Deset českých nadějí jde dál

Jan Houska
pátek 19. července 2024
Velmi úspěšné páteční závodní dopoledne za sebou má česká výprava na mistrovství Evropy do 17 let v Banské Bystrici. Hned desítce atletů a atletek se podařilo postoupit z úvodního kola svých disciplín.

V každém ze dvou rozběhu na 2000 metrů překážek jsme měli po jednom reprezentantovi. Do toho prvního nastoupil Adam Červinka a jakožto jeden z favoritů na cenné kovy si vedl naprosto dominantně. V úvodním okruhu se ujal tempa. Následně před sebe pustil některé soupeře, ale neustále si hlídal čelo. Na začátku cílové rovinky pak nastoupil a v samotném závěru už si mohl užívat postup z první pozice v čase 5:53.00. O něco napínavější byl průběh rozběhu Dana Kačura. Ten naopak zahájil ze zadních pozic a v jednu chvíli dokonce ztratil kontakt s postupovými místy. V posledních 200 metrech však předvedl parádní finiš, cílem proběhl jako pátý za 5:57.25 a evropské finále ho také nemine.

Naprosto ideální průběh kvalifikace za sebou má tyčkařka Nicole Krutilová, které stačilo k postupu do finále absolvovat pouze tři skoky. Svěřenkyně Boleslava Patery zakládala na 360 centimetrech a byla úspěšná hned napoprvé. Ani jednou nezaváhala pak ani na následných 375 a 385 centimetrech, a to už byl výkon, který jí bohatě k postupu do souboje o cenné kovy stačil. Nicole byla jednou ze čtyř závodnic s čistým zápisem, což je jistě dobré i pro sebevědomí směrem k finále.

Na velmi silnou sestavu se může česká výprava spoléhat na čtvrtce překážek obou kategorií. Mezi chlapci je suverénním leaderem letošních průběžných evropských tabulek Michal Rada. Ten ve svém rozběhu smázl všechny soupeře velmi rychle a po překonání desáté překážky už v podstatě vyklusával. Přesto z toho byl nejrychlejší čas napříč všemi šesti rozběhy 51.98. Svůj závod opanoval i Marek Váňa. Také on si jeho průběh hlídal, a i z nevýhodné první dráhy si bezpečně doběhl pro prvenství v čase 53.44. Podobně dominantní byla mezi děvčaty Nina Radová. Ta i s vypuštěným závěrem naprosto s přehledem vyhrála svůj rozběh v čase 59.82. Velmi nadějně se jevil i běh Anety Seberové. Když vbíhala do cílové rovinky, figurovala na postupových pozicích. Bohužel jí hrubě nevyšla poslední překážka a propadla se až na páté místo. Čas 63.25 na postup do semifinále bohužel nestačil a Aneta obsadí 27. místo.

Maximální možné zastoupení jsme měli i v obou sprintech na 200 metrů. Jako první zasáhla do rozběhu Silvie Daněčková a tomu svému kralovala v novém osobním rekordu 23.90. Kariérní maximum si srazila o 18 setin a vůbec poprvé stlačila čas pod 24 vteřin. S tímto výkonem se navíc posunula na sedmé místo českých historických tabulek kategorie do 17 let. Ani Johanka Šafářová neměla žádný problém s tím, aby postoupila do další fáze mistrovského klání a stejně jako její reprezentační kolegyni se jí to podařilo z prvního místa, když zatáčku s rovinkou proběhla za 23.86.

Filip Vojáček zůstal včera večer těsně před branami finále sprintu na 100 metrů. Příliš času na odpočinek však neměl, protože už dnes po poledni už ho čekal rozběh dvoustovky. S ním si poradil přímo bravurně, když nedal svým rivalům nejmenší šanci a jasně zvítězil v čase 21.72. Napilno má i Adam Šulc, který včera absolvoval rozběh na 110 metrů překážek. Dnes ho čekala dvoustovka. Na přímý postup do semifinále sice nedosáhl, nicméně kvalitní čas 21.47 mu bohatě k cestě dál stačil. Byl totiž sedmý nejrychlejší ze všech zúčastněných.

Čtvrtkař Lukáš Mareš včera celkem pohodově postoupil z rozběhu. K postupu do finále by si ovšem potřeboval zlepšit osobní rekord, čehož si byl dobře vědom, a tak to napálil hned od začátku. Při výběhu ze zatáčky se ale chytil za levý zadní stehenní sval a všem nadějím byl konec. Šampionát pro něj tak velmi pravděpodobně už skončil, jelikož se dá předpokládat, že nebude k dispozici ani pro štafetu. Nejrychlejším semifinalistou byl Francouz Milann Klemenic v letošním nejlepším evropském výkonu této kategorie 47.04.