Toul další medaili nepřidal, na trojce skončil sedmý

Jan Houska
neděle 21. července 2024
Útok Filipa Toula na běžecký double bohužel nevyšel, když v závodě na 3000 metrů doběhl na sedmém místě. Soutěž desetibojařů skončila pro Matěje Peffka. Tadeáš Berný nadále pokračuje.

Jen pětadvacet hodin poté, co si Filip Toul doběhl pro titul dorosteneckého evropského šampiona na patnáctistovce, se postavil na start dalšího závodu a tím byla mistrovská trojka. Trať 3000 metrů běžel letos pouze jednou, a to v německém Pliezhausenu, kde časem 8:09.11 vylepšil dorostenecký národní rekord. Přesto, že je pro něj tato distance spíš doplňkovou záležitostí, v Banské Bystrici na ní měl ty nejvyšší ambice. Zvlášť když byl posílen sebevědomím ze včerejšího triumfu na poloviční trati.

Startovní pole čítalo 22 běžců a Filipův sezónní výkon byl nejrychlejší ze všech. Kontaktní start zvládl dobře a usadil se na šesté pozici. Do čela se okamžitě vydal Švéd Sebastian Lörstad. Toul se velmi rychle posunul na třetí příčku, aby mu Lörstad stíhaný ještě Norem Lukasem Buncicem příliš neutekli. Na metě dvou kilometrů bylo v boji o cenné kovy ještě šest běžců a Lörstad měl stále na skupinku pěti pronásledovatelů přibližně desetimetrový náskok. Navíc ho začal navyšovat. Naopak Filipovi začaly docházet síly a v náběhu do posledního kola už bylo jasné, že další medaili nepřidá.

Svou pozici nakonec neudržel ani Švéd, ale za svou odvážnou taktiku byl odměněn bronzem v národním rekordu své kategorie 8:11.71. Zvítězil Srb Aldin Catovič. Stříbrný muž včerejšího závodu na 1500 metrů se dočkal i zlaté medaile, a navíc kraloval v novém rekordu šampionátu 8:07.03. O více než dvě vteřiny srazil osm let starý zápis svého krajan Elzana Bibiče z ME v Tbilisi. Na stříbrný stupínek vystoupá Ital Vittore Simone Borromini díky osobáku 8:09.01. Filip Toul proběhl cílem jako sedmý v čase 8:23.05.

Do druhého soutěžního dne vstoupili desetibojaři. Tadeáš Berný i přes kolizi na deváté překážce prolétl stodesítku v novém osobním rekordu 14.97 a za osobákem příliš nezaostal ani v diskařském kruhu, kde zapsal 37.31. Matěj Peffek po nevydařeném prvním dni své trápení završil svalovým zraněním na stodesítce překážek, když se těsně před polovinou trati chytil za zadní stehenní sval a bylo jasné, že mistrovská soutěž pro něj končí.