Manuel a Němejc poběží evropské finále
Semifinále čtvrtky žen se bohužel muselo obejít bez Lady Vondrové, která měla být do této fáze přímo nasazena. Jak už ovšem bylo dříve oznámeno, Lada už na doporučení šéflékařky Karolíny Velebové do soutěží v Římě nezasáhne z důvodu respiračních potíží a s tím spojenou horečkou. Radost nám však udělala Lurdes Gloria Manuel. V prvním semifinále finišovala na třetí pozici v druhém nejlepším čase kariéry 51.06. Na přímý postup do finále to nestačilo, ale tento výkon jí stačil k tomu, aby mohla zítra bojovat o cenné kovy. Tereza Petržilková startovala v druhém semifinále a v podstatě v celém průběhu závodu se pohybovala na páté příčce, která jí zůstala i po proběhnutí cílem. Na výsledkové tabuli se u jejího jména ukázal čas 52.05, což stačí v celkovém hodnocení na čtrnácté místo.
Sprinter Tomáš Němejc naprosto s přehledem vyhrál svůj dopolední rozběh na 200 metrů a do večerního semifinále odstartoval z vnější deváté dráhy. Na své soupeře tak příliš neviděl. Ve vyrovnaném finiši se do cíle předklonil na čtvrtém místě v novém osobním rekordu 20.52, díky čemuž se dokázal protlačit do evropského finále. Patří tak k dalším úspěšným českým debutantům na tomto šampionátu. Naopak český rekordman Ondřej Macík odcházel z dráhy zklamán. Ač byl nasazen přímo do semifinále, proběhl zatáčku s rovinkou na něj ve spíše průměrném čase 20.89, což nestačilo na lepší než na konečné devatenácté místo. Do semifinále se kvalifikoval i Eduard Kubelík, ale svalové potíže při rozcvičení mu znemožnily nastoupit.
Karolíně Maňasové se ve včerejším rozběhu na 100 metrů hrubě nepovedl start, ale se štěstím se do semifinále přeci jen kvalifikovala. V něm chtěla dát zapomenout na nevydařený závod, což se jí podařilo víc než vrchovatě. Start byl v jejím podání o poznání lepší a závodnicím přály i větrné podmínky, jelikož měly ideální podporu o hodnotě +2.0 m/s. Karolína obou těchto vlivů využila k vylepšení osobáku o 9 setin na skvělých 11.17 a od finále jí dělily pouhé čtyři setiny. K letitému národnímu rekordu Jarmily Kratochvílové se přiblížila už na osm setin a z Říma si odveze desáté místo. Britka Dina Asher-Smith v semifinále vylepšila časem 10.96 hodnotu letošního nejlepšího evropského výkonu a přemožitelku nenašla ani ve finále, když mu kralovala za 10.99 a radovala se tak ze svého druhého evropského zlata z nejkratšího venkovního sprintu. Polka Ewa Swoboda skončila před dvěma lety v Mnichově těsně pod stupni vítězů. Tentokrát už se medaile dočkala a měla hodnotu stříbrnou za 11.03. Stejného času dosáhla také bronzová Italka Zaynab Dosso.
Evropské tituly v sektorech pro Mahuchikh, Nowického a Peleteiro
Jedinou výškařkou, které se podařilo ve finále pokořit dvoumetrovou hranici, byla favorizovaná Ukrajinka Yaroslava Mahuchikh, která si v Římě vylepšila své sezónní maximum pod otevřeným nebem na 201 centimetrů a zopakovala tak dva roky starý triumf z šampionátu v Mnichově. Stříbrná Srbka Angelina Topič si oproti minulému ME o jednu příčku polepšila a v osmnácti letech získala svůj druhý cenný kov z tohoto podniku za 197 centimetrů. Bronz brala další Ukrajinka Iryna Gerashchenko (195).
Polský kladivář Wojciech Nowicki kraloval evropskému finále dokonce potřetí v řadě. Na primáty z Berlína a Mnichova navázal tím římským díky hodu do vzdálenosti 80.95. Přes osmdesát metrů se dostali i další medailisté. Stříbro úspěšně obhájil Maďar Bence Halász za 80.49 a bronz si na krk pověsí Ukrajinec Mykhaylo Kokhan díky výkonu 80.18.
V trojskoku žen si zajistila díky letošnímu nejhodnotnějšímu světovému výkonu pod otevřeným nebem 14.85 Španělka Anna Peleteiro-Compaoré. Nový národní rekord 14.57 vynesl stříbro Turkyni Tugbě Danismaz. Bronz si vyskákala Francouzka Ilionis Guillame v osobáku 14.43.
Středním tratím vládli Finot, Tual a Mageean
Jednoznačnou vládkyní finále závodu žen na 3000 metrů překážek byla Francouzka Alice Finot, která zvítězila v letošním nejlepším evropském výkonu 9:16.22. Stříbro brala Němka Gesa Felicitas Krause, která tak získala už svou čtvrtou evropskou medaili v čase 9:18.06 před Britkou Elizabeth Bird (9:18.39). Té se podařilo obhájit bronz z Mnichova.
Finále mužské půlky vyznělo nejlépe pro Francouze Gabriela Tuala. Ten měl jednoznačně nejsilnějších posledních 120 metrů a stal se evropským šampionem v čase 1:44.87. V cíli ho následovali stříbrný Španěl Mohamed Attaoui (1:45.20) a leader kontinentálních tabulek Ital Catalin Tecuceanu (1:45.40).
Finále ženské patnáctky mělo spíše taktický průběh a vše zásadní se odehrálo až v závěrečném okruhu. V něm měla nejvíce sil Irka Ciara Mageean, která vyhrála v čase 4:04.66 před Britkou Georgií Bell (4:05.33) a Francouzkou Agathe Guillemot (4:05.69).