Medaile pro štafetu z Dauhá se přiblížila
Již před časem se neoficiálně hovořilo o dopingu jedné z jamajských čtvrtkařek na březnovém halovém mistrovství světa. Vzhledem k tomu, že náš reprezentační kvartet Rosolová, Bartoničková, Bergrová, Hejnová vybojoval v závodě čtvrté místo, rozjely se spekulace o možné bronzové medaili. To, co bylo dosud v rovině dohadů, nabralo včera reálnější obrysy, když vydala jamajská asociace (JAAA) stanovisko své disciplinární komise (Hearing Panel).
Denisa Rosolová se s Boby-Gaye Wilkinsovou utkala nejen v tomto rozběhu a semifinále individuální čtvrtky, ale i prvním úseku štafety - foto v článku: www.graf.cz
V něm se trojčlenný tým shodl, že Bobby-Gaye Wilkinsová, členka bronzové jamajské štafety, porušila v Dauhá pravidlo IAAF 32.2(a) – o přítomnosti zakázaných látek v těle. Konkrétně byl nalezen „andarin“, který patří mezi „selektivní modulátory estrogenových receptorů“ (SERM). Tyto nepovolené substance patřící podle Světového antidopingového kodexu mezi antagonisty a modulátory hormonů, nemají žádný vliv na fyzický výkon sportovců. Mohou však potlačovat nežádoucí účinky jiných látek – jak napovídá název, regulují (tlumí nebo stimulují) působení hormonů. V prohlášení „panelu“ dále stojí, že v případu „nejsou žádné výjimečné (a)nebo zvláštní okolnosti“.
To vedlo JAAA k jednoznačnému závěru: „V souladu s tímto rozhodnutím a protože jde o první porušení, byla atletka vyloučena ze všech soutěží na dva roky, podle pravidla IAAF 40.2.“ Dvouletý distanc Wilkinsové začal běžet 9. dubna 2010. Rozhodnutí o diskvalifikaci náleží světové asociaci, která obvykle v těchto případech medaile odebírá. Definitivní však nemusí být ani samotný trest, neboť Jamajčanka může využít možnosti slyšení u mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) v Lausanne. Nedávno CAS rozhodla kvůli nesprávné analýze vzorků o navrácení medailí, které již byly odebrány běloruským kladivářům. (Informovali jsme zde.)
Bronzová štafeta? Zleva Rosolová, Hejnová, Bergrová, Bartoničková
Pokud však IAAF Wilkinsovou a s ní i jamajskou štafetu diskvalifikuje (a nedojde ke zrušení trestu ze strany CAS), dočká se česká výprava na HMS dodatečného bronzu. Původně z Kataru odcestovala bez cenného kovu, stejně jako před dvěma lety ze španělské Valencie. Takto by se přiřadila k 28 zemím, které si pozici na stupních vítězů „vybojovaly na místě“ v Dauhá. Jako důsledek by Jamajka poklesla v medailovém pořadí na deváté příčku. Ztráta šesti bodů v hodnocení umístění do osmičky by je dokonce vyřadila z nejlepší desítky, do níž by se na její konec posunula Česká republika.