Na extralize se výrazně rozrostla sestava pro ME
Dálkař Roman Novotný skočil při druhém kole atletické extraligy 806 cm a splnil tak nominační kriterium pro evropský šampionát. Na výkon, kterým limitu vyhověl o osm centimetrů, čekal do závěrečné série. „Říkal jsem si, že to konečně musí vyjít. Skok si musím ještě prohlédnout na videu, ale mám pocit, že tam rezervy ještě byly. Snad se teda nebude opakovat loňský rok, kdy jsem také brzy skočil limit, a pak už nic delšího nepředvedl,“ prohlásil 24letý závodník AK Kroměříž.
Roman Novotný, všechna foto: J. Kucharčík
Dosud největším úspěchem svěřence Michala Pogányho je osmé místo z olympijských her v Pekingu. Na dalších dvou velkých akcích, ať už to bylo HME v Turíně nebo světový šampionát v Berlíně, nepostoupil z kvalifikace. Příliš mu nevyšla ani letošní halová sezona, v níž zůstal relativně daleko od nominace na HMS. „Pořád jsme s trenérem hledali chyby, zkoušeli nové věci. Ještě včera před tréninkem jsem k němu jel a i spolu s Šárkou Kašpárkovou jsme si pouštěli video a rozebírali techniku. Asi se to vyplatilo,“ poznamenal Novotný, který se teď nejvíce těší na Memoriál Josefa Odložila, který se uskuteční příští pondělí. „Na Tretře v Ostravě letos dálka nebyla, tak je to pro mě zatím vrchol sezony. Moc se na ten závod těším,“ doplnil.
Do dějiště mistrovství Evropy zamíří také diskařka Věra Cechlová. Bronzová medailistka z MS v Helsinkách 2005 poslala své náčiní do vzdálenosti 63.40 m, čímž pohodlně překonala nominační kriterium, které bylo na úrovni šedesátky. Její dnešní výkon ji stejně jako Novotného aktuálně řadí na čtvrté místo evropských tabulek. Pro Cechlovou je předvedená vzdálenost navíc jistou satisfakcí, neboť dále hodila naposledy před třemi lety a mezidobí bylo vyplněno četnými zdravotními problémy. „Nechtěla jsem o tom nikde moc mluvit, ale bylo toho opravdu hodně a vše na levé straně. Ať už to byl kotník, achilovka nebo třeba záda,“ líčila škálu neduhů, které ji připravily o lepší výsledky.
Fit do závodu nenastupovala jednatřicetiletá závodnice Olympu ani tentokrát. „Den před prvním závodem sezony na Diamantové lize v Dauhá jsem si obnovila problémy se zády a tři týdny mě to hodně omezovalo v tréninku. O to víc mě těší dnešní výkon. A když k tomu připočtu ještě to, že bylo absolutní bezvětří, cením si ho ještě víc. Beru to tak trochu jako vítězství sama nad sebou. Snad už jsem si teď zdravotní daň za ta léta ve vrcholovém sportu vybrala a metry budou jenom přibývat,“ doufá svěřenkyně Josefa Šilhavého.
Na letní Barcelonu se může těšit i pardubická vrhačka Jana Kárníková, která poslala kouli o čtyři centimetry za požadovanou 17metrovou hranici. "K limitu jsem se poslední závody blížila, ale překvapilo mě, že se mi to povedlo, hned prvním pokusem. Měla jsem obrovskou radost, což se podepsalo i na těch dalších vrzích, které už tak dobré nebyly," prohlásila devětadvacetiletá závodnice, která se na velkou akci nominovala po čtyřech letech. "Mnohdy jsem měla smůlu, byla tam zranění, nebo chybělo pár centimetrů, ale jsem ráda, že to konečně vyšlo. Mohu se teď v klidu zaměřit na přípravu a pokusit se ke své výkonnosti ještě něco přidat," dodala.
Mezi muži potvrdil dřívější limit Antonín Žalský, kterému naměřili 19.93 m. Nominační hranici atakoval i Remigius Machura ml., ve výsledku mu chyběly čtyři decimetry.
Souboj na půlce, čelní trojice zleva: Miroslav Burian, Jimmy Adar, Martin Hrstka
Na půlce vyhověl Miroslav Burian časem 1:48.08 měkčímu kritériu určenému závodníkům do 22 let, pro něho však nejspíše bude prioritou světový juniorský šampionát, který se koná bezprostředně před ME v kanadském Monctonu. K obměně došlo ve formující se štafetě čtvrtkařek, kde se do elitního kvarteta dle očekávání zařadila Jitka Bartoničková, která při své letošní premiéře na této trati předvedla velmi dobrých 53.14 a výrazně tak vylepšila průměr nejlepší české čtveřice. Tam patří i specialistka na 400 m překážek Zuzana Bergrová, která si dnes vylepšila osobní rekord na 56.15 s.
Obdobný kousek se povedl tyčkařce Jiřině Ptáčníkové, která posunula svůj osobní a taktéž i nominační výkon už na 461 cm. Pomohl jí k tomu i předchozí úspěch v dálce, kde si také posunula osobní maximum, tentokráte na 620 cm. "Posledních 14 dní to bylo z pohledy přípravy špatné, byla jsem rozhozená, balila skoky. Dohodla jsem se proto s trenéry, že zkusím jeden, dva pokusy v dálce s tím, že když se mi to povede, mohlo by mě to nakopnout. A taky že jo," usmívala se svěřenkyně svého otce Františka Ptáčníka a Nikolaje Goroškova, jež se pak ještě pokoušela o překonání 470 cm. "Už jsem ale byla unavená. Nicméně cítím, že na to mám," dodala.
Jiřina Ptáčníková
Velký počin se povedl i jejímu kolegovi z disciplíny. Michal Balner, který se stejně jako Ptáčníková probojoval na posledním HMS do finále, skočil na Strahově 571 cm a následně útočil i na český rekord Adama Ptáčka. Laťka z 581 cm mu však třikrát spadla. Měkčí limit na ostrý povýšil jeho parťák z Dukly Jan Kudlička, když přidal decimetr ke svému nejlepšímu letošnímu výkonu. Skočeno má nyní už 560 cm.
Tváře ne všech účastníků však byly stejně usměvavé, jako u těch úspěšných. Důvod k výčitkám osudu měla např. sprinterka Kateřina Čechová, jíž po výkonu 23.73 na dvoustovce unikl měkčí z limitů pro ME o 3 setiny, nebo překážkářka Kristina Volfová, jíž rovněž k entry standardu EA na 400 m př. (57.8) chyběly setiny 4. Pavlu Maslákovi scházely po čtvrtce 46.89 dvě setiny k národnímu juniorskému rekordu. Čtvrtkaři jako celek se však o něco přiblížili nominaci štafety, když hned tři borci, spolu s Maslákem ještě Prorok (46.48) a Szetei (46.80), srazili letošní výkony pod 47 vteřin.
Vítězi druhého kola extraligy, které bylo letos již podruhé sloučeno s mítinkem Praga Academica, se stali stejně jako při letošní ligové premiéře muži AK Kroměříž, druzí skončili zástupci Dukly a třetí závodníci pražského Olympu. Mezi ženami se atletky pořádajícího USK Praha museli na rozdíl od úvodního kola sklonit před soupeřkami z obou Olympů - brněnského a především toho pražského, který na stadionu Evžena Rošického dominoval.
Výsledky 2. kola extraligy spojeného s mítinkem Praga Academica