MS17 Nairobi: Vejražka pátý, Štolová šestá

neděle 16. července 2017
V keňské metropoli skončil šampionát atletů do 17 let, český dorost poveze domů jednu medaili a celkem čtyři umístění do osmičky, neboť závěrečný den přidali dvě finálová umístění sprinteři.

Mistrovství světa v Nairobi bylo pro tuto kategorii patrně poslední - IAAF hodlá podporovat regionální šampionáty. Při neúčasti Američanů, Britů, ale třeba také Australanů (bezpečnostní a zdravotní rizika) získali nejhodnotnější sbírky Jihoafričané a Číňané, jejich kolekce o 11 kovech se při shodném počtu pěti titulů lišily jen zbylými kovy - JAR čtyři stříbra a dva bronzy, Čína 3 a 3. Pět zlatých vyvobojovali také Kubánci, čtvrtým Keňanům chyběl k triumfu v pořadí národů jediný titul, jinak totiž získali vůbec nejvíce cenných kovů, patnáct (4-7-4). Dvojciferný počet medailí posbírali také pátí Etiopané (4-3-5) a šestí Němci. Česká reprezentace obsadila díky zlatu čtvrtkařky Malíkové 14. pozici mezi 28 medailovými výpravami.

Pořadí, které sleduje výsledky do osmého místa, ovládlo Německo se ziskem 131 bodů před domácí Keňou, jejíž konto se zastavilo na 124 b, a Čínou (116), přes stovku se dostala ještě Jižní Afrika (108) a přesně na této metě zakončila Etiopie (100). České výpravě patří díky čtveřici Malíková, Vejražka, Štolová, J. Forejt 18 bodů a dělené dvacáté místo (11. v Evropě) z 62 zemí, které získaly nějaký ten finálový výsledek.

Vejražka na 200 m pátý, Štolová na 100 m př. šestá

Výtečně si počínal ve finále dvoustovky Daniel Vejražka. Svěřenec Veroniky Purmanové z pražské Slavie v bitvě o medaile sprintoval zatáčku s rovinkou jako pátý za 21.40, tedy v nejlepším čase ze všech třech kol v Nairobi - v rozběhu 21.57, v semifinále 21.44. Jedinkrát pak byl Daniel rychlejší než dnes, a to při svém osobním rekordu při mezistátku přesně před měsícem - 21.35. V dosahu byla čtvrtá pozice, od níž zůstal jedinou setinu, k případné medaili už by musel vylepšit osobák, to se povedlo Brandnerovi časem 21.23. Před bronzovým Němcem už byli jen mladí sprinteři Jižní Afriky, kteří si prohodili pořadí z poloviční trati: vítěz stovky Lemao byl druhý v "OR" 21.12, zlato získal Retshidisitswe Mlenga za svůj letošňák 21.03.

Ani Markéta Štolová si nevedla na stovce s překážkami zle. S větrem v zádech o síle 4.1 m/s dokázala chomutovská svěřenkyně Jany Hyjánkové zaběhnout 13.52 (včera postupovala s 13.41), což ji ve finále zařadilo na šesté místo. Dvě sprinterky prolétly rovinku rychleji než stávající světový rekord 12.94, leč zmíněný vítr jim zápis do kolonky regulérních výkonů sfouknul. V každém případě to byl famózní duel, v kterém zvítězila Jamajčanka Britany Andersenová v čase 12.72, o osm setin se musela sklonit nejrychlejší semifinalistka Samba-Mayelaová z Francie, které změřili 12.80. Bronz brala krajanka vítězky Freemanová za 13.09.

Nezdarem skončila soutěž tyčkařů (přímé finále) pro Filipa Bartoňka, a jen slabou útěchou asi bude, že základní výška 455 vystavila stopku i dalším třem soupeřům. Zvlášť když ve zbývající šestici už další úroveň, 470 cm (zdolaná napoprvé), znamenala pro Ukrajince Kravčenka bronz v osobním rekordu, přičemž Filip letos skočil dokonce 491. Také stříbrný Kypřan Tamanis si v závodě vylepšil osobák, když skočil 485, mistrem světa se stal Francouz Matthias Orban, jenž zvládl rovných pět metrů.

Poslední finále (patrně) posledního MS

V soutěži oštěpařek kralovala favorizovaná Marisleisys Duartheová, obzvláště vydařený byl její třetí pokus. Tím totiž Kubánka vylepšila rekord šampionátu na 62.92 (osobák má ale ještě dál), vyhrála by však dalšími třemi z pěti zbývajících hodů. Vedle ní se na pódium postavily čínské vrhačky, Caiová za výkon 57.01 na druhý nejvyšší stupínek, její krajanka Daiová pak na třetí (54.96), když těsně předčila Němku Ulbrichtovou (OR 54.77).

Co se nepovedlo keňským chlapcům, dokázaly dívky, které obsadily na půlce první dvě pozice, navíc v osobních rekordech. Z titulu se radovala "papírově" slabší Jackline Wambuiová v čase 2:01.46, stříbro zůstalo Lydii Lagatové za 2:02.06. S velkým odstupem brala bronz Etiopanka Mesheshaová (2:06.32).

Domácí borci vybojovali double také ve dvokilometrovém stýplu, a rovněž je mezi sebou dělila zhruba půlvteřina. Šampionem se stal Leonard Kipkemoi Bett za výkon 5:32.52, útěchou pro poraženého Meyana by mohl být osobní rekord 5:33.07. Třetí se v cíli objevil po více než devíti vteřinách Etiopan Kitessa (5:42.10).

Ke keňskému běžeckému hattricku chyběly dvě vteřiny, o něž triumfovala Etiopanka Selemon Baregaová na trojce v čase 7:47.16. Ona, ale i obě domácí si každopádně vylepšily osobáky, stříbrná Zakayová na 7:49.17, bronzová Waithakaová na 7:50.64.

Velice vyrovnaná bitva se odehrála v dálkařském sektoru. První čtyři skokanky dělilo méně než decimetr, a kromě stříbrné Němky Klikové (k výkonu 630 jí pomohl i vítr lehce nad povolenou hladinu) si také vylepšily osobní rekordy. U vítězky Luying Gong má nově hodnotu 637, u bronzové Mouillacové z Francie i smolařky Melnbardeové z Lotyšska pak 628.

Osobní rekordy vedly k medailím také na dvoustovce. Německá sprinterka Talea Prepensová si jej zlepšila na 23.51 sekundy a získala tím titul mistryně světa. Stříbro brala o desetinu zpět Španělka Beruéová (23.61), čtvrt vteřiny na vítězku už ztratila Ayová z Turecka (23.76).

Tečku za šampionátem učinila smíšená štafeta 4x400 metrů, pro domácí těsně nemedailová - čtvrtí (3:24.92), o slabou půlvteřinku za bronzovými Jihoafričany (3:24.45). Stříbro brali o více než dvě vteřiny rychlejší Jamajčané (3:22.23), zlato si vybojovali Brazilci, kteří poskládali dvě dívky a dva chlapce nejlépe v čase 3:21.71.

Michal Procházka, foto: © Getty Images / IAAF