Mládežníci bojovali o tituly i při mezistátku
O pohár mistrů
Začněme v pražském Edenu, kde se hrálo pochopitelně nejen o cenné kovy, ale také o účast v příštím ročníku evropského klubového poháru. V kategorii juniorek se nic nemění, obhájkyně z brněnského Olympu totiž deklasovaly zbytek republiky natolik, že ani součet stříbrných Vítkovic a bronzového Kolína by na jejich obří 340.5bodový zisk nestačil. To stejně mladí chlapci rozehráli o poznání vyrovnanější medailovou partii, vítěznou domácí Slavii Praha s 232.5 bodu a loňské šampiony ze Sokola Opavy dělilo 33.5, mezi ně se pak „na půl cesty“ vklínili vítkovičtí junioři, a tak si odvezli do Ostravy spolu s dívkami pořádnou stříbrnou kolekci.
A k vidění byly přes závěr sezony i pěkné výkony. Vypíchnout zcela jistě zaslouží dvoustovka Jan Jirky (21.65), stovka překážek Jany Sotákové (14.16 v protivětru 1.3 m/s), výška Slovenky Lucie Mokrášové (177), dálka - věkem dorostence - Jiřího Sýkory (715) či oštěp Jana Kubeše (69.22).
Bakalárův rekord
V Jablonci nad Nisou se utkaly nejlepší dorostenecké týmy a i když nebyl ve hře postup „do mezinárodních vod“, radost to šampionům neubíralo, jak dokazují fotky Milana Brzka (dívky) a Vítka Peruna (chlapci). O mistrech republiky, zvláště mezi dorostenkami, nebylo pochyb, plzeňská Škodovka si před ostatními vybudovala takřka stobodový náskok, když jich nasbírala 237. Souboj o zbylé medaile je důkazem, jak v soutěžích družstev hraje roli každý bodík: druhé a páté místo dělilo pouhých jeden a půl, stříbrný Tábor a bronzová pražský Slavia pak sečetly shodně (!) 147.5 b, následovaly Jablonec 147, Česká Lípa 146. Dorostenci připravili podobnou zápletku „pouze“ v boji o bronz, kde byli šťastnější Kladenští, o bod na úkor Slavie. Titul patřil Olomouci s 205 b, o 20.5 b před Hradcem Králové.
Pouhých dvacet dní vydržel ve statistice jako dorostenecký rekord čas Marka Bakalára z MČR družstev dospělých (10.51), a to díky jemu samotnému. V Jablonci, kde kladenský talent na rozdíl od Tábora neměl vážného konkurenta, se přesto dokázal jako první sprinter této kategorie dostat po 10.5 – o dvě setiny. Jistě mu k takovému výkonu pomohly i takřka ideální větrné podmínky, 1.9 m/s v zádech. Bakalár však pro svůj „šťastně“ bronzový tým přidal ještě dalších 22 bodů, to když si neméně suverénním způsobem poradil se soupeři na 200 i 400 metrů (21.73 a 48.99). Sprinterský double v kvalitních výkonech 12.19 a 24.96 zvládla Andrea Školová, v tyči se blýskl Jan Jánský (480).
Žactvo druhé, NR v oštěpu
Při mezistátní utkání žactva přibyly po letech soubojů se Slovenskem další tři země. Jako nejzdatnější soupeř se pro českou reprezentaci se v Rijece ukázalo Maďarsko, které nakonec o 45 bodů zvítězilo. Třetí příčka zůstala doma v Chorvatsku před Slovinskem, poslední skončili naši východní sousedé. V českém souboji s Maďary lépe sekundovaly dívky, které ztratily jen sedm bodů, chlapci 40, dílčí úspěch se podařil ve smíšené štafetě 4x300, v níž Maďary společně předčili. A řadu prvenství se povedlo vybojovat také individuální disciplínách – jednoduché to nebylo, vždyť startovali vždy 2 z jedné země, tedy deset závodníků.
Mimořádným výkonem se k triumfu dostala Natálie Durčáková, jejíchž 51.63 se stalo horkým adeptem na národní rekord v nově zavedeném 500gramové oštěpu (NR bude ustaven po sezoně). Z žákyní ještě plným 11bodovým ziskem přispěly Veronika Paličková na100 metrů – a byla ještě na třístovce hned za vítěznou Zdeňkou Seidlovou –, dále Natálie Kolajová při 600 m, Michaela Bičianová (300 m př.). O výrazný příspěvek se postaraly také dvojčata Barbora a Kateřina a Dvořákovy, které podlehly 100 m překážek pouze Slovince Loparnikové, Kristýna Zbraňková skončila v kouli druhá, stejně jako štafeta 4x100 metrů (Paličková, Kerbachová, Zlatníková, B. Dvořáková).
Také žáci zabodovali především na ovále. Stovce kraloval Dominik Müller, trojnásobné trati Jáchym Procházka, kilometr si podmanil Pavel Horníček, chodeckou trojku Tomáš Gdula. 100 metrů překážek ovládl Tomáš Pulíček, jenž pak spolu s Davidem Sklenářem našel jediného přemožitele na 300 m př. A výčet běžeckých triumfů korunovala krátká štafeta ve složení Müller, Urban, Hajnyš, Procházka. Disciplíny v poli pohříchu zaostávaly, stropem se stala třetí místa v dálce (Filip Navrátil) a tyči (Dan Bárta).