Muži České republiky postupují do Superligy EP!

neděle 20. června 2004
Vítězství v dramatické koncovce soutěží v 1. lize Evropského poháru strhli na svou stranu čeští atleti, když jejich vynikající vystoupení na dvoudenních závodech završil famózní výkon štafety na 4x400 metrů.

České kvarteto ve složení Štěpán Tesařík, Jiří Vojtík, Václav Bláha a Karel Bláha v bulharském Plovdivu nečekaně získalo druhé místo v kvalitním čase 3:03.53 a pro tuto chvíli se zařadilo na postupovou příčku pro olympijský závod v Aténách. Tam se na 4x400 m probojuje 16 nejlepších štafet světa podle průměru ze dvou nejrychlejších časů v nominačním období. Česká republika aktuálně figuruje na 14. pozici. „Kluci běželi výborně, je to nejlepší čas, jakého dosáhli za mého vedení,“ radoval se z úspěchu trenér skupiny čtvrtkařů Dalibor Kupka.

V součtu obou soutěžních dnů český celek mužů nasbíral 109 bodů a v napínavé koncovce předstihl favorizované Ukrajince o dva body. O dalších 3.5 bodu zpět zůstali celkově třetí Rumuni. „V závěru to pro nás bylo velké překvapení, je to bezvadný výsledek,“ reagoval na vítězství reprezentačního družstva vedoucí výpravy a ředitel ČAS František Fojt, bezprostředně po závodě ještě plný dojetí. „Na základě papírových předpokladů jsme očekávali třetí nebo čtvrté místo. Ke konci soutěže se ve vedení střídali Ukrajinci, Rumuni a české družstvo, ale popravdě se to pro nás vyvíjelo spíše nepříznivě. Dopadlo to ale dobře a dosáhli jsme i řady solidních individuálních výkonů,“ dodal Fojt.

Plným bodovým ziskem na účet národního týmu přispěl tyčkař Adam Ptáček, který překonáním 5.70 m vytvořil nejlepší český výkon této sezony pod otevřeným nebem a vyrovnal tak své dva výkony z halového MS v Budapešti. Český rekordman se následně pokoušel o 5.82 m, ale třikrát neuspěl. „Skákal jsem pořád z kratšího rozběhu na 16 kroků,“ připomněl stříbrný medailista z halového MS 2004, který se obvykle rozbíhá na 18 kroků, „těch 582 jsem klidně mohl dát. Myslím, že kdybych tam měl 580, překonal bych to.“

Druhé místo v závodě na 3000 metrů obsadil časem 8:15.62. Michal Šneberger. „Jako mílař bych měl asi vyhrát, ale měl jsem dneska docela unavené nohy,“ komentoval šestadvacetiletý běžec, „Belgičan, který mě porazil, je ale borec, umí 5 kilometrů za 13:20,“ uznal kvality vítězného Essaadiho. Půlkař Roman Oravec pomohl třetí příčkou, když dosáhl času 1:48.25. „Myslím, že to mohlo být lepší než třetí místo. Stále však věřím v limit na olympiádu. Jsem teď relativně zdráv, soustředění v Africe mi ohromně pomohlo,“ uvedl Oravec. Oporou českého družstva se stal také David Gerych ve steeplu. Doběhl na druhé pozici za 8:46.91 a k závodu poznamenal: "S druhým místem jsem určitě spokojen. Jen mě trochu mrzí, že se první dva kilometry pomalu klusalo, proto jsme měli slabší čas."

V soutěži žen se z postupu do nejvyšší soutěže Evropského poháru radovaly Rumunky, které v Plovdivu zvítězily ziskem 130 bodů. České reprezentantky obsadily čtvrtou příčku s 94 body. Skvělým osobním rekordem a druhým místem se blýskla Lucie Martincová. Česká závodnice prolétla trať 100 m překážek v čase 13.08, což znamená zároveň splněný limit pro OH v Aténách. „Jsem nadmíru spokojená,“ zářila štěstím po závodě, „o tři setiny jsem splnila limit a porazila i vynikající Kallurovou. Hlavně mi vyšel start.“