Stříbrná radost v podání stýplařky Emy Berkové

Soňa Maléterová
sobota 20. července 2024
Další běžecký cenný kov přidala na konto českého týmu na evropském dorosteneckém šampionátu v Banské Bystrici stýplařka Ema Berková.

Ema Berková vstupovala do finále závodu děvčat na 2000 metrů překážek s medailovými ambicemi, a tak se hned od začátku snažila po velmi kontaktním startu procpat na přední pozice. To je jí podařilo, ale velmi záhy musela řešit nepříjemnost, když se vyhýbala padající španělské favoritce Nadie Soto, která se ovšem dokázala velmi rychle zvednout a o dalších 200 metrů později už šla do trháku. Ema se držela v popředí skupiny pronásledovatelek a 600 metrů před cílem se jí vydala stíhat. V náběhu do posledního okruhu už jí měla Španělka na zádech a krátce nato ji Berková i předběhla. Zezadu však trošku nečekaně útočila i Norka Astrid Cecilie Berntsen a byla to právě ona, která měla v závěru nejvíce sil a zvítězila v čase 6:32.11. V tomto závodě si vylepšila osobní rekord o neuvěřitelných čtrnáct vteřin. Novým osobákem ozdobila svůj medailový úspěch i Ema Berková, která vybojovala pro české barvy stříbro v čase 6:34.64, což pro ni znamená posun kariérních statistik o více než tři vteřiny. Nadia Soto uhájila alespoň bronz za 6:35.04.

Do bloků prvního semifinále na 200 metrů dorostenek zaklekla Silvie Daněčková a ve vyrovnaném doběhu se do cíle předklonila jako třetí v čase 23.98, což bylo jen osm setin za jejím osobákem ze včerejšího rozběhu. Na přímý postup sice nedosáhla, ale tento výkon jí k postupu mezi elitní osmičku stačil. Druhá česká zástupkyně Johanka Šafářová dokonce postoupila přímo, když dokončila své semifinále hned za vítěznou Němkou Pauline Richter v čase 24.13. Ve finále pak dosáhla lepšího umístění Johanka, která v něm obsadila čtvrté místo v čase 23.91. Silvii postihl v cílové rovince svalový problém a zbytek závodu doklusala na osmém místě za 26.59. V novém rekordu šampionátu 23.09 zvítězila Italka Elisa Valensin. Z předešlého maxima Francouzky Marine Mignon z ME v Tbilisi 2016 srazila 26 setin. Stříbro bere její krajanka Margherita Castellani za 23.35 a bronz si na krk pověsí Němka Pauline Richter (23.50).

Výškařku Annu Hrbáčovou favorizovaly papírové předpoklady hodně vysoko v případném konečném pořadí. Tyto ambice se ovšem bohužel nenaplnily. První dvě hodnoty 170 a 174 centimetrů sice skočila napoprvé, ale následných 178 centimetrů už jí vystavilo stopku, což znamenalo v celkovém zúčtování dělené deváté místo. Očekávanou vítězkou se stala Maďarka Lilianna Bátori, která triumfovala za 184 centimetrů. Na stupně vítězů ji doprovodily stříbrná Španělka Aitana Alonso a bronzová Francouzka Yman Ossie Tchiengue (obě 181).

O něco složitější pozici měli naši chlapci. Filip VojáčekAdam Šulc totiž mají v Banské Bystrici opravdu napilno. Pro oba bylo semifinále dvoustovky už pátým startem na tomto šampionátu, jelikož už absolvovali jednu individuální disciplínu a k tomu bojovali v sobotu dopoledne také o postup se štafetou, kterou tak trochu upřednostnili před svými osobními cíli na dvoustovce. Otázkou tak bylo, kolik sil jim ještě pro večerní semifinále zbývá. Ač se prezentovali velmi solidními časy, na finále jejich úsilí nestačilo. Oba finišovali ve svých bězích na pátém místě. Nepatrně rychlejší byl Filip Vojáček za 21.53 a k devátému místu ze stovky přidal jedenáctou příčku na dvojnásobné distanci. Adam Šulc zaběhl 21.59 a skončí patnáctý. Vládcem evropského finále byl v novém historickém maximu tohoto podniku 20.81 Ital Diago Nappi, jenž překonal dva roky starý rekord svého krajana Eduarda Longobardiho o 23 setin. Pro další cenné kovy si dosprintovali Švéd Ivano Bevanda (21.17) a Joe Burke z Irska (21.31).

Skvělou taktickou vyzrálost opět ukázala v semifinále děvčat na 800 metrů Adéla Holubová. Svěřenkyně kouče Petra Bahenského už za sebou má cenné zkušenosti z několika mezinárodních vrcholů včetně finále loňského mistrovství Evropy juniorů a počínala si naprosto s přehledem. V pomalu rozběhnutém závodě si hlídala čelo a 250 metrů před cílem se odhodlala k nástupu. Od té doby už si vedoucí pozici hlídala. V cílové rovince se nenechala podběhnout Nizozemkou Maud de Jong a zároveň odrazila vnější atak Polky Rózy Olchawy a vyhrála v čase 2:09.31, což znamenalo naprosto hladký postup do finále.

Z dvojice našich půlkařů si v semifinále vedl lépe Tomáš Volný v tom prvním. Po většinu závodu se držel na čtvrté příčce, která mu vydržela až do cíle, kterým proběhl v čase 1:52.74 a čekal, zda mu tento výkon bude stačit na postup do finále. Jeho naděje však zhatilo třetí semifinále, které bylo dle očekávání rychlejší. V něm běžel i Richard Hübner, jemuž se závod nevyvedl po taktické stránce a v podstatě celý ho běžel v druhé dráze. Vynaložené síly mu pak chyběly ve finiši a doběhl sedmý v čase 1:55.11. Tomáš Volný obsadí celkově jedenácté místo a Richard Hübner bude jedenadvacátý. Finále osmistovky dorostenců tak bude bez české účasti.

Naši desetibojaři se po dopoledním programu pohybovali v třetí desítce průběžného pořadí. Tadeáš Berný pokračoval v solidním vystoupení, když po koulařském osobáku přidal další kariérní maximum ve výškařském sektoru, kde se přenesl přes 190 centimetrů. Čtvrtku pak zvládl za 51.75. Matěj Peffek se nadále trápil. Ve výšce zapsal pouze 169 centimetrů a částečně ho mohl těšit alespoň osobák na čtvrtce 50.54. Po první dni tak figuruje Tadeáš Berný na patnáctém místě a Matěj Peffek je osmadvacátý. Ve vedení je Portugalec Denis Hrabar před favorizovaným Estoncem Tristanem Konsem.

Malíková přišla o rekord šampionátu

Až do sobotního večera v Banské Bystrici byla držitelkou rekordu šampionátu na čtvrtce Barbora Malíková. Ta si před šesti lety v maďarském Györu doběhla pro titul v čase 52.66. Nyní ji však překonala čerstvá mistryně Evropy z Polska Anastazja Kuš, která vylepšila hodnotu rekordního zápisu o 66 setin na 51.89.

Také ve finále hladké čtvrtky dorostenců bylo překonáno historické maximum mistrovství. To vydrželo pouhé dva roky. Španěl David García v Jeruzalémě vyhrál v čase 46.67 a dnešní pokořitel rekordu Polák Stanislaw Strzelecki byl o 17 setin rychlejší, když zvítězil za 46.50.