Monako ozdobila Genzebe Dibabaová svěťákem
Fantazie! Časy, které se zdály být na 1500 metrech nepřekonatelné, padly. Genzebe Dibabaová dokázala pokořit čtveřici Číňanek, které od devadesátých let vládnou dlouhodobým tabulkám. Výkon nejrychlejší z nich Čchü Jün-sia, který platil z Pekingu ze září 1993 jako světový rekord (3:50.46), předčila 24letá Etiopanka časem 3:50.07 minuty o 39 setin vteřiny. Poražené soupeřky zůstaly relativně daleko, přesto i ony běžely rychle: Druhá v cíli Nizozemka Hassanová posunula národní rekord na 3:56.05, o 24 setin zpět finišující Američanka Rowburyová se vepsala dokonce do čela kontinentálních statistiky. Celkem šestice mílařek zdolala čtyři minuty, osm běžkyň si vylepšilo osobní rekord.
Dvojici oštěpařů ze skupiny Jana Železného bylo v Monaku pořádně vidět. Vítězslav Veselý sice podlehl dnes suverénnímu Finu Pitkämäkimu (88.87), díky vyrovnané sérii se čtyřmi hody za 84 metrů – nejdále v páté sérii 85.44 – skončil druhý. „Házelo se mi v teplém počasí dobře. Pěkná série, ale ani jeden hod mi neuletěl. Na Pitkämäkiho to dnes nešlo,“ uvedl pro Facebook Top Athletics Veselý, který nadále vládne prestižnímu seriálu, o šest bodů před svým dnešním přemožitelem. Životního úspěchu však dosáhl Jakub Vadlejch, jemuž se také vyvedl nejlépe pátý hod, a 84.32 jej vyneslo k premiérovému diamantovému bodu. „Jsem nadmíru spokojený. Zpočátku jsem se hledal, ale poslední hody byly výborné. Už si můžu věřit v soubojích s elitou,“ pochvaloval si další člen manažerské skupiny Top Athletics, který dnes za sebou nechal mimo jiné oba letos 90metrové oštěpaře Walcotta i Yega.
Také v tyčkařském sektoru jsme měli dvojnásobné zastoupení. Šestý skončil Jan Kudlička, který zdolal tentokrát 572 cm napodruhé a poté se neúspěšně pokoušel o vyrovnání českého rekordu. "572 jsem skočil v pohodě. Problém byl s předchozí výškou 557 až na třetí pokus. Cítil jsem se skvěle, každý pokus jsem bral tvrdší tyč, jen si na to budu muset zvyknout," vzkázal svěřenec Boleslava Patery. Přítomný majitel nedávného rekordního zápisu a Kudličkův tréninkový parťák. Michal Balner zvládl 557, což mu určilo osmou pozici. Po nedávných porážkách se vrátil k vítězství Francouz Lavillenie, když překonal jako jediný 592.
Ač se mužská patnáctistovka běžela mimo diamantový program, byla nabita zvučnými jmény, a především se běželo mimořádně rychle. Jako jediný akceptoval tempo vodičů Asbel Kiprop a jelikož v posledním okruhu frekvenci dokázal udržet, nakonec to dotáhl k výtečným 3:26.69. To je pátý čas všech dob, rychleji běželi v historii pouze Keňan Lagat (jednou) a Maročan El Guerrouj (třikrát), od jehož rekordu zůstal vítězný Kiprop jen 69 setin. Pochopitelně šlo i o výkon roku a rekord mítinku. Ale to zdaleka není vše, celkem šest mílařů se dostalo v Monaku pod metu výjimečnosti 3:30, osobák si vylepšil druhý v cíli olympijský šampion Makhloufi (3:28.75) a osm (!) dalších poražených, přičemž pátý Willis z Nového Zélandu s tím posunul i rekord Oceánie na 3:29.66.
O prvotřídní senzaci se na osmistovce postaral Amel Tuka. Půlkař z Bosny a Hercegoviny se v cílové rovince prohnal kolem všech favoritů (mezi nimiž chyběl snad jen rekordman Rudisha, kterého opět trápí zdraví) a svůj triumf ozdobil národním rekordem 1:42.51, jenž je rovněž nejlepším časem sezóny na světě. Amos z Botswany zůstal o 15 setin zpět (1:42.66), Souleiman z Džibutska se jako první běžec své země dostal pod 1:43 (1:42.97).
Přestože se v koulařském sektoru sešla velice silná sestava, Joe Kovacs jakoby absolvoval svůj závod. Američan by zvítězil hned třemi svými pokusy a ten z druhé série byl vskutku mimořádný: 22.56 je nejlepší výkon sezóny, historie diamantové ligy i mítinku v Monaku. Takhle daleký vrh byl k vidění naposledy před dvanácti lety v podání Kovacsova předchůdce Totha. Nejlepší dnešní sekundant, krajan Cantwell, zůstal zpět o 1.34 m (21.24), za 21 se dostal i další borec z USA Hoffa (21.08).
Všechny sprinterské trati ovládly borci z USA, včetně štafet, kde ženy ve složení Gardnerová, Felixová Prandiniová, Whitneyová vylepšily nejlepší čas v sezóně na 41.96. Bromell, Gay, Gatlin, Rodgers pak složili 37.87. Výkon roku byl k vidění i na hladké čtvrtce, vlastní počin předčila o dvě setinky na 49.83 McCororyová. Na poloviční trati se naopak nečekaně prosadila její krajanka McGroneová, když si výrazně vylepšila osobák na 22.08 a o setinu porazila Nizozemku Schippersovou. Stovku v mužském podání ovládl v rekordu mítinku 9.78 Gatlin před Gayem (9.97). Překážková stovka se stala kořistí Nelvisové (12.46), která se tak dorovnala do boje o diamantovou trofej, neboť její rivalky Stowersová a Harper-Nelsonová nebodovaly. Na čtyřstovce 400 m př. si naopak upevnil vedení v čele prestižního seriálu Američan Jackson díky času 48.23, o překvapení lze hovořit u druhého v cíli Poláka Dobka, jenž si vylepšil osobák na 48.62.
Nejrychlejší trojku roku předvedli divákům afričtí borci v čele s Keňanem Ndiku, ten byl v cíli za 7:35.13 o vteřinu a čtvrt před Etiopanem Alamirewem. Výtečná byla i stejná trať vzdálenost s příkopem a překážkami v podání žen, čas vítězné Tunisanky Ghribiové 9:11.28 je navíc i rekordem mítinku. Poražené stýplařky nemusely příliš smutnit, hned šest si jich vylepšilo osobní rekordy, v čele s druhou Kiyengovou (9:12.51).
Dvojice trojskokanských favoritů opět létala k 18 metrům, blíže k ní – čtvrt metru – měl Američan Taylor a patří mu tak i rekord mítinku, Kubánec Pichardo podlehl o 2 cm. Výškařkám vládla díky vyrovnanému osobnímu rekordu na úrovni dvou metrů Ruska Kučinová. Mezi dálkařkami se prosadila díky svému letošnímu maximu 6.87 Srbka Španovičová, jistě ji obzvlášť potěšil skalp letos sedmimetrové Bartolettaové z USA (dnes 6.76). Na vítěznou vlnu se vrátila chorvatská diskařka Perkovičová, stačilo jí k tomu i 66.80, které vybojovala v páté sérii po průměrných hodech a křížcích.