Další tři umístění v TOP 5 pro české barvy v Římě

Soňa Maléterová
úterý 11. června 2024
Mistrovství Evropy v Římě pokračovalo pátým finálovým blokem. Překážkářka Nikoleta Jíchová si doběhla v evropském finále pro čtvrté místo. Výškař Jan Šfefela s oštěpařkou Nikolou Ogrodníkovou byli pátí. Vilém Stráský dokončil desetiboj jako desátý.

Už před finále čtvrtky překážek žen se dalo jen těžko uvažovat o tom, že by mělo mít jinou vládkyni než Nizozemku Femke Bol. Nicméně boj o další cenné kovy byl hodně otevřený a své do něj chtěla říct také Nikoleta Jíchová. Do svého prvního velkého boje o cenné kovy na reprezentačním vrcholu mezi dospělými vystartovala ze čtvrté dráhy a čtyřka svítila také u její průběžné pozice po zašlápnutí za pátou překážkou. V zatáčce se pak o dvě místa propadla, ale v cílové rovince opět předvedla velmi silný finiš a propracovala se zpět na čtvrté místo, na kterém také proběhla šachovnicí v čase 54.91. Na bronzovou Nizozemku Cathelijn Peeters jí scházelo 54 setin. Stříbro si vyběhla díky novému osobáku 54.23 Francouzka Louise Maraval a vítězka byla očekávaná. Femke Bol naprosto dominovala v novém rekordu mistrovství 52.49. Svůj čas z vítězného ME v Mnichově vylepšila o 18 setin.

Jana Štefelu čekalo ve finále výšky opravdové italské peklo, a to hlavně díky trojnásobné účasti domácích reprezentantů v čele s miláčkem publika Gianmarcem Tamberim. Závod tak provázela skutečně bouřlivá atmosféra. Se základní hodnotou 217 centimetrů si svěřenec Jaroslava Báby poradil napoprvé. Ani na 222 nezaváhal a první komplikace přišla až na výšce 226 centimetrů. Laťka při prvních dvou pokusech ze stojanů spadla, ale Honza opět ukázal, jak dobře si umí poradit v krizových momentech a napotřetí už byl úspěšný. Na 229 už se bojovalo o medaile. Štefela měl hodně nadějný hlavně poslední pokus, ale tato hodnota už byla bohužel nad jeho síly, což znamená, že si z Říma odveze páté místo, čímž si oproti minulému ME v Mnichově o dvě příčky polepší. K medaili ovšem bylo opravdu blízko. Bronz bral totiž Ukrajinec Oleh Doroshchuk, jenž skočil také 226, ale podařilo se mu to napoprvé. Překvapivé stříbro si vyskákal jeho krajan Vladyslav Lavskyy za 229 a sektoru ovládla přes komplikace právě na 229 domácí hvězda Gianmarco Tamberi, který ale následně v euforii ze zisku třetího titulu mistra Evropy vylepšil i rekord mistrovství, když zdolal 237. To je o centimetr více, než byla hodnota dosavadního rekordu Rusa Andreje Silnova z ME ve švédském Göteborgu. Tamberi se také stal novým leaderem letošních světových tabulek.

Oštěpařka Nikola Ogrodníková zahájila finálové klání hodem na 55.60 a v druhé sérii zapsala křížek. Třetím pokusem pak přidala na 58.94, což byl hod, který jí zajistil další setrvání v soutěži. Ve čtvrté sérii se pak opřela do svého náčiní, a to doletělo až na 61.78, čímž si posunula své sezónní maximum a dostala se na páté místo, na kterém zůstala do konce soutěže. Medaile visely pro Nikolu poměrně vysoko. Pozici vedoucí ženy letošních evropských tabulek potvrdila Rakušanka Victoria Hudson, která dosáhla svého dosud největšího kariérního úspěchu díky výkonu 64.62. Stříbro z Mnichova zopakovala Srbka Adriana Vilagoš za 64.42. Bronzovou pozici obsadila Norka Marie-Therese Obst v osobním rekordu 63.50.

V rámci úterního večerního programu také vyvrcholila soutěž desetibojařů s Vilémem Stráským. Ten figuroval po osmi disciplínách na průběžné dvanácté příčce. V oštěpu zapsal nejlépe 56.47, což kousek za jeho loňským maximem. Na posun pořadím to ovšem nestačilo. Nicméně některým soupeřům se přiblížil a také stále atakoval svůj osobní rekord z letošního mítinku v Götzisu. Závěrečnou patnáctistovku pak zvládl za 4:29.70. Celkem pak v mistrovské soutěži posbíral 8088 bodů, čímž si vylepšil osobák o 72 bodů a v celkovém hodnocení obsadil desáté místo. Mistrem Evropy se stal Estonec Johannes Erm za 8764 bodů. Stříbro vybojoval Nor Sander Skotheim (8625 bodů) a bronzovou radost udělal své domovině Francouz Makenson Gletty (8606 bodů).

Jedinečná trojskokanská bitva přinesla osmnáctimetrové skoky

Olympijský stadion viděl v rámci kontinentálního šampionátu také jedinečný trojskokanský duel. Stalo se totiž teprve podruhé v historii této disciplíny, kdy v jednom závodě doskákali dva závodnici za 18 metrů. Poprvé tomu tak bylo při mítinku Diamantové ligy v Doha před devíti lety, a i tehdy u toho byl tehdy ještě jako reprezentant Kuby Pedro Pablo Pichardo, jenž porazil v památném souboji Američana Christiana Taylora. Tentokrát mu byl největším rivalem další kubánský rodák, který čerstvě reprezentuje Španělsko Jordan Díaz Fortun.

Pichardo, jenž od konce roku 2017 hájí barvy Portugalska, ve druhé sérii doskákal na 18.04, čímž o pět centimetrů posunul rekord mistrovství Brita Jonathana Edwardse z šampionátu v Budapešti 1998. Ovšem ani tento jedinečný výkon mu k obhajobě titulu nestačil. Diáz Fortun totiž svým pátým pokusem předvedl trojskok na 18.18 a mistrem Evropy se stal on. Navíc se před Picharda dostal i v historických světových tabulkách, a to rovnou na třetí místo za zmiňované Jonathana Edwardse a Christiana Taylora.

Warholm posunul rekord šampionátu, Battocletti dokonala zlatý double

Finále mužské čtvrtky překážek mělo očekávaného vládce, a tím byl světový rekordman Karsten Warholm. Nor utekl svým soupeřům už v první polovině trati a pro třetí titul evropského šampiona v řadě si doběhl v novém rekordu šampionátu, když se stal vůbec prvním závodníkem, kterému se v rámci ME podařilo prolomit hranici 47 vteřin. Vlastní dva roky starý zápis z Mnichova srazil o 14 setin na 46.98. Nový italský národní rekord 47.50 vynesl stříbro Alessandrovi Sibiliovi a historické maximum své domoviny posunul také bronzový Švéd Carl Bengtström, a to na 47.94.

Italka Nadia Battocletti rozhodla před několika dny o svém vítězství na pětce až v cílové rovince. Na dvojnásobné distanci pro změnu zvolila taktiku dlouhého závěru a úspěšně dokonala běžecký double v novém národním rekordu 30:51.32. Ze stříbra se radovala Nizozemska Diane van Es (30:57.24), která se v závěrečném okruhu přehnala přes nakonec bronzovou Britku Megan Keith (31:04.24).

Finále dvoustovky žen se možná očekávaly o něco rychlejší časy, ale doběhl byl velice těsný. O vítězce rozhodovala jediná setina, která hrála ve prospěch Švýcarky Mujingy Kambundji (22.49) před Britkou Darryl Neita (22.50). Vítězka tak obhájila titul z Mnichova. Pro bronz si dosprintovala Francouzka Helene Parisot v osobním rekordu 22.63.