Mezuliáníková s Mäki do semifinále
Rozběhy žen na 1500 metrů nám udělaly radost. Hned v tom prvním se postavila na startovní čáru Kristiina Mäki. V kontaktním závodě se držela spíše na zadních pozicích a k nástupu se chtěla odhodlat v závěrečném okruhu. V tom momentě ovšem byla zavřená u mantinelu a musela tak spoléhat, že se před své soupeřky dostane až v cílové rovince. Klíčový duel s Portugalkou Martou Pen Freitasovou zvládla, když ji v čase 4:08.43 za sebou nechala o 15 setin a mohla se těšit z přímého postupu do semifinále.
V něm uvidíme také Dianu Mezuliáníkovou. Ta pro změnu startovala v posledním třetím rozběhu. Měla tu výhodu, že alespoň zhruba znala časy svých soupeřek z předešlých dvou běhů a věděla, jaký výkon by mohl stačit na postup do semifinále. Také ona útočila zezadu. Atak na přímé postupové pozice jí sice nevyšel, ale ve správný moment si posunula své sezónní maximum na 4:06.55 a díky němu se už také může připravovat na zítřejší semifinále. Nejrychlejší rozběhový čas 4:02.68 zaznamenala Etiopanka Gudaf Tsegayová.
Dálkaři Radku Juškovi scházelo k postupu do finále pouhých šest centimetrů. Svěřenec Josefa Karase neprožil zrovna ideální průběh kvalifikace. V prvních dvou pokusech zapsal křížky. V kritickém okamžiku pak sice konečně zaznamenal měřený pokus, ale výkon 787 centimetrů bohužel na účast v elitní dvanáctce nestačil. V celkovém hodnocení obsadí čtrnácté místo. Ze všech kvalifikantů dolétl nejdále Japonec Yuki Hashioka, a to na 818 centimetrů. Naopak obhajující světový šampion Jamajčan Tajay Gayle zapsal tři křížky a do finále se nepodívá.
Tyčkařka Amálie Švábíková nebude na Eugene vzpomínat v dobrém. V kvalifikační větrné loterii bohužel neobstála. O obtížných podmínkách svědčí i fakt, že k postupu stačilo skočit 435 centimetrů napoprvé, což je v posledních letech na světových soutěžích nevídané. Amálie se trápila už na své základní výšce 420 centimetrů, kterou zdolala napodruhé. Další postupná hodnota 435 pak byla nad její síly a ze Spojených států si odveze dělené 26. místo.
Smíšená štafeta na 4x400 metrů se běžela teprve podruhé v historii světových šampionátů. Premiéru si odbyla před dvěma lety v Dauhá. Finále v Eugene mělo strhující doběh. Za bouřlivé podpory domácího publika vbíhala do posledního úseku s poměrně slušným desetimetrovým náskokem sestava Spojených států. Skvělý finiš ovšem předvedly finišmanky dalších dvou štafet. Nejšťastnější byla nakonec Dominikánská republika, která brala titul v letošním nejlepším světovém výkonu 3:09.82. Stříbrné Nizozemsko vylepšilo národní rekord na 3:09.90 a Američané se museli spokojit s bronzem za 3:10.16. V sestavě domácí štafety byla také Allyson Felixová, která při své desáté účasti na MS získala 19 cenný kov ze světových šampionátů.
Už rozběhy mužské stovky naznačily, že se v této disciplíně budou dít velké věci. Hned sedm borců stlačilo své časy pod 10 vteřin a další třeba ani neběželi naplno. Vůbec nejrychlejší byl Američan Fred Kerley za 9.79. Botswaňan Letsile Tebogo vylepšil juniorský světový rekord na 9.94.
V kvalifikaci koulařů potvrdil svou dominanci Ryan Crouser, když se jako jediný dostal přes 22 metrů (22.28). Ve stejné disciplíně žen vrhla nejdále obhájkyně posledních dvou světových titulů Číňanka Gong Lijiao (19.51).