Lurdes Gloria Manuel je juniorskou mistryní světa
Vrchol třetího soutěžního dne z českého pohledu obstarala dle očekávání Lurdes Gloria Manuel. Ta byla největší favoritkou finálového běhu na 400 metrů. Opravňovaly ji k tomu nejen výkony z předešlého průběhu sezóny, ale také její vystoupení v předešlých kolech. V boji o cenné kovy měla navíc největší soupeřku Ellu Onojuvwevwo nad sebou, takže mohla reagovat na její tempo. Naštěstí se nenechala strhnout přepáleným začátkem své hlavní rivalky a skvěle si rozvrhla síly, když do cílové rovinky vbíhala už na vedoucí pozici s poměrně komfortním náskokem na své soupeřky a cílem proběhla jako juniorská mistryně světa v čase 51.29. Z premiérového času pod 52 vteřin (51.98) a zisku stříbrné medaile se radovala Kanaďanka Dianna Proctor a pro bronz si dosprintovala Američanka Zaya Akins z 52.00.
Hned dvojí zastoupení jsme měli ve finále kladivářů. Lépe si vedl Jáchym Sádovský. Už jeho první hod na 68.76 by mu zajistil elitní osmičku a účast v užším finále si pojistil pokusem ze třetí série, kdy jeho náčiní dopadlo na 70.01. V ten moment byl šestý. V páté sérii se pak pokusem dlouhým 71.81 posunul na čtvrté místo. Následně ho sice o jednu pozici sesadil díky osobáku 75.33 nakonec stříbrný Maďar Roland Imre, ale i tak je pro Jáchyma páté místo na juniorském mistrovství světa velkým úspěchem. Tím spíše, když ses jednalo o jeho premiéru na velké mezinárodní akci. Patrik Danilevič se do finále kvalifikoval díky osobnímu rekordu 70.17. Tentokrát se ovšem hledal a jeho nejdelší hod 66.83 mu nestačil na lepší než dvanácté místo. Kyperský favorit Iosif Kesidis je výkonnostně o třídu jinde než jeho soupeři, a tak o svém vítězství rozhodl hned úvodním pokusem, který dolétl na 79.74. Ve šesté sérii pak už jen potvrdil svou dominanci letošním nejlepším světovým výkonem 82.80. Bronz putuje také do Maďarska zásluhou Ármina Szabadose (74.88).
Pro tyčkařku Nicole Krutilovou už byl samotný postup do finále juniorského světového šampionátu úspěchem. Čtvrtá závodnice z nedávného mistrovství Evropy dorostu však dokázala velmi zdatně konkurovat i starším soupeřkám. Se základní výškou 380 centimetrů i s následnými 395 si poradila hned napoprvé. Na 405 centimetrech už musela bojovat, ale na třetí pokus se přes laťku také přenesla úspěšně. Další postupná hodnota 415 centimetrů už byla rovna jejího osobnímu rekordu. V ten moment už bylo jisté, že svěřenkyně Boleslava Patery neskončí hůře než osmá. Zejména druhý pokus byl v jejím podání hodně nadějný, ale nakonec už byla tato výška tentokrát nad její síly. K medaili přitom nechybělo mnoho. Stačilo totiž skočit 415 třetím pokusem, jako se to podařilo bronzové Australance Trypheně Hewett. Stejnou hodnotu zdolala napoprvé Rakušanka Magdalena Rauter, a to jí vyneslo stříbro. Soutěži jasně dominovala Američanka Molly Haywood v osobním rekordu 447 centimetrů.
Juniorská mistryně Evropy v běhu na 3000 metrů překážek Karolína Jarošová směrovala letos svou přípravu hlavně k světovému šampionátu v Limě a vyplatilo se. Svěřenkyně Petra Šarapatky se vydala hned po startu finále do čela, ale pouze proto, aby se vyhnula případné kolizi. Velmi brzy před sebe pustila africké favoritky a soustředila se na svůj výkon. Po prvním kilometru ji dostihly další tři soupeřky, se kterými běžela společně v podstatě až do poslední pětistovky. Za svou aktivitu byla odměněna velmi lichotivým osmým místem ve výrazně vylepšeném juniorském národním rekordu 9:52.84. Z vlastního maxima ukrojila téměř sedm vteřin a je to už potřetí, kdy na reprezentačním vrcholu ozdobila svůj výkon národním rekordem. V českých historických tabulkách mezi ženami se Karolína posunula na pátou příčku. V novém rekordu šampionátu zvítězila Etiopanka Sembo Almayew. Časem 9:12.71 vylepšila předešlý zápis Keňanky Celliphine Chespol z MS v Tampere 2018 o šest setin. Stříbro brala v osobním rekordu 9:18.84 Uganďanka Loice Chekwemoi a bronz si na krk pověsí Keňanka Diana Chepkemoi (9:29.84).
Suverénním leaderem soutěže desetibojařů po první dni je Tomas Järvinen. Ten položil dobrý základ už v rámci dopoledního programu, kdy byl nejrychlejší na stovce za 10.82 a zapsal nejhodnotnější dálkařský výkon z celého startovního pole 766 centimetrů. K tomu přidal solidní kouli za 13.54. Odpoledne pak potvrdil své výškařské kvality, když bral velké body za zdolaných 212 centimetrů. Na závěrečnou čtvrtku mu byla přidělena nevýhodná první dráha, ale i z té zaběhl velmi slušný čas 48.88. Přenocuje tak na vedoucí pozici se ziskem 4358 bodů a na druhého Poláka Huberta Troscianku má 211 bodový náskok. Třetí pozici drží s dalším více než stobodovým odstupem Švéd Elias Kapell.
Pro Marii Chovancovou je MSJ v Limě vůbec prvním velkým šampionátem, na kterém se představila. Zkušenějších soupeřek se ale vůbec nezalekla a ve svém semifinále si vedla po taktické stránce skvěle. V náběhu do cílové rovinky dokonce figurovala na druhé pozici. O postup do finále bojovala až do závěrečných metrů a na poslední chvíli ji o něj připravila Etiopanka Aster Areri, která byla v cíli o 23 setin rychleji. Přesto může být Marie s celkovým devátým místem a novým osobním rekordem 2:04.81 jistě spokojena. Dorostenecká mistryně Evropy Adéla Holubová bohužel tentokrát neměla svůj den. Po seběhu figurovala na sedmé pozici a stejně jako v rozběhu se pokusila ve třetí stovce posunout dopředu. To se jí ovšem tentokrát nepodařilo a v druhém okruhu už se hodně trápila. Nakonec finišovala jako sedmá v čase 2:09.17. Ve výsledkové listině jí patří jedenadvacátá příčka.
Matyáš Zach se v dopoledním rozběhu na 110 metrů překážek prezentoval velmi hladkým postupem v kvalitním čase 13.55, a tak vstupoval do odpoledního semifinále v dobrém rozpoložení a finálové ambice byly na místě. Opět se ovšem ukázalo, jak jsou překážky nevyzpytatelné. Matyáš zaznamenal první kolizi na třetí překážce, další tři mezery ještě ustál, ale za šestou překážkou už šel na zem a závod tak nedokončil. Nejrychlejší semifinalista Ja´Kobe Tharp vylepšil časem 13.11 vlastní letošní nejlepší světový výkon této kategorie.
Bohužel ani Terezie Táborská na dvoustovce neprožila povedené semifinále. Na rozdíl od rozběhu se jí tolik nepodařila zatáčka a ani v rovince se ke svým soupeřkám nepřibližovala. Cílem proběhla jako osmá v čase 24.50, a tak bude z Limy odlétat zklamáná, jelikož jistě pomýšlela na lepší umístění než na konečnou třiadvácátou příčku. Nejrychlejšími časy se prezentovaly hlavní favoritky Australanka Torrie Lewis (23.14) a Adaejah Hodge z Britských panenských ostrovů (23.18).
Fotogalerie
Starty a výsledky českých atletů