Dudycha s Meindlschmidem zazářili na úvod ME
Půlkař Jakub Dudycha v osmnácti letech debutoval na evropském šampionátu, ale ve svém rozběhu si vedl jako zkušený mazák. Jeho čtvrtý běh byl papírově tím nejsilnějším a vzhledem k tomu, že cesta do semifinále nevedla pouze přes přímé postupové příčky, ale důležitou roli hrály časy, bylo velmi pravděpodobné, že ostřílení půlkaři tempo napálí. Jakub tak rozhodně nikam nespěchal a seběhl jako jeden z posledních. Čelo probíhalo čtvrtkou v mezičase jen těsně nad 50 vteřin. Svěřenec Lukáše Dejdara zbytečně neplýtval silami a spoléhal na atak v cílové rovince, který mu vyšel na výbornou, když se postupně probil až na druhou přímo postupovou pozici. Poté, co se podíval na výsledkovou tabuli, následoval výbuch radosti, jelikož se u jeho jména rozsvítilo 1:44.89, čímž vylepšil svůj vlastní juniorský národní rekord z minulého roku o 95 setin a na mužský národní rekord Lukáše Vydry z mítinku v Curychu 1998 ztratil pouhých 5 setin. Zároveň se také stal novým leaderem letošních průběžných světových tabulek kategorie do 20 let.
Zatímco Jakub Dudycha už měl možnost poměřit síly s mužskou elitou na halovém mistrovství světa v Glasgow, pro dálkaře Petra Meindlschmida se v Římě jednalo o první konfrontaci tohoto kalibru a Petr chtěl dokázat, že jeho dodatečná nominace nebyla náhodná. Nutno dodat, že všem pochybovačům zavřel ústa hned v úvodní sérii, kdy dolétl na 801 centimetrů, čímž pokořil kvalifikační limit a posunul vlastní juniorský národní rekord z Memoriálu Josefa Odložila o dalších 9 centimetrů. Přitom mu při tomto pokusu foukal silný protivítr o hodnotě -2.8 m/s. Meindlschmid se navíc posunul na druhou příčku průběžných světových tabulek mezi juniory.
Naopak zklamán ze sektoru odcházel český rekordman Radek Juška. Jeho nejdelší pokus byl z třetí série a měřil 772 centimetrů, což stačilo v celkovém zúčtování na třiadvacáté místo. Vyvýšený sektor na olympijském stadionu pruží a létalo se opravdu daleko. Na postup do finále bylo potřeba skočit 795 centimetrů a vítěz kvalifikace Simon Ehammer ze Švýcarska dokonce zaznamenal letošní nejlepší světový výkon 841 centimetrů.
Pouhých 13 setin chybělo k finálovému postupu mílařce Kristiině Sasínek Mäki. Z rozběhu na 1500 metrů se postupovalo pouze přímo, a tak bylo jasné, že oba rozběhy budou mít taktický průběh a rozhodovat bude závěrečný finiš. Závod byl plný kontaktů a pádů, ale Kristiina se dokázala všem kolizím vyhnout. V posledním okruhu však musela své soupeřky obíhat ve vnější dráze, což jí ve výsledku ubralo potřebné setiny, které by jí zajistily účast ve čtvrtém evropském finále pod otevřeným nebem. Cílem proběhla jako sedmá v čase 4:12.76 a na poslední postupující Španělku Martu Pérez ztratila zmiňovaných třináct setin. Z Říma si tak odveze devatenácté místo.
Diskař Marek Bárta startoval v druhé kvalifikační skupině a výsledky té první nasvědčovaly tomu, že k postupu do finále bude nutné atakovat metu 63 metrů. Marek zahájil pokusem na 61.12. V druhé sérii přidal na 61.18 a posunul se na průběžnou dvanáctou pozici v součtu obou skupin. Z té byl ovšem velmi záhy sesazen a musel se tak v závěrečné sérii zlepšit. Sice se tak stalo, když zapsal 61.20, ale to nebyl dostatečný posun a večerní finále se tak musí obejít bez našeho reprezentanta. Na elitní dvanáctku mu scházelo 87 centimetrů a v celkovém hodnocení obsadí sedmnácté místo. Jediným diskařem, kterému se podařilo přehodit kvalifikační limit 66 metrů, byl světový rekordman Mykolas Alekna (67.50).
Helena Jiranová byla vůbec první českou atletkou, která zasáhla do bojů na evropském šampionátu. Po opakovaném startu běžela bok po boku se Slovenkou Stanislavou Škvarkovou. Obě závodnice od sebe v cíli dělila jediná setina. Čas 13.45 bohužel Heleně k postupu do semifinále nestačil. K tomu bylo potřeba běžet 13.23, což byl výkon poslední postupující Italky Eleny Carraro.