Na Gigantu se blýskli Švábíková a Pechar

sobota 24. února 2018
Domácí národní šampionát juniorů a dorostu má za sebou první den a o nejvýraznější počiny se postarali tyčkařka Amálie Švábíková a překážkář Jiří Pechar, jenž vyrovnal rekord mistrovství.

O nejkvalitnější výkon prvního dne mistrovství se postarala vládkyně tyčkařského sektoru v kategorii juniorek Amálie Švábíková. Svěřenkyně trenéra Pavla Berana staršího zahájila soutěž na hodnotě 402 centimetrů, když už byla v závodě sama. Následoval hned napoprvé úspěšný pokus na 418 a třetím pokusem zdolala i 433 centimetrů, což je letos v hale její sezónní výkon. Poté si nechala na stojany nastavit 443, čímž by o tři centimetry vylepšila hodnotu svého juniorského národního rekordu z loňského mistrovství ČR mužů a žen v hale. Tato výška jí i přes nadějný třetí pokus tentokrát odolala. "V Ostravě se mi závodí vždy dobře a vždy se tady vybičuju k dobrému výkonu. V letošní halové sezóně se trápím s technikou, takže mě dnešní výkon těší," nechala se slyšet. Stříbrnou medaili si zaslouženě vyskákala pardubická Kateřina Bartakovičová v novém osobním rekordu 392 centimetrů. Třetí skončila Tereza Schejbalová z Plzně za 377.

Finálový závod na 60 metrů překážek dorostenců měl jasného favorita a tím byl čerstvý národní rekordman Jiří Pechar z pražské Sparty, který potvrdil papírové předpoklady a vyhrál ve vyrovnaném historickém maximu šampionátu 7.87. „Chtěl jsem dnes běžet rychleji. Mým cílem bylo výraznější překonání rekordu mistrovství. Celé závody jsem se ale necítil úplně ve své kůži. Navíc mě postihla na poslední překážce kolize, takže jsem byl rád, že jsem vůbec doběhl,“ zhodnotil.  Pod osm vteřin stlačil svůj čas ještě druhý Sebastian Merta z USK Praha (7.98). Na bronzový stupínek vystoupal Antonín Wijas ze Slavie (8.06).

Pozici letošní nejrychlejší juniorky nad překážkami potvrdila i v mistrovském závodě Markéta Štolová, když dokázala zvítězit v čase 8.45. „Mám velkou radost. Úplně jsem nečekala, že bych mohla vyhrát, protože tady byla řada rychlých holek. Největší soupeřkou pro mě byla určitě Anička Kerbachová, která mě zde loni porazila. Překážky jsou hodně nevyzpytatelná disciplína, nikdy nevíte, co se může stát, tak jsem ráda, že se mi závod povedl,“ neskrývala nadšení.  Velkou radost si udělala stříbrná Renata Procházková z Třebíče, která si vylepšila osobní maximum na 8.58. Další spolufavoritka Anna Kerbachová měla kolizi na jedné z překážek a musela se spokojit s bronzem za 8.60.

O čtyři setiny vylepšil svůj vlastní letošní nejlepší český výkon na 60 metrů překážek David Ryba z Hradce Králové, když prolétl rovinku s bariérami za 7.93. Nečekaně těžkým soupeřem mu byl Pavel Petřík ze Slavie, který si výrazně vylepšil osobák na 7.94. Na stupně vítězů tuto dvojici doprovodil ještě bronzový Adam Šufliarský z Dukly (8.03).

Vyrovnané finále na 60 metrů překážek dorostenek opanovala Barbara Píchalová z Plzně, když proběhla cílem jako první v čase 8.41 a vyrovnala tak svůj letošní nejlepší český výkon. Z nového osobáku 8.44 se mohla radovat stříbrná Sára Zámečníková z Pardubic. Bronz vybojovala zástupkyně Atletiky Jižní Město Tereza Elena Šínová (8.49).

Pouhá setina rozhodla o vítězi nejkratšího sprintu na 60 metrů mezi juniory. Ze zlata se mohl těšit kladenský Matěj Krsek, jemuž časomíra ukázala 6.81. Stříbrný Štěpán Hampl z Kolína se předkláněl do cíle v čase 6.82. Bronzový byl Hamplův oddílový kolega Stanislav Jíra za 6.86.

Jen jediný sprinter se dokázal ve finále na 60 metrů dorostenců dostat pod sedm vteřin. Nový osobní rekord 6.97 vynesl mistrovský titul Tobiáši Dvorskému z Třebíče. Zároveň se vyhoupl do čela letošních dorosteneckých statistik v této disciplíně. Naopak dvě setiny nad touto hranicí běžel stříbrný Armin Ntemo z Ústí nad Labem (7.02). Opavský Tadeáš Formánek byl třetí za 7.06.

Finále na 60 metrů dorostenek se stalo kořistí plzeňské Lindy Hettlerové, která při svém triumfu posunula hodnotu letošního nejrychlejšího času na této distanci na 7.67. Na stříbrné pozici dosprintovala Eliška Semecká z Dukly (7.75) a třetí skončila Hana Bumbálková z Brna.

K vylepšení nejlepšího času této sezóny došlo i na šedesátce juniorek. Postarala se o něj Adéla Záhorová z Tábora, která vylepšila své maximum na 7.58. V těsném souboji o stříbro a bronz byla úspěšnější Natálie Tiplicová z Jeseniovy Praha před Johanou Kaiserovou z USK. Obě zaznamenaly čas 7.63. Pro Záhorovou se jednalo již o druhý sobotní titul. Ten první vybojovala v dálkařském sektoru, kde vyhrála skokem dlouhým 591 centimetrů. „Bylo hodně náročné zkombinovat dálku s šedesátkou, protože jsem neustále přebíhala, takže jsem si úplně neodpočinula. Jsem ráda, že jsem to úspěšně zvládla,“ uvedla táborská atletka.

V dramatickém juniorském dálkařském finále byl nejúspěšnější domácí Jakub Bystroň z Vítkovic, jenž dolétl na 720 centimetrů a o jediný centimetr porazil Jana Jiráska z Dukly, který na hlavního favorita zaútočil v poslední sérii skokem dlouhým 719 centimetrů. Bronz bere Adam Pekárek z pražské Slavie za 687. „Jsem rád, že se mi podařilo získat mistrovský titul, i když jsem vyhrál jen o centimetr. S výkonem úplně spokojený nejsem. Na halu to sice není špatné, ale venku bych chtěl skákat rozhodně dál,“ svěřil své bezprostřední dojmy Bystroň.

V dálce dorostenců předvedl nejdelší pokus olomoucký Samuel Lawson, když ve čtvrté sérii dopadl na 678 centimetrů a rozhodl tak o svém vítězství před Jakubem Kuntem z Uherského Hradiště. Ten zvládl nejlépe 675 centimetrů. "V průběhu halové sezóny jsem měl poraněné vazy v kotníku odrazové nohy. Z toho důvodu jsem také nešel MČR ve vícebojích, takže mě těší, že to dnes dobře dopadlo," řekl atletický univerzál z Olomouce. Mezi dorostenkami dolétla jeden centimetr za šestimetrovou hranici Tereza Elena Šínová. Atletka z Jižního Města si tímto výkonem vylepšila osobní rekord a posunula se do čela letošních tabulek ve své kategorii. Stříbrná Daniela Volná z Jičína na ni ztratila šestnáct centimetrů (585). Po stříbru z překážek brala bronz v dálce Sára Zámečníková (583).

Mezi dorostenci dominoval v koulařském sektoru opavský Tomáš Grulich, jenž poslal své náčiní do vzdálenosti 17.05. Dorosteneckou koulařskou mistryní republiky se stala Eliška Zahradníčová z Olympu Brno, které k tomu stačily pouze dva platné pokusy. Ten delší měřil 13.95, což je letošní nejlepší halový výkon v této kategorii.

Napínavý průběh měla výška dorostenek. Nejcennější kov si zajistila hned prvním úspěšným pokusem na 178 centimetrech Denisa Pešová z Kolína. Stříbrná Klára Krejčiříková z Brna totiž tuto hodnotu zdolala napodruhé. Bronz putuje do Třince zásluhou Báry Sajdokové (175). Výška juniorek byla záležitostí táborských závodnic, které obsadily kompletní stupně vítězů. Zvítězila Lada Doležalová (174) před oddílovými kolegyněmi Hanou Váchovou (174) a Alenou Panovskou (168).

Tyčkařské zlato mezi dorostenkami brala Veronika Šebáková ze Slavie, která se jako jediná úspěšně přenesla přes 354 centimetrů. Ve stejné kategorii chlapců se radoval Jakub Vítek z Kolína (434). V trojskoku dorostenců doskákali František Buba a Šimon Hána shodně na 14.94. Lepší zápis přisoudil mistrovský titul prvně jmenovanému.

Nejdelší běžeckou disciplínou na dráze byl závod na 3000 metrů. Pro juniorské tituly si doběhli Daniel Kotyza (8:51.08) a Alice Prokešová (10:17.89). V kategorii dorostu nenašli přemožitele Nico Boketta (8:49.65) a Adéla Koláčková (10:13.94).

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben