Mládežnická družstva bojovala o tituly

sobota 29. září 2018
Týmové mládežnické soutěže vyvrcholily v Opavě a pražském Edenu, kde proběhla mistrovství České republiky družstev dorostu a juniorů. Na startu byla i řada úspěšných reprezentantů z juniorského světového šampionátu i dorosteneckého mistrovství Evropy.

Juniorské klání pro Plzeň a Olymp Brno

Nejlepší juniorská družstva se sešla v pražském Edenu, kde byly k vidění velmi rychlé sprinty. Na stovce byl nejrychlejší kolínský Štěpán Hampl za 10.52. Druhou příčku bral jeho oddílový kolega Stanislav Jíra za 10.65 a třetí byl Daniel Vejražka v čase 10.85 (v rozběhu 10.79). Vejražka nenašel přemožitele na dvoustovce, kterou prolétl za 21.68. Za ním se seřadili Matěj Krsek (21.82), Štěpán Hampl (21.89) a Stanislav Jíra (21.99). V kategorii juniorek ovládla oba nejkratší sprinty Barbora Šplechtnová v časech 11.91 a 24.52 (+2.3 m/s).

Na hladké čtvrtce potvrdil roli favorita český juniorský rekordman Matěj Krsek, jenž zvládl jeden okruh za 47.85. Zdatně mu sekundoval plzeňský Filip Ličman (48.15), který následně vyhrál stejnou distanci s překážkami v čase 53.31. Mezi dívkami byla v závodě na 400 metrů nejrychlejší brněnská Věra Holubářová (56.90).

Běžecký double na tratích 800 a 1500 metrů si připsali Daniel Kotyza z Univerzity Brno (1:54.12 a 4:09.44) a Gabriela Gajanová (2:08.13 a 4:36.93). Nad krátkými překážkami kralovali David Ryba (14.21) a Andrea Zabloudilová (14.24). Ve výškařském sektoru brali plné bodové zisky Marek Bahník (209) a Klára Krejčiříková (181). V tom tyčkařském triumfovali Amálie Švábíková (410) a Jakub Vítek (460). Nejlepší dálkařské pokusy předvedli Adam Pekárek (727) a Linda Suchá (602). Z vrhačských výkonů lze vyzdvihnout vítězství kladivářky Kateřiny Skypalové (58.97), diskaře Jakuba Forejta (57.52) a koulaře Samuela Kováče (18.44).

Mezi juniory se radovali z titulu mistrů republiky borci z AK Škoda Plzeň (210.5 b.) před Sokolem Kolín (199 b.) a pořádající Slávií (180 b.). Soutěž dívek naprosto suverénně opanovaly závodnice z Olympu Brno (285.5 b.) před Slavií (198 b.) a Lokomotivou Beroun (127.5 b.).

Opava a Jeseniova dorosteneckými mistry

Hned dvojnásobný bodový zisk pro Sokol Opava získal Tadeáš Formánek, jenž vyhrál stovku v čase 10.84 (v rozběhu 10.72) i dvoustovku za 22.29. Mezi dorostenkami se to samé podařilo jablonecké Barboře Hůlkové, která ovládla oba závody v časech 12.12 a 24.77.

Naprosto suverénně si vedla dle očekávání dorostenecká mistryně Evropy Barbora Malíková. Ta nejprve s přehledem vyhrála takticky vedení běh na 800 metrů (2:25.78) a následně si doběhla pohodlně pro jedenáct bodů i na poloviční trati v čase 56.64.

Velmi úspěšný den měla Tereza Elena Šínová z Atletiky Jižní Město, když zvítězila hned ve třech disciplínách. Přemožitelku nenašla na stovce překážek (13.45), třístovce překážek (43.54) a v dálce (604). V obou překážkových sprintech triumfoval také Sebastian Merta (14.18 a 37.69).

Ve výškařském sektoru se hned třem závodnicím podařilo zdolat 172 centimetrů. Na této hodnotě byly úspěšné Adéla Lojkásková, Bára Sajdoková a Zuzana Cymbálová. V tyči svedly zajímavý souboj Veronika Šebáková (365) a Tereza Janíková (355). Podobně tomu bylo i v chlapeckém koulařském kruhu, kde vyhrál Jaroslav Greguš (17.89) před Tomášem Grulichem (17.52). V oštěpu jasně dominoval finalista ME do 17 let Martin Florian (69.76).

Z dorosteneckého týmového zlata se mohli těšit borci z domácího Sokola Opava (214 b.). Stříbro vybojovali chlapci z Atletiky Jižní Město (186 b.) a bronz putuje do Vítkovic (178 b.). Soutěž děvčat ovládly atletky z SK Jeseniova Praha (179.75) před Vítkovicemi (172 b.) a Atletikou Jižní Město (166.25 b.).