Mistrovská obhajoba Dukly a USK

neděle 26. srpna 2018
V Uherském Hradišti vyvrcholila sezóna klubových soutěží. Mistrovství republiky družstev opět ovládli muži Dukly Praha a ženy USK Praha.

Pro mužský tým Dukly se jedná již o osmapadesátý mistrovský titul. Stříbro vybojovali borci z Olympu Praha a z bronzu se mohli těšit atleti z Univerzity Brno.

Ženy USK se letošním osmadvacátým triumfem v historické statistice dorovnaly na Olymp Praha, jehož atletky tentokrát zůstaly bez medaile. Univerzitní sportovní klub letos doprovodily na stupně vítězů závodnice Dukly Praha, které braly stříbro a bronz putuje do Vítkovic.

Svůj vlastní národní rekord na trati 5000 metrů vylepšila chodkyně Anežka Drahotová. Stříbrná medailistka z ME v Berlíně neměla v závodě vážnou konkurentku a cílem prošla v čase 20:48.75, čímž ze svého čtyři roky starého českého historického maxima z MSJ v Eugene ubrala více než půl minuty. V letošních světových tabulkách patří Anežce na této netradiční trati druhé místo.

Nejkratší sprint na 100 metrů opanovala Klára Seidlová z USK Praha. Její vítězný čas měl hodnotu 11.55. Velmi vyrovnanou soupeřkou jí byla brněnská Marcela Pírková (11.62). Třetí byla Jana Slaninová z Vítkovic (11.83). Na mužské stovce se radovala z plného bodového zisku Olomouc, kde zvítězil Ján Volko v čase 10.27 před Dominikem Záleským z Univerzity Brno (10.36) a Janem Velebou z Dukly (10.47).

Na dvojnásobné trati byla nejrychlejší Marcela Pírková z Olympu Brno, když proběhla zatáčku s rovinku v čase 23.41. Oproti stovce si o jednu příčku polepšila druhá Jana Slaninová (23.78). Jako třetí dosprintovala Alexandra Bezeková z Plzně (23.86). Pekelně rychlý čas předvedl vítěz dvoustovky mužů Ján Volko, kterému časomíra ukázala 20.28.. Volkovi bohužel foukal do zad vítr 6.4 m/s, což jeho výkon znehodnotilo. Podobně tomu bylo i u druhého Jana Jirky (20.56) nebo třetího Jana Veleby (20.94).

O jeden z nejkvalitnějších výkonu nedělního programu v Uherském Hradišti se postaral na čtvrtce překážek Vít Müller, jenž v nepříznivých povětrnostních i teplotních podmínkách zaběhl velmi solidní čas 50.31. Dukelský double doplnil druhý Martin Kučera (51.13).

Velmi solidní úroveň mělo kladivo žen. Hned čtyři závodnice se dostaly přes šedesát metrů. Těsný souboj o prvenství vyzněl lépe pro Terezu Královou z USK, která hodila 63.84 a porazila Kateřinu Šafránkovou z Dukly o pouhých dvacet centimetrů (63.64). Třetí skončila Kateřina Skypalová za 61.64, když za sebou nechala jen o čtrnáct centimetrů zpět brněnskou Kateřinu Chlupovou (61.50).

Ženská dálkařská soutěž patřila závodnicím z USK Praha, které obsadily dvě první místa. Zvítězila Lucia Vadlejch, která s podporou větru 3.0 m/s do zad dolétla na 628 centimetrů. Druhým místem ji podpořila Kateřina Cachová, když zapsala 605 centimetrů. Šestimetrovou hranici zdolala ještě třetí Jana Velďáková (603). Mužskému dálkařskému klání jasně dominoval Radek Juška, jenž triumfoval výkonem 780 centimetrů.

Závod oštěpařek byl v jasné režii závodnic z Dukly Praha, které obsadily první čtyři pozice. Nejlepšího výkonu a plného bodového zisku dosáhla dle očekávání sedmá z mistrovství Evropy v Berlíně Irena Šedivá, jejíž náčiní dolétlo v páté sérii na 57.36. Pouhé tři pokusy stačily k hladkému prvenství Petru Frydrychovi v soutěži mužů. Nejdelší z nich měřil 69.72.

Na mužské osmistovce proběhl očekávaný souboj trojice hlavních favoritů. Z nich měl nakonec nerychlejší finiš Filip Šnejdr z pražské Slavie, který triumfoval v čase 1:49.06 a poradil si s dukelským duem Lukáš Hodboď a Jan Kubista. Mezi ženami si s dvěma okruhy nejlépe poradila Simona Vrzalová v čase 2:05.73.

Na stovce překážek připsala další cenné body pro USK Praha Kateřina Cachová, když proběhla cílem jako první v čase 13.50. Druhá skončila Kateřina Dvořáková z Dukly za 13.60 a šest bodů za třetí místo brala vítkovická Stanislava Lajčáková (13.81). Na stodesítce překážek byl nejrychlejší olomoucký Martin Pokorný za 14.31.

Mužskou čtvrtku opanoval Michal Desenský z Olympu Praha (47.58) před Patrikem Šormem (47.76) a oddílovým kolegou Janem Tesařem (47.86). Mezi ženami patřil nejlepší čas Zdeňce Seidlové, která proběhla jeden okruh za 54.14. V cíli jí následovaly Alena Symerská z Olympu Brno (54.26) a Alexandra Bezeková z Plzně (54.31).

V závodech na 3000 metrů měli nejrychlejší finiš Jan Friš z Dukly Praha (8:30.70) a Kristiina Mäki z Olympu Praha (9:20.10).

V mužské tyčce si připsala výrazný bodový zisk Dukla Praha, a to zásluhou Jana Kudličky, který vyhrál za 520 centimetrů a také druhého Michala Balnera (480). Mezi ženami potvrdila roli papírové favoritky juniorská mistryně světa Amálie Švábíková, když se úspěšně přenesla přes 420 centimetrů.

Ve výškařském sektoru dokázaly jen dvě závodnice skočit 178 centimetrů. Lepší zápis přisoudil první místo Michaela Hrubé z USK před Nikolou Strachovou z Olympu Praha. Mužský závod patřil Jaroslavu Bábovi (208).

Koulařské primáty si připsali Markéta Červenková (15.94) a Martin Novák (18.14). Oba hají barvy Dukly Praha.