Mistrovská neděle záplavou rekordů

neděle 25. února 2018
Druhý den mistrovství České republiky juniorů a dorostu přinesl dva štafetové národní rekordy a dalších pět rekordů šampionátu.

Hned v úvodu nedělního programu se diváci v ostravské hale dočkali nového rekordu mistrovství v trojskoku juniorek. Táborská Adéla Záhorová útočila na historické maximum šampionátu Gabriely Vaculové z roku 2003 po celou soutěž a nakonec se jí to v závěrečné sérii podařilo, když doskákala na 12.71 a zápis své předchůdkyně vylepšila o jeden centimetr. Pro Záhorovu se jednalo již o třetí titul z tohoto mistrovství.  V sobotu vyhrála dálku a byla nejrychlejší na šedesátce. „Byl to opravdu skvělý víkend. Rozhodně jsem nečekala, že získám tři zlaté medaile. V dálce jsem sice chtěla skočit přes šest metrů, což se nepodařilo, ale zase mě překvapila šedesátka, protože se mi v podstatě křížila právě s dálkou a bylo docela náročné přebíhat. Velkou radost mám z trojskoku, protože ho vůbec netrénuji a nevěděla jsem, co od něj mám čekat,“ zhodnotila své vystoupení. Spokojena mohla být i stříbrná Ema Maštalířová, která si vylepšila osobák na 12.62.

Vynikající úroveň měla čtvrtka juniorů, kde zvítězil kladenský Matěj Krsek v novém rekordu mistrovství 47.62 a za národním rekordem Václava Hřícha z roku 1990 zaostal o pouhých devět setin. Pro Matěje se po šedesátce jedná o druhý titul z tohoto mistrovství. „Jsem moc potěšený. Byla to teprve má třetí čtvrtka v hale. Trošku jsem se toho bál, protože jsem nevěděl, jak to rozběhnout. Naštěstí mi zbyly síly i do závěru, kde se mi podařilo ještě zrychlit,“ řekl. Z osobáku 48.26 se mohl těšit stříbrný Filip Ličman z Plzně. Bronz si pověsil na krk Ondřej Holub z Pardubic za 48.61. Stejnou trať v kategorii dorostenců opanoval Krskův oddílový kolega Daniel Lehar v letošním nejlepším čase 50.05. V cíli ho následovali pardubický Ondřej Mikeš (50.64) a Ondřej Kuban z Olympu (50.75). Dívčím kategoriím kralovaly závodnice Olympu Brno. Finále juniorek vyhrála Edita Sklenská (56.17) před Dominikou Bochníčkovou z Moravské Slavie Brno (56.97) a Veronikou Petráskovou z USK Praha (rovněž 56.97). Dorostenecké zlato získala Kateřina Dlabajová v čase 56.82 před čáslavskými závodnicemi Annou Kozlovou (56.97) a Jitkou Novosadovou (57.25).

Na dvoustovce dorostenek potvrdila papírové předpoklady Barbora Šplechtnová, která navíc svůj primát ozdobila rekordem šampionátu 24.17. Tímto časem se sprinterka z pražského Olympu zároveň zařadila na druhé místo historických tabulek na halové dvoustovce za Hanou Benešovou, která má v držení dorostenecký národní rekord 24.03. Dva roky staré historické maximum mistrovství Anny Kerbachová překonala Šplechtnová o osmnáct setin. „Moc jsem se na závod těšila, i když jsem byla hodně nervózní, ale bojovala jsem až do konce a vyšlo to,“ zářila po doběhu. Zdatnou soupeřkou jí byla plzeňská Linda Hettlerová, když si vyběhla zasloužené stříbro v novém osobáku 24.27. Na bronzový stupínek vystoupala jablonecká Barbora Hůlková (25.11). Ve finále juniorek na 200 metrů vyhrála Agáta Kolingerová ze Slavie v čase 24.57 před vítkovickou Štěpánkou Kolářovou (24.79) a brněnskou Věrou Holubářovou (24.83).

Že je dráha v ostravské hale opravdu rychlá, potvrdil i vítěz finále na 200 metrů juniorů Tomáš Němejc z Českých Budějovic, když atakoval dokonce i loňský národní rekord Jiřího Poláka. Do něho mu nakonec výkonem 21.26 chybělo jen osm setin. Stříbrný byl Daniel Vejražka z Klášterce nad Ohří, jenž zaběhl 21.31. Těsný souboj o bronz vyzněl lépe pro Adama Havlase z Olympu (21.89), který o setinu porazil čtvrtého Tomáše Nevoleho ze Spartaku Praha 4 (21.90).

Na dvoustovce dorostenců vybojoval své druhé mistrovské zlato Jiří Pechar. Překážkářský rekordman ze Sparty ukázal, že umí být pekelně rychlý. Svým vítězným časem 21.89 se zařadil na třetí místo historických halových tabulek v této kategorii. Pro stříbro si dosprintoval Tobiáš Dvorský z Třebíče (22.03) a z bronzu se radoval Ondřej Havelka ze Slavie (22.55).

O další překonání historického maxima mistrovství se postarala vítězka osmistovky dorostenek Denisa Folková z Jablonce. Ta nastoupila svým soupeřkám v závěrečném okruhu a cílem proběhla v čase 2:12.01, čímž ukrojila z dosavadního rekordu Elišky Nerudové z roku 2013 devět setin. Zároveň zaběhla letošní nejrychlejší čas ve své kategorii. „Letos jsem zatím běžela jen jednu osmistovku a navíc to bylo ve víceboji, takže jsem věřila, že ten čas zlepším, ale až takový posun jsem nečekala. Přípravu jsem absolvovala jako vždy, ale pak jsem byla nemocná. Když jsem vbíhala do posledního okruhu, tak jsem zkusila zafinišovat a vyšlo to,“ uvedla. Stříbro brala Zuzana Porubčanová z Počerad (2:14.48) a na třetí příčce finišovala Lucie Zvolánková z Aritmy (2:15.34). Mezi juniorkami triumfovala Anita Žáková z Berouna (2:12.88) před Michaelou Červínovou z Lovosic (2:14.18) a plzeňskou Annou Surákovou (2:15.24).

Až v samotném závěru mistrovství padaly také národní rekordy. Ve štafetě na 4x200 metrů dorostenek ho obstaraly sprinterky z Jablonce. Sestava Novotná, Rappová, Kopecká a Hůlková zaznamenala čas 1:41.78 a vylepšila slávistické maximum z loňského roku o šest desetin. Pro stříbro si doběhly atletky z Plzně (1:42.05) a bronzová byla děvčata ze Slavie (1:43.79).

Stejně úspěšní byli také dorostenci ze Slavie. Čtveřice Höffner, Wijas, Ornst a Havelka se radovala z vítězství i nového národního historického maxima 1:29.97. Stali se tak první dorosteneckou štafetou na 4x200 metrů, která stlačila svůj čas pod 1:30. Druzí doběhli atleti z Olomouce (1:31.72) a třetí byla Plzeň (1:31.94).

Jen tři setiny chyběly štafetě juniorek USK Praha k překonání národního klubového rekordu. Kvartet Kaiserová, Petrásková, Turnerová a Kerbachová zaběhl 1:39.93, což je nový rekord mistrovství. Na stupně vítězů se vešly ještě štafety Olympu Brno (1:41.75) a Slavie Praha (1:42.12). Štafetové klání juniorů vyznělo nejlépe pro sprintery Českých Budějovic (1:28.49). Pódiová umístění pak vybojovaly ještě štafety Olympu (1:28.49) a Pardubic (1:29.73).

Na půlce dorostenců se rozhodovalo až v závěrečném finiši, ve kterém měl nejvíce sil vítkovický Martin Kovačech a zvítězil v letošním nejlepším dorosteneckém čase 1:54.93. V těsném doběhu porazil nakonec stříbrného Jakuba Davidíka (1:55.03), jenž většinu finálového závodu odtáhl. Bronz putuje do Třebíče zásluhou Tadeáše Janíka (1:55.86). Juniorské finálové drama na stejné distanci rozhodl v posledním kole ve svůj prospěch Roberto Fajardo Strnad z Klášterce nad Ohří (1:55.12) před Jakubem Škojecem z Hodonína (1:55.43) a Jakubem Karlachem z Plzně (1:56.03).

Skvělé atmosféry využil ke kvalitnímu výkonu vítěz koulařské soutěže juniorů Michal Forejt. Svěřenec trenérky Lucie Plašilové si dokázal vylepšit osobní rekord na 18.08 a bral titul. Stříbrný stupínek obsadil Jakub Héža z Olomouce za 17.21 a bronzový skončil Tadeáš Procházka ze Slavie (16.78). „Jsem maximálně spokojený. Cílem bylo hodit osmnáct metrů, což se podařilo. Věděl jsem, že na to mám, stačilo se trefit. Moc mi pomohla atmosféra v hale, která byla přímo skvělá. Závod jsem si parádně užil,“ sdělil své dojmy borec, jehož specializací je hod diskem.

V kouli juniorek dominovala hlavní favoritka Denisa Přečková z Vítkovic, která poslala své náčiní do vzdálenosti 14.42. K bronzu z překářek přidala stříbro v koulařském kruhu vícebojařka Anna Kerbachová. Pro tu je výkon 13.46 novým osobním rekordem. Třetí skončila specialistka na disk Barbora Tichá (12.45).

Z juniorských mílařských titulů se radovali Eliška Surmová z Vítkovic (4:33.52) a Daniel Kotyza z Univerzity Brno (4:06.67). Pro Kotyzu se jednalo již o druhý titul. V sobotu byl nejrychlejší na dvojnásobné trati. Dorostenecké zlaté medaile získali Anna Málková (4:36.53) a nymburský Ondřej Hodboď (4:06.28).

Roli hlavního favorita zvládl ve výšce juniorů na výbornou hradecký Marek Bahník, jenž jasně zvítězil úspěšným skokem na 211 centimetrech. Velkým překvapením bylo stříbro Martina Vaňka ze Spartaku Praha 4, který si vylepšil osobák o osm centimetrů na 204. Bronz bral za rovné dva metry kladenský Roman Jonák. Jediný Jan Štefela z Plzně dokázal ve výšce dorostenců zdolat dvoumetrovou hranici. Jeho vítězný výkon měl hodnotu 203 centimetrů. Naopak jediný centimetrů pod dvěma metry zaostal stříbrný Jakub Kunt z Uherského Hradiště.

Tyčkařská mistrovská klání uzavřeli junioři. Na nejvyšší stupínek vystoupal Filip Bartoněk z Olympu Praha, jenž se přenesl přes laťku ve výšce 475 centimetrů. Stříbrný Jan Švec z Jihlavy zapsal 453 a bronzový byl Patrik Seidl (423).

V trojskoku dorostenců byl suverénní Jakub Kunt, když doskákal na 14.08 a ke stříbrným medailím z dálky a výšky přidal i kov nejcennější. Mezi dorostenkami si odveze zlato ze stejné disciplíny Leona Vokálová z Jablonce (11.87).

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben