Mistrovství dvaadvacítek v poločase

sobota 19. září 2020
Na stadionu Střelnice v Jablonci nad Nisou v sobotu odstartovalo mistrovství České republiky mužů a žen do 22 let. Nejlepší výkony padaly v tyčkařském a výškařském sektoru. Skvělé časy byly k vidění na stovce s překážkami i bez.

Vrchol prvního soutěžního dne obstarali tyčkaři. V napínavé taktické bitvě si vedl nejlépe Dan Bárta. Závodník Dukly Praha, který právě v Jablonci s atletikou začínal, si dokázal o celých 11 centimetrů vylepšit osobní rekord z letošního MČR v Plzni, když se úspěšně přenesl přes laťku ve výšce 552 centimetrů. Zároveň se také dostal do čela letošních národních tabulek, odkud sesadil svého zkušenějšího tréninkového parťáka Jana Kudličku. Ten doposud kraloval této statistice výkonem 551. Spokojen mohl být také stříbrný Matěj Ščerba, který skočil 541 centimetrů, čímž si vyrovnal venkovní osobák. Bronz vybojoval David Holý za 521.

Výškař Marek Bahník zahájil soutěž v momentě, kdy už měl pouze jednoho soupeře v osobě Marka Peřicha ze Spartaku Praha 4, který zdolal 209 centimetrů, což pro něj znamenalo posunutí kariérního maxima o pět centimetrů a odměnou mu byla stříbrná medaile. Bahník byl pak naprosto suverénní a získal svůj první titul v kategorii do 22 let za 215 centimetrů. Bronz putuje do Brna zásluhou Ondřeje Vodáka. Ten však nejspíš pomýšlel na lepší výkon než 203 centimetrů. Mezi ženami potvrdila papírové předpoklady Alena Panovská z Tábora, která jako jediná překonala 175 centimetrů.

Jen dvě setiny za rekordem šampionátu, který mají společně v držení Lucie Koudelová a Helena Jiranová, zaostala vítězka stovky překážek Markéta Štolová. Svěřenkyně trenérky a české rekordmanky na této trati Lucie Škrobákové neměla ve finále vážnější soupeřku a suverénně si doběhla pro titul v čase 13.40. Druhá byla její oddílová kolegyně z USK Praha Nicoleta Turnerová za 14.04 před jabloneckou Vendulou Štanclovou (14.15). Na stodesítce překážek byl nejrychlejší Vilém Stráský z Univerzity Brno za 15.02.

Cesta Jiřího Poláka za mistrovským titulem na stovce byla poměrně komplikovaná. V rozběhu byl totiž původně diskvalifikován za ulitý start. Následně však uspěl s protestem a absolvoval tak náhradní běh. Přesto, že v něm neměl žádného soupeře, s přehledem postoupil do finále. V něm už potvrdil vynikající formu, když nezůstal daleko za historickým maximum mistrovství. Rovinku prolétl ve finále vítězně v novém osobním rekordu 10.51 a na rekordní zápis Zdeňka Stromšíka ztratil čtyři setiny. Osobák si srazil o dvě setiny. Poměrně zdatně mu šlapal na paty Štěpán Hampl z Olympu Praha, který bral stříbro za 10.56. Na bronzový stupínek vystoupal liberecký Jan Trafina (10.76). Ženskou stovku ovládla Tereza Marková ze Slavie Praha (12.23).

Mužský disk skončil naprostou dominancí borců z oddílu AK Škoda Plzeň. Svůj druhý titul v této kategorii získal Jakub Forejt, jenž poslal své náčiní do vzdálenosti 54.85. Jeho bratr Michal se tentokrát musel spokojit s bronzem a výkonem 51.12. Mezi dvojčata se vklínil jejich oddílový kolega Petr Procházka, když si hodil nový osobák 52.14. V disku žen vyhrála hlavní favoritka Barbora Tichá za 46.70.

Svou letošní neporazitelnost v domácí konkurenci potvrdil kladivář Patrik Hájek. Ten zvítězil i v devátém závodě, do kterého letos nastoupil. Zlatou medaili si vysloužil hodem na 66.54. Druhý byl čerstvý český juniorský rekordman Jan Doležálek z Pardubic za 64.63. Ve stejné disciplíně žen vyhrála v novém osobním rekordu 59.25 Tereza Holcová ze Staré Boleslavi.

Oproti výšce si polepšil v trojskoku rekordman mistrovství Ondřej Vodák. Výkon 15.40 mu ovšem na úspěšnou obhajobu nestačil. Přemožitelem se mu stal Zdeněk Kubát z Dukly. Trojskokanská kometa této sezóny přidala ke stříbru mezi muži nejcennější kov v kategorii do dvaadvaceti let. V Jablonci kraloval za 15.93. Závod žen vyhrála dle očekávání Emma Maštalířová (12.47).

Nejdelší běžeckou distancí šampionátu byla pětka. V té mužské byl nejrychlejší Jan Pešava z Hvězdy Pardubice za 14:40.75. Závod žen na 5000 metrů vyšel nejlépe Haně Pavelkové z Mostu (17:10.83).

Celý program uzavřely štafety na 4x100 metrů, kde zvítězily ženy z USK Praha za 47.02 a muži Olympu Praha v čase 41.37.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Martin Edlman