Šest českých postupů v Římě
Druhý dopolední program začal pro české barvy na výbornou. Postupová bilance našich stýplařů byla totiž stoprocentní. Jako první nastoupil do svého rozběhu Damián Vích a jednalo se o taktický běh s rychlým finišem. Damián se držel spíše na zadních pozicích a spoléhal na to, že mu zbyde dost sil do cílové rovinky. V té pak předvedl parádní závěr a cílem proběhl jako šestý v čase 8:34.27. Druhý běh byl o poznání rychlejší, takže Tomáš Habarta to měl s šetřením sil o dost složitější. Svůj debut na velké mezinárodní akci mezi dospělými však zvládl skvěle, když výkonem 8:23.96 zaostal jen něco málo přes vteřinu za vlastním národním rekordem a z osmého místa taktéž postoupil do finále. Po padesáti letech se tak stane, že budeme mít v evropském finále na 3000 metrů překážek dva běžce.
Další mladou českou nadějí, které se podařilo projít do další fáze mistrovského klání byla sprinterka Karolína Maňasová na stovce. Nutno dodat, že jí k tomu pomohla i notná dávka štěstí. Výrazně totiž zaspala na startu, když měla reakci 0.287 a musela tak stahovat nepříjemnou ztrátu na své soupeřky. Do cíle se předklonila jako čtvrtá v čase 11.45, což je rozhodně výkon pod jejími možnostmi. Naštěstí se do semifinále protlačila jako poslední postupující.
Česká ženská čtvrtka bude mít v semifinále mistrovství Evropy trojí zastoupení. K již nasazené Ladě Vondrové se přidají i Lurdes Gloria Manuel s Terezou Petržilkovou. První jmenovaná měla suverénně nejlepší sezónní maximum ze všech startujících a papírové předpoklady do puntíku naplnila, když dominovala svému rozběhu v čase 51.36. V součtu všech tří rozběhů byla rychlejší pouze Francouzka Amadine Brossier (51.30). Tereza Petržilková musela kvůli nemoci vynechat Zlatou tretru, ale v Římě ukázala, že už se vrací do formy. Ani ona nenašla ve svém běhu přemožitelku a hladce postoupila do semifinále v čase 51.96.
Tyčkařce Amálii Švábíkové stačilo k finálovému postupu absolvovat pouze dva pokusy. Svěřenkyně Štěpána Janáčka zahájila úspěšně na výšce 440 centimetrů a následně skočila napoprvé i 450, čímž si zajistila účast v boji o cenné kovy, a ještě směrem k tomuto klání ušetřila potřebné síly. Druhá česká reprezentantka Nikola Pöschlová závodila na mistrovství Evropy vůbec poprvé a předvedla sympatický výkon. 410, 425 i 440 překonala hned svými úvodními pokusy. K postupu do finále ovšem bylo potřeba zdolat 450, čímž by si Nikola o šest centimetrů posunula své kariérní maximum. To se bohužel nestalo, a tak skončila Pöschlová těsně před branami finále na dělené třinácté pozici celkového hodnocení.
Ani jeden z dvojice našich kladivářů se do finále nepodívá. O něco lépe si vedl při své premiéře v českém národním dresu Volodymyr Myslyvčuk, jenž obsadil výkonem 73.43 sedmnácté místo. Patrik Hájek si veze domů jedenadvacátou pozici za 72.72. K postupu do elitní dvanáctky bylo potřeba hodit 74.49.
Zatímco našim čtvrtkařkám se v rozbězích dařilo, čeští čtvrtkaři odcházeli z dráhy zklamáni. Ani jednomu se nepodařilo postoupit do semifinále. K požadovaným časům měli navíc poměrně daleko. Nejlepšímu z českého tria Patrikovi Šormovi k tomu s časem 46.40 scházelo půl vteřiny. Matěj Krsek proběhl jeden okruh za 46.69 a Pavel Maslák zaznamenal 47.99.