Na Moravu přijede Uchov, už jako vítěz OH
Moravská výškařská tour (MVT) stojí před devátým ročníkem s ambicemi prodrat se opět vysoko mezi specializované mítinky halové sezony. Hlavní závody seriálu jsou naplánovány na 26. ledna do Hustopečí (s prologem 25.1.) a o tři dny později (29.1.) do Třince. „Jsme rádi, že oba mítinky co do kvality výkonnosti stoupají a dobře funguje i spolupráce mezi třemi složkami,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci v Praze sportovní manažer MVT Alfonz Juck (na foto s moderátorem TK Michalem Dusíkem). Juck se přitom odkazoval na vysoké postavení Hustopečského skákání a Beskydské laťky ve světové konkurenci mítinků a také kooperaci s oběma organizačními týmy obou dílů tour.
Jako olympijský vítěz
„Moravské mítinky jsou pro mě jakoby samozřejmostí, těším se na své fanoušky,“ nechala se slyšet největší hvězda obou mítinků Ivan Uchov, a v jeho případě to rozhodně nejsou prázdná slova. Na východu naší země (počítáme-li jednotlivě starty) skákal již dvanáctkrát a asi nejvíce výmluvná statistika říká, že ruský šampion drží rekordy jak v Třinci (234 cm, rok 2010), tak v Hustopečích (238, 2011). Zvláště loňskou show na jihu Moravy s velmi nadějnými útoky na světový rekord máme jistě v živé paměti.
Letos sice na MVT Uchov tolik výkonnostně nezářil, zato celou tour vyhrál součtem dvou startů 463 cm, celkově již potřetí – kromě něj se to nikomu jinému nepodařilo více než jednou – a následně se z něj stala hvězda první velikosti díky Londýnu. „Přijedu jako olympijský vítěz a v tom budou má vystoupení výjimečná. Jako vždy chci předvést co nejlepší výkony. Hodně se mluví o rekordech, ale nechme se překvapit. Už by to však chtělo zlepšit rekord v Třinci,“ zmínil čtyřcentimetrovou ztrátu oproti druhému spolupracujícímu mítinku.
Odraz pro Moskvu
Zatím pro Hustopeče (ale jednají i o Třinci) mají zajištěni pořadatele největší postavu pro ženskou soutěž, Uchovovu kolegyni z reprezentace, Světlanu Školinovou. „Loni jsem u vás začínala s tvrzením, že chci získat medaili v Londýně a povedlo se,“ zdůraznila ruská výškařka, která pak v létě na olympiádě skončila třetí za krajankou Čičerovovou a Američankou Barrettovou.
Ani jednu ze přemožitelek Školinové v nadcházející hale neuvidíme (šampionka Čičerovová vynechává, zámořská skokanka Barrettová jako studentka ani na mítincích startovat nemůže), a tak lze říci, že Školinová vstupuje do nového roku jako jednička. „Nemyslím jen na rekord v Hustopečích, ale také na svůj hlavní cíl a tím je zlatá medaile v Moskvě. Halová sezona k tomu může být správnou přípravou,“ vzkázala přes pořadatele úřadující vítězka seriálu, která k triumfu letos sečetla 391 cm.
Nejen Uchov či Školinová
Moravská tour slibuje i další jména, co něco znamenají, či možné budoucí hvězdy. Do první (pravda prozatím menší) skupiny zcela jistě patří další ze silné ruské družiny Alexej Dmitrik (osobní rekord 236 cm), jeden z mála skokanů, který svého reprezentačního kolegu Uchova dokázal letos porazit – právě v Hustopečích. Zatím především evropské rozměry mají jména Francouze Mickaela Hananyho (OR 232), bronzového z Helsinek, a Itala Gianmarka Tamberiho (231), jenž na stejné soutěži skončil pátý. Zatím ještě není potvrzena účast domácí jedničky Jaroslava Báby, organizátoři však podle slov Jucka věří, že si halový vicemistr světa spíše ujasňuje své starty v sezoně.
Početnou skupinu vycházejících hvězdiček nabídne soutěž žen. Patří mezi ně bronzová z Evropy Ukrajinka Olena Hološová (OR 196), Estonka Eleriin Haasová (192), která překvapila třetím místem na diamantovém finále v Bruselu, dále prozatím méně známá Ruska Anna Šorstovová (ovšem doma již překonala 198!), a také mladá Italka Alessia Trostová (192), dorostenecká mistryně světa (2009), jež teprve v hale vstoupí mezi dospělé. Mezi muži stojí za to upozornit na Brazilce Guilherme Cobba, jenž se stane prvním zástupcem Jižní Ameriky na tour.
Povzbudí ambasadoři
V rámci propagace pořadatelé letos přišli s novinkou v podobě významných postav, přičemž tou největší je olympijský šampion z roku 1968 Dick Fosbury. „Moc rád přijedu, vím, že u vás skákalo hodně skvělých výškařů. A těším se, že je podpořím svou přítomností,“ nechal se na videu z oslav sto let IAAF v Barceloně (na foto s A. Čičerovovou ze stejného místa) slyšet slavný Američan, jenž v Mexiku překvapil celý svět novou technikou překonávání laťky. Svět pak poté zase překvapil Fosburyho (aspoň tak se nyní vyjádřil), když „flop“ přijal, a dnes už naopak jen sotva najdeme skokana, jenž by využíval některý z dřívějších stylů.
Domácí ambasadorkou je Šárka Kašpárková, mistryně světa v trojskoku z Atén 1997 jak známo začínala ve výškařském sektoru a dosud drží v této disciplíně mládežnické rekordy. Jejím mužským kolegou je pak Ján Zvara, který na dráze spoludrží český rekord s Jaroslavem Bábou (236 cm). „Mítinky jako moravská tour jsou super pro výškaře – všichni diváci se koukají jen na něj, pozornost se netříští,“ pochvaloval si Zvara (na foto vlevo), jehož ani roky po ukončení své kariéry nenechává pohled na výškařské závody klidným. „Trochu jsem se rozklepal,“ zněla dnes jeho první reakce na shlédnuté video s Fosburyho vpravdě historickým představením v Mexiku. Respekt má k Američanovi i současná ruská hvězda tour Uchov, označil jej za „otce moderní výšky“.
Skvělí skokani na „place“ (a jistě nějací ještě přibudou) i v hledišti, to vše slibuje, že i v devátém ročníku by turné mělo přinést neopakovatelné zážitky a potvrdit pozici nejvýznamnějšího halového výškařského podniku roku v ČR. Tomu odpovídá i tradičně kvalitní pokrytí Českou televizí, která nabídne z každého závodu souhrnný záznam.
Stejně jako před rokem se Beskydská laťka neuskuteční přímo v Třinci, ale v nedaleké Vendryni, která se podle zástupce pořadatele Stanislava Sajdoka mladšího osvědčila. Menší ze dvou měst Hustopeče si přítomnosti na světové atletické mapě velice váží, ústy starosty města Luboše Kuchyňky (na foto 2. zprava) slíbily, že podmínky budou minimálně na loňské úrovni.
V obou ze závodů získají nejlepší skokani finanční prémii tisíc dolarů pro nejlepšího muže i ženu a stejný je i bonus pro celkové vítěze – 1000 USD. Organizátoři pokračují v systému na určení celkového vítěze, který platil při prvním ročníku 2005 a následně trvá od roku 2008: jednotlivé výkony ze dvou závodů se sečtou. Mimo hlavní soutěže mužů a žen, které proběhnou v jednotném formátu na každém ze závodů, připravují jednotlivé mítinky i klasické doprovodné soutěže mládeže.
Doplňující informace, statistiky
www.moravskavyskarskatour.cz (foto a další informace)
Rekordy mítinku
Beskydská laťka, www.beskydskalatka.com / RM: 234 Ivan Uchov, RUS, 2010 – 201 Blanka Vlašičová, CRO,
2010
Hustopečské skákání, www.hustopecskeskakani.cz / RM: 238 Ivan Uchov, RUS, 2011 - 200 Ariane Friedrichová, GER, 2009
Vítězové MVT
2005: Jaroslav Bába (ČR) 687 cm (soutěž žen nebyla
oficiálně součástí tour)
2006: Svatoslav Ton (ČR) 233 cm a Iva Straková (ČR) 193 cm (rozhodl nejlepší
výkon)
2007: Tomáš Janků (ČR) 680 cm a Marina Aitová
(Kaz.) 574 cm
(součet tří výkonů)
2008: Linus Thornblad (Švéd.) 464 cm a Barbora Laláková
(ČR) 386 cm
(součet dvou výkonů)
2009: Ivan Uchov (Rus.) 467 cm a Iva Straková (ČR) 387 cm
2010: Ivan Uchov (Rus.) 471 cm a Chaunte Howardová
(USA) 384 cm
2011: Aleksandr Šustov (Rus.) 459 cm a Maria Kučinová
(Rus.) 391 cm
2012: Ivan Uchov (Rus.) 463 cm a Svetla Školinová
(Rus.) 391 cm
Účast MVT 2005-2012: 255 atletů, 37 zemí, 30 výkonů 230 a více, 42 výkonů 192 a více