Morrisová v Bruselu skočila 5 m, Špotáková 2.
Oštěpařka Barbora Špotáková zakončila sezónu druhým místem (v seriálu pak je celkově třetí), když svůj nejdelší hod předvedla podobně jako na olympijských hrách v páté sérii - 63.78. Takřka o dva a půl metru dál hodila vítězná Lotyška Madara Palameiková (66.18), která tím strvdila celkový triumf. „Dnes jsem na vítězství neměla, Palameika potvrdila svoji diamantovou suverenitu," uznala svěřenkyně Rudolfa Černého. "Ukázalo se, že letošní sezona je pro mě sezonou pátých pokusů. Po olympiádě už moje úsilí k tomu, aby to šlo ještě dál, bylo složité. S ohledem na to, jak probíhal především začátek sezóny, jsem celkově spokojená a druhé místo na finále Diamantové ligy je fajn. Teď už se těším na relaxaci a odpočinek," dodala Špotáková.
O přední pozice bojovala při svém jediném startu v seriálu také čtvrtkařka překážkářka Zuzana Hejnová, nakonec z toho v urputné bitvě v závěru bylo další čtvrté místo za čas 55.12 vteřiny, o 0.07 s od třetí Jamajčanky Spencerové (55.05). Čelné duo přeci jen malinko odskočilo a nakonec Dánku Pedersenovou (54.60) předčila o šťastných 13 setin Cassandra Tateová - 54.47. Američanka se tím pádem radovala i ze zisku trofeje, neboť dosud vedoucí Britka Doyleová skončila až pátá.
Kdo zářil v Bruselu a jak se vyřešili otazníky s trofejemi
To byla tečka za mítinkem! Dvojice nejlepších tyčkařek olympiády se přetahovala o prvenství, a když na 494 cm definitivně odpadla šampionka z Ria - a také seriálu - Řekyně Stefanidiová, vítězka v Bruselu Sandi Morrisová pokračovala dál, přestože už měla za sebou deset skoků. A Američanka si s úrovní pěti metrů napodruhé poradila! No a když už měla v kapse vstupenku do klubu pětimetrových - po Isinbajevové a Suhrové (ta pouze v hale) jako teprve třetí žena v historii - nechala si nastavit 507, světový rekord. Tady už přeci jen únava překonala euforii a pokusy to byly spíše symbolické. Ale Morrisová vskutku neměla důvod smutnit, revanš z OH to byl výtečný.
Brousila si zuby na světový rekord, nakonec z toho byl "jen" osmý čas všech dob a již třetí letos pod 14:20. Taková byla pětka v podání Etiopanky Almaz Ayanaová, která stvrdila prvenství v seriálu v rekordu mítinku 14:18.89, o sedm vteřin zpět finišovala Keňanka Obiriová (14:25.78), pod 14,5 minuty se vmáčkla i další Etiopanka Teferiová (14:29.82), obě si přitom vylepšily osobáky. Pátá Američanka Rowburyová posunula hranici kontinentálního rekordu na 14:38.92.
Ve velkém stylu stvrdila zisk diamantové trofeje Elaine Thompsonová z Jamajky. Dvojnásobná šampionka z OH výtečným časem 10.72 vyrovnala rekord mítinku a jasně - o čtvrt vteřiny - předčila Nizozemku Schippersovou (10.97), třetí Williamsová, krajanka vítězky, ztratila dalších 12 setin (11.09).
Vzhledem k závěru sezóny měla výtečnou úroveň patnáctistovka, dojem z Ria příliš nenapravil diamantový vítěz Keňan Kiprop, jenž sice ve finiši stahoval, ale přeci jen nebyl lepší než Maročan Iguider a především krajan Timothy Cheruiyot, jenž si s tratí poradil za 3:31.34. Kiprop zůstal o 33 setin zpět.
Něco podobného lze říct o kvalitě závodu stýplařů, který byl navíc také dramatický až do konce. Nakonec se zopakovalo medailové pořadí z Ria, když kraloval Conseslus Kipruto za 8:03.74 před Američanem Jagerem (o čtvrt vteřiny) a s větším odstupem pak Francouz Mekhissi.
Výtečně se prezentoval v dálkařském sektoru Jihoafričan Manyonga, v páté sérii si vylepšil osobák na 848, druhý Australan Lapierre (817) nemusel tolik smutnit, vždyť 12 bodů dnes a celkem 36 mu zajistilo trofej za celý seriál.
Jediná setina dělila nejlepší trio sprinterů na dvoustovce, první Jamajčan Forte a druhý Brit Gemili si vylepšili osobáky na 19.97, třetí byl Martina (19.98). Až šestý skončil před závodem jistý vítěz diamantové trofeje Edward z Panamy.
Jako správný šampion seriálu si počínal Ortega ze Španělska, své soupeře na 110 m překážek přemohl časem 13.08, velmi dobře mu však v závodě sekundoval Francouz Martinot-Lagerde, jen o 4 setiny zpět (13.12).
Půlkařka Semanyaová ukázala svou sílu v závěru i na poloviční trati a v osobním rekordu 50.40 předčila specialistky. Druhá Američanka Okolová i třetí Jamajčanka McPhersonová zůstaly o 11 setin zpět, druhá jmenovaná díky těmto osmi bodům vybojovala i celkové vítězství v seriálu.
Polák Kszczot si po nezdaru na OH spravil v Bruselu chuť, když na jeho drtivý finiš nikdo nestačil (1:44.36), Keňan Bett zůstal o osm setin zpět, Bosňan Tuka o 18. I čtvrté místo stačilo na prvenství v diamantovém závodě Keňanu Rotichovi.
S ohledem na schopnosti elitních výškařů se o vítězství dnes rozhodovalo relativně nízko, šlo však o hodně, neboť o trofej jich bojovalo vícero. V těsné bitvě byl nejštasnější Američan Eric Kynard, 232 zvládl napodruhé, zatímco jeho rivalové Barshim a Grabarz až napotřetí, a tím bral celkové vítězství.
Trojskokankám vládla jako v Riu, ale vlastně i skoro celou sezónu Kolumbijka Ibargüenová, vždyť v seriálu letos jedinkrát nevyhrála. Tentokrát triumfovala za 14.66. Druhá Rypakovová z Kazachstánu zůstala o čtvrt metrů zpět (14.41), třetí Mamonaová půl metr (14.16).
Mezi diskaři hodil nejdále Švéd Stahl, před vítěze seriálu Poláka Malachowského (65.27) se dostal o půl metru - 65.27. Čelné dvojici jako jediný slušně sekundoval Rakušan Weisshaidinger (64.73).
V koulařském sektoru se prosadila olympijská šampionka Carterová s 19.98, na celkovém triumfu Novozélanďanky Adamsové, v Bruselu druhé (19.57), to však nic nezměnilo. Také třetí pozice obsadila stejná závodnice jako v Riu, Maďarka Martonová (19.11).
Nediamantovou výšku ovládla k radosti hostitelů Thiamová, když jako jediná za čtveřice na 193 cm uspěla na podruhé (ostatní napotřetí). Mimo seriál se běžela stovka překážek, tu opanovala jediná Američanka v poli Stowersová za 12.78. Jako tečku si pořadatelé naplánovali čtvrtku s triem Borleéovců, jenže ani tahle kolektivní síla nepřemohla Dominikánce Santose, který jasně vyhrál za 45.02.