Čtvrtý den v Limě přinesl kompletní medailovou sadu

Soňa Maléterová
pátek 30. srpna 2024
Veleúspěšný byl pro české barvy čtvrtý finálový blok na MSJ v Limě. Tomas Järvinen vyhrál soutěž desetibojařů. Koulařka Martina Mazurová vybojovala stříbro a o šokující bronz se postaral tyčkař Jan Krček. Michal Rada postoupil do finále v národním rekordu

Závěrečnými dvěma disciplínami vyvrcholila soutěž desetibojařů, která nás enormně zajímala, jelikož po osmi disciplínách byl ve vedení Tomas Järvinen, jenž se vyhříval na vrcholu průběžného pořadí s náskokem 460 bodů na nejbližšího pronásledovatele Huberta Troscianku z Polska. Ten se ještě pokusil zdramatizovat soutěž v oštěpu, kde zapsal 68.29, zatímco Tomas bral body za 55.79 a jeho náskok se rázem snížil na 231 bodů, což se rovnalo pětatřicetivteřinovému rozdílu na patnáctistovce. Järvinen ovšem žádné drama nepřipustil. Patnáctku zvládl v osobním rekordu 4:29.78 a je juniorským světovým šampionem v desetiboji. Jeho vítězný bodový součet byl navíc naprosto impozantní. I v chladém počasí útočil na juniorský světový rekord Němce Niklase Kaula z MEJ v Grossetu 2017, za kterým zaostal jen o pouhých deset bodů, když jich posbíral 8425. Z dvou rekordních zápisů se ovšem radoval. Jeho výkon je novým rekordem šampionátu a zároveň také vylepšil národní rekord Františka Doubka z MSJ v Nairobi, a to o neuvěřitelných 256 bodů. Skvělý desetiboj za sebou má i stříbrný Polák Hubert Troscianka, jenž vybojoval stříbro za 8230 bodů. Bronz získal už s velkým odstupem Nizozemec Florian Vriezen (7820 bodů).

Koulařce Martině Mazurové stačily k postupu z dopolední kvalifikace pouhé dva pokusy, když si zajistila finále díky novému osobnímu rekordu 16.13. Ten jí však vydržel jen několik hodin, jelikož hned svým prvním pokusem v klání o cenné kovy poslala své náčiní do vzdálenosti 16.38 a dostala se do vedení. To jí vydrželo do čtvrté série, kdy se před ní pokusem dlouhým 17.34 dostala favorizovaná Američanka Akaoma Odeluga. V dalším průběhu už se sice nedokázala zlepšit, i když v páté sérii zaznamenala velmi pěkných 16.34, ale to ji vůbec nemuselo mrzet, protože se po čtvrtých místech na evropských šampionátech dorostu i juniorů mohla konečně radovat ze zisku svého prvního velkého cenného kovu, který měl hodnotu stříbrnou. Bronz brala reprezentantka Taiwanu Ching-Yuan Chiang v národním rekordu 16.01.

Vydařenou kvalifikaci za sebou měl i tyčkař Jan Krček, když tuto úvodní fázi mistrovské soutěže vyhrál a dařilo se mu i ve finále. Základní výšku 485 centimetrů zdolal napoprvé. Poté na 495 potřeboval jednu opravu, ale další postupnou hodnotu 520 centimetrů opět pokořil hned svým úvodním pokusem. Navíc to se podařilo pouze jemu a Japonci Rikuyovi Yoshidovi. Na 530 centimetrů šla nakonec už jen pětice závodníků. Honza ovšem potvrdil životní formu i na této výšce a opět nezaváhal. V ten moment si posunul kariérní maximum o čtyři centimetry a výrazně nakročil k zisku medaile. Když se šlo na 535, bylo už jasné, že Jan Krčka umístění na stupních vítězů nemine. Zbyly mu totiž už jen dva soupeři. Oba byli úspěšní, zatímco Honza zapsal dva křížky a jeden pokus si nechal na 540, aby se své rivaly ještě pokusil potrápit. To se sice nepodařilo, ale svěřenec Jakuba Holka vůbec nemusel smutnit, jelikož se ziskem bronzové medaile postaral o šokující výsledek. Však do Limy přijel se sedmnáctým sezónním výkonem ze všech startujících. Titul světového šampiona si vyskákal Němec Hendrik Müller za 545 centimetrů. Na stříbrný stupínek vystoupá Riuya Yoshida (540).

Zatímco v rozběhu na 400 metrů překážek Michal Rada ještě šetřil síly, v semifinále už musel běžet naplno. V první polovině trati přebíhal překážky jako první a v cílové rovince sváděl napínavý souboj s Američanem Vancem Nilssonem a Finem Anttim Sainiem. Právě s druhým jmenovaným proťal pomyslnou cílovou pásku ve stejném čase 49.36, což je hodnota nového letošního nejlepšího světového výkonu mezi juniory. Michal také o 54 setin vylepšil vlastní juniorský národní rekord z Memoriálu Josefa Odložila a v českých historických tabulkách mezi muži se posunul na šesté místo. Cesta Niny Radové bohužel skončila v semifinále. To jí vůbec nevyšlo podle představ, když ve svém rozběhu skončila sedmá v čase 59.34 a z Limy si odveze devatenácté místo.