Rada završil medailovou sbírku stříbrem

Soňa Maléterová
sobota 31. srpna 2024
Závěrečným soutěžním dnem vyvrcholilo mistrovství světa juniorů v Limě. Michal Rada ho z českého pohledu ozdobil stříbrem ze čtvrtky překážek. Stýplař Daniel Marák obsadil ve finále čtrnácté místo.

Michal Rada svedl ve včerejším semifinále strhující souboj s Finem Anttim Sainiem a výsledkem byl letošní nejlepší světový výkon této kategorie a opětovně posunutý juniorský národní rekord 49.36. V tomto běhu se dostal hluboko pod 50 vteřin také Američan Vance Nilsson, a právě tito tři atleti si to mezi sebou rozdali o medaile. Michal do finále odstartoval ze sedmé dráhy a své největší soupeře tak měl pod sebou. Přehled o průběhu závodu tak získal až v náběhu do cílové rovinky, kdy se pole favoritů srovnalo. Zatímco v semifinále mu dělal největší starosti Fin, tentokrát to byl Američan. Oba běželi bok po boku až do cílové šachovnice a předklon měl nakonec hlubší Vance Nilsson, jenž se stal juniorským mistrem světa v letošním nejrychlejším světovém čase 49.26. Michal zůstal jen pouhé čtyři setiny zpět a výkonem 49.30 o dalších šest setin vylepšil svůj juniorský národní rekord ze včerejška. Zároveň se stal pátým nejrychlejším českým mužem historie na této distanci. Bronz si na krk pověsil Fin Antii Sainio za 49.61.

Vůbec posledním českým atletem, který zasáhl do soutěží 20. mistrovství světa juniorů v Limě, byl stýplař Daniel Marák. Ten se držel od začátku finále na 3000 metrů překážek na chvostu startovního pole ve společnosti Japonce a Nizozemce a na prvním kilometru byli v mezičase lehce pod tři minuty. Čelo závodu s africkými favority se samozřejmě dle očekávání vzdalovalo. Pro Daniela však byl kromě soupeřů důležitý i souboj s časem, jelikož chtěl útočit nejen na osobní rekord, ale doufal i v pokoření juniorského národního rekordu Tomáše Habarty a Rostislava Ševců. Národní maximum odolalo, ale Dan se mohl alespoň radovat z dvouvteřinového vylepšení osobního rekordu. Čas 8:51.75 ho zařadil ve světové konkurenci na čtrnácté místo. Závodu dominovali Keňané. V letošním nejlepším světovém výkonu 8:15.28 zvítězil Edmund Serem před svým krajanem Matthewem Kosgeiem (8:17.46). Pro bronz si doběhl Etiopan Hailu Ayalew (8:24.08).

Český tým získal na 20 mistrovství světa juniorů v Limě šest medailí a odjíždí s bilanci dvou zlatých (Lurdes Gloria Manuel, Tomas Järvinen), dvou stříbrných (Michal Rada, Martina Mazurová) a dvou bronzových (Jan Krček, Adéla Tkáčová) cenných kovů, což je historicky suverénně nejúspěšnější vystoupení z českých výprav, které se doposud MSJ zúčastnily. Dosavadním maximem byl šampionát v Eugene 2014, kde naši atleti získali dvě zlata a jedno stříbro. V medailovém hodnocení obsadila Česká republika lichotivé osmé místo jakožto nejlepší evropský stát.

Kromě šesti medailistů se dalších tři atleti dostali do bodované osmičky (5. Jáchym Sádovský, 7. Nicole Krutilová, 8. Karolína Jarošová), což znamená, že Česká republika získala celkem 49 bodů. V tomto ohledu bylo úspěšnější o jediný bod MSJ v Nairobi 2021. Nutno však dodat, že v Keni tehdy nestartovalo hned několik silných výprav kvůli covidu. V bodovém hodnocení národů patří České republice dvanáctá příčka.

Tři atleti zaznamenali při svých vystoupeních v Peru juniorské národní rekordy. Michal Rada ho na čtvrtce překážek posunul dokonce dvakrát. Vlastní národní historické maximum vylepšila Karolína Jarošová a třetím do party je Tomas Järvinen, který navíc zaostal jen pouhých deset bodů za juniorským světovým rekordem.