Mladé olympioničky už jsou zpět v Česku
Unavené po dlouhé cestě a také samozřejmě po třech nabitých týdnech strávených na druhém konci světa. Tak vypadali účastnící historicky druhé olympiády mládeže, která se konala v čínském Nankingu. Hřát je mohlo, že přivezli velice slušný výsledek vyjádřený v úhrnu osmi medailemi. „Jsem maximálně spokojený. Tolik medailí nás i trochu zaskočilo, ale samozřejmě moc příjemně,“ přiznal šéf mise a bývalý vynikající kanoista Martin Doktor.
Výpravu na letišti přivítal také ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek. „Věřím, že ve vás zůstanou zážitky spojené s olympijskými hrami mládeže celý život a stanou se hnacím motorem vaší kariéry,“ řekl mladým sportovcům hned po příletu ministr a dodal, že udělá maximum pro vybudování kvalitního zázemí pro jejich další přípravu: „Ve spolupráci s Českým olympijským výborem uděláme, co bude v našich silách, aby se pohyb stal pro české děti a mládež pevnou součástí jejich programu na školách i mimo ně a aby měli profesionální i amatérští sportovci dostatečně kvalitní a moderní sportoviště.“
Šestice nominovaných atletek k úspěchu výpravy přispěla především čtyřmi užšími finále a bronzem, který ve výšce vybojovala Michaela Hrubá. „Podařilo se naplnit, s čím jsme odjížděli, byť některé výsledky mohly být za určitých okolností ještě lepší, a to i ta Míšina medaile. Ale to ví i ona sama,“ zhodnotil svazový trenér Tomáš Purman.
Hrubá jeho slova nepřímo potvrdila. „Chtěla jsem vyhrát, také jsem měla ze startujících před závodem nejlepší výkon, ale zatímco mě to moc nešlo, holky si naskákaly osobáky. Zprvu jsem byla ze svého výsledku smutná, ale teď už jsem ráda alespoň za ten bronz,“ prohlásila svěřenkyně Ctibora Nezdařila, který přidal také svůj pohled. „Přiznám se, že z naší strany k určitému podcenění, mysleli jsme si, že pohodlně shrábneme zlato a ono to tak nebylo. Soutěž se vyvinula ve velmi kvalitní, a i když Míša podala výkon, o němž jsme předpokládali, že na něj bude po tom všem cestování mít, na nejlepší to nestačilo. Také je třeba říct, že tato akce byla na rozdíl od mistrovství světa juniorů, kde skončila druhá, spíše takovou společenskou událostí. Závodníci tu měli plno dalších aktivit a vesnice žila natolik, že se v ní snad ani nešlo koncentrovat na plnohodnotný výkon,“ řekl Nezdařil.
Jako příklad toho, že nešlo o tak úplně standardní soutěž, zmínil smíšené štafety na 8x100 m, do kterých byli nalosováni atleti napříč zeměmi i disciplínami, takže se sprinteři potkali s vrhači, skokany či běžci. „A pak to dokonce standardně vyhlašovali! To už se mohli dávat medaile za házení šišek,“ dodal trenér v nadsázce. Jeho svěřenkyně s ním názor sdílela, byť právě v této disciplíně získala bonusový bronz navíc. „Určitě mi to přišlo zvláštní a dokonce bych řekla i nespravedlivé. Kdo vyfasoval nešťastně složený tým, neměl šanci, byť by se snažil sebevíc. Proto bych ráda tu medaili věnovala ostatním z týmu a chtěla bych ji vystavit někde na svazu jako upomínku na tuto olympiádu,“ prohlásila Hrubá. Spolu s ní českou atletiku úspěšně reprezentovaly překážkářka Tereza Vokálová (4. místo), tyčkařka Zuzana Pražáková, koulařka Lada Cermanová (obě 8. místo), sprinterka Veronika Paličková a kladivářka Lucie Staňková (obě šesté ve finále B).