Na Strahově se rozjíždí desetibojařský projekt
„Chceme dělat atletiku trošku jinak než se běžně praktikuje v oddílech. Zkoušíme privátní cestu, ale to neznamená, že bychom se izolovali, naopak od začátku spolupracujeme s Vysokoškolským sportovním centrem (VSC),“ uvedl předseda správní rady týmu a duše celého projektu Jiří Melničuk. Sportovní přípravu mají CHDT koneckonců zajišťovat trenéři Univerzitního sportovního klubu v čele s ikonou české tyčky Pavlem Beranem. O sprinterskou přípravu by se měla starat Jana Jílková, o vrhy pak Jan Ruda. V pozici konzultanta figuruje Jaromír Frič, bývalý desetibojařský reprezentant a účastník ME 1978 s osobním rekordem 7809 bodů. „Sportovní život jsem strávil na Strahově, jsem rád, že se sem vracím, v blížícím se důchodu bych se totiž nudil,“ usmíval se Frič.
Patronem Ručinský
„Máme zkušenosti se sportovními projekty i řízením podniků,“ zdůvodnil dále Melničuk, proč se do projektu pouští. „Nejde nám o vlastní zisk, ale chceme něco dokázat. Proto nám jde o komplexní péči,“ upozornil. Tu lékařskou, kde má jít také hodně o prevenci, má zajistit MUDr. František Picek, ale v jednání jsou i další lidé, kteří mají zajišťovat servis jako masér, psycholog, nebo odborník na výživu. Na vše bude nejen dohlížet správní rada, v níž je kromě Melničuka, jeho ženy, která bude působit jako výkonná manažerka, šéftrenéra Berana a konzultanta Friče, také sponzorský zástupce Decker. Patron týmu, který má sloužit k mediální prezentaci, na dnešním zahájení projektu chyběl. „Martin Ručinský shání hokejky kdesi na Moravě. Hraje jako jeden z mála ještě s dřevěnými,“ vysvětlil s úsměvem Melničuk.
Desetibojař David Sazima je jedním z členů týmu - foto: J. Čech
Opory týmu Ptáček a Sazima, možná bude i Karas
Mezi vybranými sportovci týmu nechybí český rekordman v tyči Adam Ptáček, ale třeba i držitel juniorského slovenského maxima v hale Tomáš Ondrejko. Lídrem budovaného kádru desetibojařů by se měl stát Josef Karas, který by se za měsíc měl vrátit z Kanady a potvrdit svou účast, k již jistým členům týmů patří David Sazima, mistr ČR v hale s osobním rekordem 7204 bodů. CHDT dotváří další mladí závodníci, kterým by mělo zázemí pomoci k výkonnostnímu růstu.
Chance pro mladé
„Vítám, že bychom mohli tímto dotvořit jakýsi trojúhelník svaz – středisko (VSC), které fungují dobře, o soukromou složku (CHDT),“ připomněl trenér Pavel Beran. „Získat nyní peníze pro Šebrleho, Špotákovou není problém, ale pro začínající atlety je to horší. Věřím, že se dostaneme do bodu, kdy cítíte, že vám to pomáhá,“ promluvil Beran k přítomným sportovcům a upozornil také na podmínky, které musí splnit. „Chceme, abyste udělali školu, ale ne nutně na červený diplom. Bez tréninkové morálky to nejde,“ popsal s tím, že a účast v týmu není navždy a stejně tak mohou být přijati noví členové. Pokud jde o zázemí, to mají v CHDT výborné, k dispozici mají strahovské stadiony i halu, ale i posilovnu nebo regeneraci.
Peníze až na prvním místě
„Chceme tým postavit na pevných finančních základech,“ řekl Melničuk směrem k hlavnímu sponzorovi. „Projekt považujeme za velice dobrý, zdravý, dobře pojatý,“ sdělil Tomáš Kárník, ředitel prodeje a marketingu sázkové kanceláře Chance. „Já osobně mám respekt před každým, kdo jde do tréninku desetiboje. Vím, o čem mluvím, bez tréninku jsem si to dvakrát zkusil, body říkat nebudu,“ dodal s úsměvem Kárník.
Strahov, takřka ideální místo
„Projekt vítáme, to bychom byli sami proti sobě,“ uvedl host dnešního setkání, ředitel ČAS František Fojt. „Sídlo na Strahově je vhodné, už proto, že zde i sídlí svaz,“ podotkl. Role ČAS je podle Fojta jiná, přesto se bude snažit pomoci, bude-li to v jeho silách. „Od prvního okamžiku jsem Jirkovi (Melničukovi) řekl ano,“ sdělil šéf VSC a USK Pavel Sluka. „Nakročeno je dobře a předpokládám, že propojení s VSC se bude prohlubovat,“ dodal Sluka.