v jeho hledáčku i evropský rekord Španěla Aleixe Porrase 50.38. Rada je sice jediným evropským dorostencem historie, který kdy zaběhl čtvrtku překážek pod 50 vteřin, ale tohoto času dosáhl na mužských překážkách, a tak zatím nemůže být ve statistikách veden jako evropský rekordman této kategorie.

Příliš starostí s postupem do finále neměl ani Marek Váňa. Také on naprosto bez problému potvrdil papírové předpoklady a byl ve svém semifinále nejrychlejší v novém osobním rekordu 51.93. Jedná se o jeho premiérové prolomení dvaapadesátivteřinové hranice. Nutno dodat, že v posledních čtyřiceti metrech též šetřil síly. Váňův čas byl přitom druhý nejrychlejší ze všech za tím Radovým. V zítřejším boji o medaile se tak rozhodně máme na co těšit.

Třetí suverénní postup v této disciplíně přidala Nina Radová. Ta vyhrála nejen své semifinále, ale byla také autorkou nejrychlejšího času této fáze mistrovské soutěže 58.99. Její nejbližší pronásledovatelka z celé sestavy semifinalistek na ni ztratila téměř půl vteřiny. Ani Radová přitom nemusela běžet naplno až do konce. Pro finále jí navíc odpadla největší možná konkurentka Alexandra Uta z Rumunska, která do svého semifinále ani nenastoupila. I zde může naše reprezentantka zítra atakovat i rekord šampionátu, který drží časem 58.09 od roku 2022 Britka Ophely Pye. Nina má přitom letos běženo ještě o sedm setin rychleji.

Svou soutěž rozjeli úvodními třemi disciplínami také vícebojaři. První závodní dopoledne vyznělo lépe pro Tadeáše Berného, který se prezentoval sezónním maximem na stovce 11.55, následně zapsal solidních 633 do dálky a mohl se těšit z koulařského osobáku 13.02. Naopak Matěj Peffek si asi představoval lepší vstup do soutěže. Se stovkou za 11.19 patřil sice k nejrychlejším závodníkům, ale výrazná ztráta přišla v dálkařském sektoru, jelikož výkon 591 centimetrů je hluboko pod jeho možnostmi. V kouli bral následně body za 12.56 a je průběžně šestadvacátý. Berný figuruje na průběžné dvaadvacáté pozici.

Během sobotního dopoledne byly na programu také rozběhy štafet. Úvodní stometrový úsek měla z naší sestavy na starosti Petra Poštulková, od ní přebrala kolík Klára Vavřinová, kterou čekala dvoustovka. Skvělou práci pak odvedla na třístovce Tereza Marková, když vytáhla českou štafetu na třetí pozici. Finišmanka Tereza Tichá pak až do závěrečných metrů sváděla napínavý souboj se Španělkou, které nakonec podlehla jen o šest setin. Děvčata tak dokončila svůj rozběh a musela čekat, zda jim čas 2:11.28 bude stačit na finálový postup. K tomu bylo ovšem potřeba běžet o vteřinu rychleji, tak česká štafeta obsadí 12. místo.

O něco blíže měli k postupu naši dorostenci. Od startu běžel Filip Vojáček, který předával Lukášovi Koptíkovi. Na třetím úseku běžel Adam Šulc a finiš obstaral Adam Velechovský. Naše čtveřice dokončila svůj rozběh na třetím místě v čase 1:55.80 a od finálové účasti ji nakonec dělilo jen 41 setin. Jako poslední se do finále dostali Poláci za 1:55.39. Česká štafeta skončí devátá.