Mistrovská neděle i s národním rekordem

neděle 30. července 2023
Nedělní program mistrovství ČR mužů a žen v Táboře byl přímo našlapaný skvělými výkony. O jeden šokující se postaral vítěz dvoustovky Ondřej Macík, jenž se blýskl novým národním rekordem. Skvělou formu potvrdili také atleti a atletky, kteří nás budou v srpnu reprezentovat na mistrovství světa v Budapešti.

Nový národní rekord byl k vidění ve finále sprintu mužů na 200 metrů. Novým držitelem českého národního  historického maxima je vítězný Ondřej Macík, jenž prolétl zatáčku s rovinkou v čase 20.39, čímž z dva roky starého rekordního zápisu Jana Jirky ukrojil šest setin. Osobák si vylepšil dokonce o celých 25 setin. Stříbrný Eduard Kubelík se stal díky osobnímu rekordu 20.51 čtvrtým nejrychlejším českým sprinterem na této trati. Pro bronz si dosprintoval Tomáš Němejc za 20.82. Čtvrtý Pavel Maslák už s časem 20.95 na medaili nedosáhl.

Svůj devátý mistrovský titul pod otevřeným nebem si v dálkařském sektoru vyskákal český rekordman Radek Juška. Ten se parádně trefil hned do svého prvního pokusu, kdy dolétl na 815 centimetrů, což znamenalo posunutí rekordu mistrovství o pět centimetrů. Doposud ho Radek od roku 2020 držel výkonem 810. Zároveň se jedná také o Juškův nejlepší dálkařský počin od roku 2018. Další osmimetrový skok pak předvedl svěřenec Josefa Karase ještě ve druhé sérii, když zapsal 805 centimetrů. Další medailové pozice obsadili David Jodl (749) a Dan Kováč (736).

Podobně dominantní představení nabídl dívákům v Táboře oštěpař Jakub Vadlejch. Ani on neměl vážnějšího soupeře, tím spíše, když už prvním pokusem poslal své náčiní do vzdálenosti 84.68. V ten moment bylo jasné, že šesté zlato v rámci MČR mu nikdo nevezme. Následujicí dva pokusy se rozhodl vynechat a následně předvedl ještě další tři hody za 80 metrů. Další čtyřiaosmdesátimetrový zápis přidal ještě na samotný závěr (84.57). Stříbro si vyházel Martin Florian za 74.41 a třetí byl díky osobáku 73.96 Kryštof Kozač.

Nikoleta Jíchová se v letošní sezóně na čtvrtce překážek postupně přibližovala hranici 55 vteřin. Už ve včerejším rozběhu naznačila při prvním startu od Zlaté tretry své možnosti, když zaběhla 55.52 a ve finále se konečně dočkala prolomení vytoužené hranice. Pro třetí mistrovský titul v řadě na této distanci si doběhla v kariérním maximu 54.88 a stala se tak po Zuzaně Hejnové a Denise Helceletové teprve třetí českou čtvrtkařkou překážkářkou s osobákem pod 55 vteřin. Zároveň také splnila ostrý limit pro start na mistrovství světa v Budapešti. Stříbrná Ester Bendová si posunula osobní rekord téměř o vteřinu na 56.83. Bronz brala její oddílová kolegyně z Olympu Praha Klára Bartošková též v osobáku 58.19.

Jen o několik minut později padl ve stejné disciplíně mužů další velký kariérní milník a postaral se o to velký favorit mužského finále na 400 metrů překážek Vít Müller. Tomu se poprvé v kariéře podařilo prolomit hranici 49 vteřin, když proběhl cílem vítězně v čase 48.96, čímž ze svého dosavadního kariérního maxima ukrojil 18 setin a zařadil se na druhé místo národních historických statistik za českého rekordmana Jiřího Mužíka. Víťa se raduje už ze svého šestého mistrovského titulu. Na stupně vítězů ho doprovodí stříbrný Bořek Pešta (50.64) a David Bix (50.97).

Strhující závěr mělo finále ženské čtvrtky. V cílové rovince bojovala o titul trojice závodnic. Nejvíce sil měla nakonec přeci jen největší favoritka Lada Vondrová, která zvítězila ve vyrovnaném osobním rekordu 51.13, což je na chlup stejný čas, jakým kralovala i loňským mistrákům v Hodoníně. O setinu také posunula svůj letošní nejlepší český výkon z mítinku v Ženevě. Z titulu mistryně republiky pod otevřeným nebem se raduje už počtvrté. Za bouřlivé podpory domácího publika si doběhla pro stříbro Lurdes Gloria Manuel, která navíc nečekaný úspěch ozdobila novým juniorský národním rekordem 51.23. Zápis Barbory Malíkové z roku 2020 vylepšila o 42 setin a zařadila se na dělené osmé místo českých historických tabulek mezi ženami právě po bok stejné závodnice. Bronzová Tereza Petržilková si letos už poněkolikáté posunulé své kariérní statistiky. Její nový osobní rekord má hodnotu 51.25.

Podobně napínavé bylo také finále závodu mužů na 400 metrů. V něm uhájil pozici vedoucího muže letošních národních tabulek Matěj Krsek, jenž triumfoval na mistrovství ČR už počtvrté v řadě, tentokrát bral zlato v čase 45.79. Jen o desetinu pomalejší byl Patrik Šorm na stříbrné pozici (45.89). Ještě těsnější pak byl duel o bronz, kde rozhodovaly o zbývajícím umístění na stupních vítězů pouhé dvě setiny, které hrály ve prospěch Michala Desenského (46.44) před Janem Tesařem (46.46).

Koulařský kruh měl jasného a očekávaného vládce. Všech šest pokusů českého rekordmana Tomáše Staňka letělo za 20 metrů a ten nejdelší měřil 21.13. Svěřenec Petra Stehlíka si tak z Tábora odveze už svůj sedmý titul. Stříbro získal jeho tréninkový kolega Tadeáš Procházka za 18.15. Bronz putuje do Plzně zásluhou Tomáše Procházky, jenž si vylepšil osobní rekord na 17.53.

O vítězství Amálie Švábíkové v mistrovském klání tyčkařek nebylo pochyb a také zisk svého čtvrtého venkovního titulu ověnčila velmi kvalitním výkonem, když překonala laťku ve výčce 460 centimetrů. Následně se ještě třikrát pokoušela na 473 centimetrech o posunutí svého kariérního maxima, ale tato hodnota jí prozatím odolala. Hned o deset centimetrů si posunula kariérní maximum stříbrá Viktorie Ondrová, která se úspěšně přenesla přes 430 centimetrů a posunula se na třetí místo českých historických tabulek mezi juniorkami. Třetí skončila Nikola Pöschlová za 420 centimetrů.

Výška mužů byla taktickou bitvou obhájce titulu Jana Štefely s tradičním rivalem a oddílovým parťákem z plzeňské Škodovky Josefem Adámkem. Pořádí mezi těmito dvěma borci se několikrát prohodilo a nakonec z tohoto duelu vyšel vítězně Štefela, jenž úspěšným skokem na 221 posunul o jeden centimetr hodnotu vlastního nejlepšího českého výkonu této sezóny z ME družstev v Chorzówě. Adámek zopakoval loňské stříbro v sezónním maximu 217 centimetrů. Třetí byl Jakub Bělík za 209 centimetrů.

V oštěpu žen si posledním možným pokusem vyházela svůj premiérový titul Petra Sičaková, když se díky hodu do vzdálenosti 58.60 dostala před do té doby vedoucí Barboru Špotákovou, která si při své rozlučce na MČR pověsila na krk stříbro za 57.13 a získala už svůj osmnáctý cenný kov z domácího šampionátu. Bronzovou pozici obsadila loni druhá Nikol Tabačková (56.66).

Nikola Bendová včera získala svůj premiérový titul na stovce a přemožitelku nenašla ani ve finále dvojnásobné trati, když svou oblíbenou dvoustovku vyhrála v čase 23.33 a v této disciplíně je mistryní republiky už potřetí. Za ní finišovala dvojice reprezentantek USK Praha. Stříbro si na krk pověsí Natálie Kožuškaničová za 23.61. Třetí byla Marcela Pírková (23.77), která jen několik desítek minut předtím byla čtvrtá ve finále čtvrtky v osobáku 53.39.

Ve finále mužské osmistovky se o tempo staral Filip Šnejdr. Ovšem na šestistovce se před něj dostal Jakub Dudycha a jeho nástup byl úspěšný, když to byl právě on, kdo se stal národním šampionem pro letošní rok v čase 1:47.68. Šnejdr pak uhájil stříbro za 1:48.46 před dotírajícím Danielem Kotyzou (1:48.46).

Kimberley Ficenec si v podstatě odtáhla finále žen na 800 metrů a doběhla si pro zasloužený titul v čase 2:03.99. Zlatý úspěch zopakovala po dvou letech. Důvod k radosti měly také další dvě medailistky, protože si zaběhly osobní rekordy. Stříbro získala Pavla Štoudková za 2:04.06. Bronzová Natálie Millerová se s osobákem 2:04.37 stala pátou nejrychlejší juniorkou české historie.

Velmi kvalitních časů na poměry mistrovství republiky dosáhli všichni tři medailisté závodu mužů na 1500 metrů. Úspěšným obhájcem titulu byl Filip Sasínek, jenž zvítězil v čase 3:38.71. Hranici 3:40 atakoval také stříbrný Jan Friš. Nakonec mu odolala jen o 19 setin (3:40.19). Bronz vybojoval Jakub Davidik za 3:41.50.

Kristiina Mäki byla před dvěma dny druhá na patnáctistovce v rámci finského národního šampionátu a pro zlato si doběhla v neděli i na tom českém. Česká jednička této disciplíny byla naprosto dominantní, když získala páté zlato z MČR na této trati ve velmi pěkném čase 4:12.71. Druhá byla vítězka stýplu Soňa Kouřilová v osobáku 4:23.86. Na stříbro z osmistovky navázala mílařským bronzem Pavla Štoudková (4:24.11).

Patrik Hájek potvrdil pozici české kladivářské jedničky, když prodloužil svou dominanci i v rámci mistrovství České republiky díky čtvrtému titulu v řadě. Ten letošní si zajistil výkonem 73.77. V závěrečné sérii se vyhoupl na stříbrnou pozici díky hodu na 63.83  Samuel Camara. Bronz vybojoval díky novému osobnímu rekordu 61.74 Bohumil Janoušek. Hájek však nebyl autorem nejdelšího pokusu v soutěži. Ten patřil Ukrajinci Volodymyrovi Myslyvchukovi, který zaznamenal 74.20. Do mistrovské soutěže se ovšem přirozeně jeho zápis nepočítal.

Michaela Kučerová získala v minulých letech pod otevřeným nebem už pět mistrovských medailí ve skoku do dálky. Ta nejcennější jí však stále unikala. To se změnilo letos v Táboře, když zvítězila skokem na 615 centimetrů. Stříbro brala Daniela Volná (610) a třetí byla vítězka včerejšího trojskoku Linda Suchá (609).

Petr Jelínek, foto: Jiří Marek